Dub portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dub portugalský

alternativní popis obrázku chybí
Dub portugalský (Quercus faginea)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: bukotvaré (Fagales)
Čeleď: bukovité (Fagaceae)
Rod: dub (Quercus)
Binomické jméno
Quercus faginea
Lam., 1785
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dub portugalský (Quercus faginea) je poloopadavý strom dorůstající výšky až 20 metrů. Pochází z Pyrenejského poloostrova a severozápadní Afriky a v Česku je vzácně pěstován v teplých polohách jako okrasný strom.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Dub portugalský je poloopadavý strom dorůstající v domovině výšky 10 až 20 metrů, v Česku roste většinou pouze jako keř 2 až 5 metrů vysoký. Borka je šedá nebo hnědá, tlustá, hluboce kostkovitě rozpraskaná. Letorosty i pupeny jsou bělavě až šedě chlupaté. Listy jsou tuhé, proměnlivého tvaru, nejčastěji eliptické až obvejčité, 3 až 7 cm dlouhé, na okraji hrubě pravidelně zubaté, zvlněné a podvinuté. Báze listů je srdčitá, kulovitá až uťatá. Čepel listů je na líci šedozelená a olysalá, na rubu hustě šedavě plstnatá, někdy olysávající. Řapík bývá 5 až 10 mm dlouhý. Žaludy jsou asi 25 mm dlouhé, do 1/5 až 1/3 zanořené v číšce.[1][2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Dub portugalský roste v Evropě ve Španělsku a v Portugalsku, dále v severní Africe (Maroko a Alžír) a na Baleárských ostrovech. Roste v nadmořské výšce 800 až 1900 metrů a vyhledává vlhké, vápnité půdy.[3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dub portugalský se v Česku občas pěstuje jako okrasná dřevina, je však vhodný pouze pro nejteplejší polohy a chráněná stanoviště.[1] Je možno jej vidět např. ve sbírkách Botanické zahrady a arboreta MU v Brně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.  
  2. Dendrologie online: Quercus libani [online]. . Dostupné online.  
  3. a b Oaks of the World: Quercus faginea [online]. . Dostupné online.