Druhá alija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Druhá alija byla pravděpodobně nejvýznamnější a nejvlivnější židovská imigrační vlna, během které do osmanské Palestiny přišlo v letech 1904 až 1914 přibližně 40 000 Židů vedených socialistickosionistickými ideály, hlavně z území dnešního Ruska a Polska, částečně též z Jemenu.[1] Hlavní příčinou této aliji byl mimořádný nárůst antisemitismu v carském Rusku a pogromy v pásu osídlení (zejména pak Kišiněvský pogrom v roce 1903 a pogromy po neúspěšné ruské buržoazní revoluci v roce 1905).

Nástup nové imigrační vlny předznamenal první politický kongres palestinských Židů, takzvaná ha-Knesija ha-erecjisra'elit, konaný v srpnu 1903 v obci Zichron Ja'akov za účasti 67 delegátů. Sjezd inicioval Menachem Usiškin. Jeho výsledkem bylo odmítnutí takzvaného ugandského plánu (návrh na zřízení židovské vlasti v Africe). Palestinští Židé tímto sjezdem vystoupili jako samostatný politický aktér.[2] Usiškin v této době zformuloval filozofické obrysy druhé alije své svém spisu Náš program.[3]

Během této aliji byly do Palestiny „přivezeny“ všechny ideologie, které jsou dnes v Izraeli přítomné (socialistické, ortodoxní atp.). Přestože druhá alija v mnoha ohledech přispěla k židovskému osídlení Palestiny, je mnohými pokládána za selhání, neboť téměř polovina imigrantů Palestinu opustila když vypukla první světová válka.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Lidé, kteří přišli v druhé aliji, byli převážně idealisté inspirovaní revolučními ideály v Ruském impériu, kteří se v Palestině snažili vytvořit společný zemědělský systém (založili kibucnické hnutí). První kibuc Deganja Alef založili v roce 1909. Mimo zemědělské osady byly zakládány i městské osady; v roce 1909 byl poblíž Jaffy založen Tel Aviv.[1]

Této aliji je připisována zásluha za obrození hebrejštiny a ukotvení tohoto jazyka jako každodenní jazyk v Palestině. Tomu významně přispěl Eliezer Ben Jehuda, který v roce 1908 vytvořil první slovník moderní hebrejštiny.[4]

Imigranti druhé aliji založili mnoho institucí a sociálních a politických organizací v jišuvu; mimo jiné obrannou organizaci ha-Šomer, která se stala předchůdkyní budoucí židovské obranné organizace Hagana, dále Histadrut a první zdravotní a sociální organizace. V roce 1905 byla založena první hebrejská střední škola na území Palestiny – gymnázium Herzlija, v Tel Avivu. V roce 1912 byl položen základní kámen Technologického institutu Technion, který byl dokončen v roce 1924.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Second Aliyah na anglické Wikipedii.

  1. a b The Second Aliyah (1904-1924) [online]. Ministerstvo pro absorpci imigrantů Státu Izrael [cit. 2009-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. NAOR, Mordecai. The 20th Century in Eretz Israel. Kolín n.Rýnem: Könemann, 1998. Dostupné online. ISBN 3-89508-595-2. S. 22, 24. (anglicky) 
  3. USSISHKIN, ABRAHAM MENAḤEM MENDEL [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2010-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The Second Aliyah [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2009-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]