Dracaena marginata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxDracena marginata
alternativní popis obrázku chybí
Dracaena marginata
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď chřestovité (Asparagaceae)
Rod dračinec (Dracaena)
Binomické jméno
Dracaena marginata
Lam.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dracaena marginata (neboli Dračinec) je pokojová rostlina z čeledi chřestovité, původem z Madagaskaru.

Domovem této pokojové rostliny jsou subtropické a tropické oblasti Asie a Afriky. Dračinec vyžaduje světlé stanoviště. Optimální je velmi světlé místo bez přímého slunce. Celý rok vyhovuje dračinci běžná pokojová teplota. Dorůstá až do výšky 2 m.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Je to nenáročná rostlina, vydrží jak na stinnějším místě, tak i na přímém slunci. Optimální je velmi světlé místo bez přímého slunce. Avšak pokud si zvykne na určitý přísun světla, těžko snáší přesun na jinak osvětlené stanoviště (začnou jí žloutnout a usychat listy). Ve vegetačním období vyžaduje důkladnou zálivku, zemina by měla být stále mírně vlhká. Přes zimu je dobré zálivku trochu omezit. Vhodné je také jí stírat listy vlhkým hadříkem nebo ji osprchovat ve vlažné vodě, snese ale i sušší vzduch. Rostlině celoročně vyhovuje běžná pokojová teplota. Mladé rostliny se přesazují každoročně na jaře, starším stačí vyměnit jen horní vrstvu. Od jara do podzimu hnojíme jednou za 14 dní, v zimě jednou za měsíc.

Rozmnožování se provádí na jaře řízkováním z kmínku, řízky se nechají zakořenit ve směsi rašeliny a písku na teplém místě nebo ve vodě.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Dracény patří mezi rostliny, které jsou schopné snižovat obsah trichloretylenu (TCE), formaldehydu a benzolu ve vzduchu. Dračinec byl také hlavním aktérem při objevu tzv. Backsterova efektu. Takto je vědeckou obcí nazývána schopnost rostlin reagovat na lidské emoce. Je pojmenován po američanovi Clevu Backsterovi, který zaznamenal reakci rostliny na ohrožení na detektoru lži, který připevnil na list dračince.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Velká Epocha. Vaše pokojové rostliny myslí, mluví a čtou vaši mysl: Nový výzkum přidává důkazy [online]. 6.2.2014 [cit. 2014-02-07]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]