Dorota Nvotová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dorota Láberová-Nvotová
Dorota Láberová-Nvotová z premiéry filmu Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama
Dorota Láberová-Nvotová z premiéry filmu Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama
Základní informace
Narození 27. října 1982 (37 let)
Československo Považská Bystrica, Československo
Původ Slovensko
Žánry Pop rock
Povolání zpěvačka, herečka
Rodiče Jaroslav Filip a Anna Šišková
Příbuzní Tereza Nvotová (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dorota Nvotová (* 27. října 1982 Považská Bystrica) je slovenská herečka a zpěvačka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako devítiletá hrála v dětském muzikálu Bambi. Vystudovala evangelické lyceum v Bratislavě. Byla členkou československé hudební formace Overground, ve které zpívala a hrála po boku svého manžela – zpěváka, textaře, kytaristy i režiséra videoklipů, člena kultovní skupiny Slobodná Európa známého pod pseudonymem „Whisky“ (vlastním jménem Miloslav Láber). Overground v roce 2003 vydal stejnojmenné debutové album a Dorota Nvotová v roce 2004 vydala sólové album pod názvem Dorota Nvotová. V roce 2007 se Dorota a Whisky rozešli, Dorota následujícího roku vydala své druhé album Sila vzlyku.

Nyní žije střídavě na Slovensku a v Nepálu, kde vodí turistické výpravy a pracuje v dětském domově. Deník Dnes upozornil, že domov, pro který Nvotová pracuje, byl krycí schránka pro obchod s dětmi.[1] Její život v Nepálu zaznamenala v dokumentárním filmu Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama dokumentaristka Vendula Bradáčová.[2]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Dorota Nvotová je dcerou herečky Anny Šiškové, která ji vychovávala spolu s divadelním a filmovým režisérem Jurajem Nvotou. Jejím otcem je hudebník Jaroslav Filip. Sestrou je Tereza Nvotová.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dorota Nvotová na slovenské Wikipedii.

  1. LÍMOVÁ Zuzana. Z dětí si udělali otroky, líčí Čech falešný sirotčinec v Nepálu. iDNES.cz [online]. 18. prosince 2013, 7.27 hod. [cit. 10. 12. 2015].
  2. SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Idyla v Nepálu. A rána do zad, naštěstí ne divákových. iDNES.cz [online]. 22. května 2013 v 18.41 hod. [cit. 10. 12. 2015].
  3. CIELOVÁ, Hana. UHRÍK, Štefan. Řecko ocenilo český film. iDNES.cz [online]. 1. prosince 2003, 13.12 hod. [cit. 10. 12. 2015].

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CIELOVÁ, Hana. UHRÍK, Štefan. Řecko ocenilo český film. [Mezinárodní filmový festival v Soluni.] Mladá fronta Dnes. 2003, roč. 14, č. 280 (1. 12. 2003), s. B/5. Dostupné také z: [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]