Domenico Trezzini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Domenico Trezzini
Narození1670
Astano
Úmrtí19. únorajul. / 2. března 1734greg. (ve věku 63–64 let)
Petrohrad
Povoláníarchitekt
Významná dílaChrám svatých Petra a Pavla v Petrohradě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Trezzinův památník

Domenico Trezzini (1670?, Astano, Švýcarsko2. března 1734, Petrohrad, Rusko) byl švýcarsko-italský barokní architekt, jenž dal vzniknout baroknímu architektonickému stylu „petrovského baroka“, používaného v Rusku v době vrcholného období baroka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Domenico Trezzini se narodil ve Švýcarsku, v Astanu poblíž Lugana v nynějším kantonu Ticino. Učil se pravděpodobně v Římě. Poté pracoval v Dánsku, kde byl spolu s dalšími architekty představen ruskému carovi Petru Velikému, aby navrhl budovy Petrem nově založeného hlavního města Ruského impéria, Petrohradu. Od založení města roku 1703 postavil nejvýstavnější budovy města. Petropavlovská pevnostkatedrálou sv. Petra a Pavla, budova Dvanácti kolegií nebo Letní palác a Zimní palác patří mezi jeho největší díla. Účastnil se též návrhů a založení kláštera Alexandra Něvského a pevnosti Kronštatu.

Samotný car byl nejen velkorysým zadavatelem Trezziniho díla, ale stal se i jeho přítelem. Mezi jiným byl i kmotrem Trezziniho syna Pietra Antonia (rovněž budoucího architekta).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]