Dolní tvrz (Kestřany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kestřany (dolní tvrz)
Dolní tvrz
Dolní tvrz
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 14. století
Poloha
Adresa Kestřany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kestřany (dolní tvrz)
Kestřany (dolní tvrz)
Další informace
Rejstříkové číslo památky 34860/3-2544 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolní tvrz v Kestřanech je součástí historického areálu, kde se nachází také tvrz Horní, torzo barokního zámku a hospodářské budovy. Obě tvrze patří soukromým majitelům, kteří je opravují a plánují znovuoživení tvrzí jako památek přístupných veřejnosti.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kestřanské tvrze se nacházejí v obci Kestřany jihozápadně cca 8 km od Písku. Dolní tvrz zaujímá východní část rozsáhlého areálu dvou tvrzí, zámku a hospodářských budov, a tvoří tak významnou část unikátního památkového areálu.[1] Dolní tvrz je situována v rovinné poloze vpravo od průjezdní komunikace, která dělí celý objekt na východní a západní část.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dolní tvrz je z obou dochovaných kestřanských tvrzí menší a mladší. První přímá zmínka o ní je z roku 1416. Zřejmě ji vystavěli koncem 14. století synové Mikuláše Barocha, který byl vnukem Alberta z Kestřan (prvního známého držitele Horní tvrze). Mikuláš Baroch, syn Ctibora Barocha, prodal roku 1475 Dolní tvrz majiteli Horní tvrze Bohuslavu z Kestřan. To se málem stalo méně výstavné Dolní tvrzi osudným. Již roku 1491, kdy obě tvrze kupoval Jindřich ze Švamberka, se Dolní tvrz uvádí jako zpustlá. Posléze byla roku 1553 přestavěna a využívána jako pivovar, sýpky a dokonce i jako kravín. V období 18. až 19 století byly obě tvrze přeměněny v hospodářské budovy a tím začala jejich postupná devastace, která pokračovala i ve 20. století, kdy se obě tvrze po první pozemkové reformě staly majetkem Státních statků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-08-30]. Identifikátor záznamu 146599 : Tvrz – dvě tvrze a areál zámku. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]