Divočina Boulder River

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boulder River Wilderness
IUCN kategorie Ib (Divočina)
Three Fingers 1508.JPG
Boulder River Wilderness
Boulder River Wilderness
Umístění Washington okres Snohomish nejbližší město: Darrington, Washington
Souřadnice
Rozloha 197 km²
Založeno 1984
Správa US Forest Service

Divočina Boulder River (angl. Boulder River Wilderness) má rozlohu 197 km² a nachází se v národním lese Mount Baker-Snoqualmie v západním Kaskádovém pohoří ve státě Washington.

Topografie[editovat | editovat zdroj]

Divočinu tvoří husté lesy a strmé hřebeny hor Three Fingers a Whitehorse Mountain. Nadmořská výška se rozpíná mezi 250 metry v údolí řeky a 2 088 metry na vrcholku hory Whitehorse Mountain. Tyto hřebeny mají zubatý profil s několika ostrými vrcholky, které mají všechny více než 1 707 m n. m. Další strmé a hustě zalesněné hřbety pokračují východně a západně od centrálního hřebenu.

Řeka Boulder River, přítok severního ramene řeky Stillaguamish, je hlavním tokem v divočině a proudí šestnáct kilometrů skrz divočinu. Přírodní výzkumná oblast Long Creek se také nachází v chráněné oblasti.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Obvyklou vegetací v divočině jsou staré douglasky, jedle, jedlovce západní a zeravi obrovští, také se zde vyskytují javor acer macrophyllum, olše a vrby. V nižší nadmořské výšce, především v údolí řeky Boulder, se také nachází smrk sitka. V divočině se nachází nejlepší pralesy z celého národního lesa Mount Baker-Snoqualmie.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Divočinu obývají medvěd baribal, jelenec ušatý a jelen wapiti. Na skalách nad hranicí lesů žije také kamzík bělák.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Po březích řeky Boulder River se klikatí přibližně 40 kilometrů stezek, centrální jádro lesů ale zůstává bez stezek. Pouze jedna sedm kilometrů dlouhá stezka vede z údolí řeky do pralesa. Tři stezky stoupají k vysokým hřebenům, po chvíli ale končí. Další stezka protíná severozápadní roh divočiny, kde se nachází průsmyk Squire Creek, a nabízí skvělé výhledy na pohoří.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boulder River Wilderness na anglické Wikipedii.