Diskuse s wikipedistou:Xlboy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

2006[editovat zdroj]

2005[editovat zdroj]

Vítejte v české Wikipedii. Sice už tady nějakou dobu působíte, ale na uvítání není nikdy pozdě :-). Protože jste napsal, že ještě brzy doplníte podrobnosti k Dalimilově kronice, nechávám současnou podobu článku beze změn, aby nedošlo k editačnímu konfliktu. Jenom bych chtěl upozornit, že na začátku článku byste měl napsat, byť jen krátce, co to vlastně je Dalimilova kronika a teprve někdy ke konci tam napsat tu dnešní dražbu. Ze současné podoby článku však můžete první větu zkopírovat do aktualit, kde má určitě své místo. --Luděk 21:17, 17. 3. 2005 (UTC)


děkuji za uvítání[editovat zdroj]

Teď se snažím najít informaci, kde se nyní Dalimilova kronika nachází, případně sehnat nějaký obrázek (zkusil jsem požádat ČTK o svolení použít ten z dnešní tiskové zprávy) Xlboy 21:49, 17. 3. 2005 (UTC)

Se zajímavostmi na hlavní stránce se musí opatrně[editovat zdroj]

Všiml jsem si a byl jsem také upozorněn, že se změnila šablona se zajímavostmi, která se vkládá na hlavní stránku. Z historie jsem vyčetl, že šablonu jste změnil Vy 29. 3. 2005 v 01:12, když jste tam dodával odkaz na článek Kodex Gigas, který jste vytvořil 28. 3. 2005 ve 23:34, tedy necele dvě hodiny předtím. Takto se to však dělat nedá. Není možné, aby článek vznikl půl hodiny po půlnoci a po necelých dvou hodinách existence se na něj dal odkaz na hlavní stránku. Nikdo v podstatě neměl možnost článek zkontrolovat, opravit překlepy, ověřit pravdivost, jestli nejsou porušena autorská práva atp. Nemluvě už o tom, že to vypadá trošku divně, když se takto chcete chlubit svým článkem, i když to samozřejmě není zakázané. Že jste dal odkaz na článek do návrhů, je ještě v pořádku. Každý si pak může všimnout, co je navrhováno a může si článek přečíst, opravit překlepy, stylistické chyby, dodat další podrobnosti, opravit faktické chyby či omyly atp. Tedy musí být nějaký čas na jistou recenzi díla. Vrátil jsem tedy Váš zásah do šablony zpět.

Rád bych také doporučil Vaší pozornosti Pravopisné rady - výraz "během 30-tileté války" je totiž špatně. Správně má být "během 30leté války" nebo "během třicetileté války". Chápu, že se taková chyba může v zápalu stát, ale právě proto musejí ostatní dostat šanci ten článek zkouknout předem, abychom se z hlavní stránky neodkazovali na články s tak nápadnými chybami, snižuje to věrohodnost Wikipedie.

Bylo by ještě dobré, kdybyste svůj článek poněkud revidoval, protože se tam objevují formulace odjinud. Například věta "I přes satanskou legendu nebyl Kodex Gigas nikdy zatracen inkvizicí, a byl různými učenci bedlivě studován." se objevuje v nápadně podobném znění na [1] "i přes satanskou legendu nebyl Kodex nikdy zatracen inkvizicí, ale byl středem zájmu učenců - poskytoval zdroje pro studium sedmero svobodných umění". --Luděk 09:40, 29. 3. 2005 (UTC)

Díky za připomínky, nejsem zde dlouho a ještě se učím... ale to asi nikdy neskončí. Zejména jsem se rád poučil jak napsat literární odkaz včetně ISBN... Je mi líto, že jsem na HS vstoupil trochu humpolácky, ale Kodex Gigas mi dal hodně práce a jsem přesvědčen, že je dost zajímavý na to, aby se ve Víte že... objevil. Ale nechám to na ostatních, kdo bude chtít tak si ho najde... Xlboy 19:36, 29. 3. 2005 (UTC) PS: nebo to mám napsat do Wikipedista_diskuse:Ludek?

Stačí to napsat sem, já si toho časem všimnu ;-). Nic se neděje, žádný wikipedista z nebe nespadl. Článek je určitě zajímavý, určitě na něj někdy dojde, ale musí si své odležet, aby prošel "připomínkovacím řízením", tedy aby ostatní měli příležitost jej případně opravit či doplnit. Ostatně i autorovi se stane, že si po pár hodinách či dnech ještě na něco vzpomene, na nějakou zajímavost či na lepší formulaci. I Vy jste tam ještě něco upravoval ráno. --Luděk 19:45, 29. 3. 2005 (UTC)

ISBN[editovat zdroj]

Odkaz (na stránku book-sources) se vytvoří jednoduše napsáním ISBN číslo ve správném formátu, ať už s pomlčkami nebo bez. Na bibliografické záznamy je několik norem, ale já je neznám a nikomu na Wikipedii zatím nestály za vyhledávání a kopírování do nápovědy :-) Řekl bych, že postačí, když to uděláte nějak od oka a dle zdravého rozumu: autor, titul (ten nejlépe kurzívou), nakladatelství, místo (pořadím těchhle dvou si nejsem jist), rok, ISBN. --Malýčtenář 09:14, 30. 3. 2005 (UTC)

Díky, budu používat. --Xlboy 16:23, 30. 3. 2005 (UTC)

Gigas[editovat zdroj]

Ahoj, latinsky ani řecky neumím, ale když jsem dělal na předponách soustavy SI, tak jsem si našel, že řecky γίγας znamená „obrovský“. Je možné, že to slovo existuje i v latině, i když latinsko-anglický slovník o tom mlčí. Codex je oproti tomu celkem určitě slovo latinské. --Miraceti 07:08, 30. 3. 2005 (UTC)

Fajn a děkuju, více to rozvedu na Diskuse:Kodex_Gigas --Xlboy 16:23, 30. 3. 2005 (UTC)

Kulturak.cz[editovat zdroj]

Je výborný nápad využít dostupných zdrojů, ale nezapomeňte, že GFDL vyžaduje uvedení autorství! Zmínka ve shrnutí editace je dobrý krok, ale IMHO by správné bylo ještě nejméně jedno z následujícího:

  • Přímo do článku přidat např. odstavec == Zdroj == a odkázat přímo na příslušný článek na kulturak.cz (tzn. např. [2])
  • nebo na diskusní stránku přidat tentýž odkaz.

--Mormegil 07:09, 12. 4. 2005 (UTC)

Vzhledem k tomu, že se zřejmě stránky budou vyvíjet na wikipedii svojí cestou, ale zpočátku budou původním hodně podobné, nepřipadalo mi šikovné dávat do textu ani odkaz jako Zdroj: ani jako Viz též:... Uvedení zdroje v historii je podle mne ta nejlepší varianta... ale musím se přiznat, že jsem o tom až tak moc nepřemýšlel, kulturak.cz jsem objevil včera a i když jsem od počátku cítil, že je možné z něj kopírovat, trvalo mi dost dlouho, než jsem to černé na bílém našel: Copyright na kulturak.cz - aby se nemusel pracně hledat (Tak mne napadá, že trvale by mohla fungovat jakási formulace "souběžný GFDL projekt, původní zdroj" v sekci externí odkazy. Názory?) Xlboy 08:58, 12. 4. 2005 (UTC)

Ano, něco jako „původní zdroj“ je zcela dostačující. Pro inspiraci viz třeba en:Template:FOLDOC. --Mormegil 09:42, 12. 4. 2005 (UTC)

Podle vzoru jsem udělal Šablona:Kulturak.cz. Její uvedení pod článkem je IMHO nejlepší způsob naplnění podmínek GFDL. Chtělo by to ale napsat článek Kulturák.cz.
— Egg 10:15, 12. 4. 2005 (UTC)
MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text či obrázky chráněné autorským právem převzaté bez dovolení z jiných webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Luciano Pavarotti, a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licence GFDL, pošlete o tom e-mail do OTRS.

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceWikipedie:Váš první článek. Díky za pochopení.

U vyse uvedeneho clanku sice je zdroj kulturak, nicmene se zda, ze nejsou puvodci textu, viz zdroj uvedeny v sablone copyvio --Limojoe 08:41, 6. 9. 2007 (UTC)

Původ a licence obrázků[editovat zdroj]

Dobrý den, jelikož byla prodiskutována nová politika ohledně obrázků a obrázky bez základních údajů budou po 30 dnech mazány, prosím o doplnění informace o původu a licenci k Vámi nahranému obrázku

Důvody, proč je žádnoucí tyto údaje uvádět, jsou popsány na stránce Wikipedie:WikiProjekt Licence souborů. Přehled použitelných šablon pro licence je k nalezení na Wikipedie:Popisky licence souborů. Budete-li mít nějaké dotazy, obraťe se na mne, rád Vám pomohu. Vrba 17:54, 19. 1. 2006 (UTC), che 15:46, 29. 7. 2006 (UTC)

K Shirley Black jsem uvedl: (Shirley Temple Black, zkopírováno z en.wikipedia.org Shirley Temple adult photo from the cover of Shirley Temple Black: Actor and Diplomat by Jean F. Blashfield This image is a book cover. It is believed that book covers may be exhibited o) už někdy před rokem, pokud to nestačí, nechápu ale nedá se nic dělat Xlboy
Uznávám, že šablona výše je pro tento případ dost nepřesná, pokusím se s tím něco provést. Jádro pudla tkví v tom, že na anglické wiki už obrázek není a že fotky vyříznuté z obálek knih jsou jako fair use označit jen velmi těžko. Obávám se, že není moc co by se s tím dalo provést. Zároveň se omlouvám za pomýlené upozornění. --che 12:06, 30. 7. 2006 (UTC)
MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Dobrý den, oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text chráněný autorským právem převzatý bez dovolení z webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Broumovský klášter, a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licencí GFDL a CC-BY-SA 3.0, doložte to prosím e-mailem obsahujícím svolení autora.

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceNápověda:Jak vytvořit článek. Díky za pochopení.

Texty na http://wiki.mapy.cz jsou pod GFDL jen pokud u nich není zvláštní šablona jako {{copyright_autorska_prava_pjs]}}, která tvrdí opak. Což u Vámi vloženého článku je. --Beren 02:52, 25. 10. 2006 (UTC)

Nováček[editovat zdroj]