Diskuse:Vyšehradský železniční most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pokud vím, tak se mu říká od nepaměti Železniční most. Jinému železničnímu mostu v Praze se tak neříká, takže by se to docela možná hodilo změnit. PetrS. 05:54, 13. 10. 2006 (UTC)

Také mi označení "Vyšehradský most" nebylo nijak povědomé, a je pravda, že lidově se mu říká nejčastěji "železniční most". Nicméně není pravda, že jinému mostu se tak neříká. Přinejmenším na mapách Kartografie Praha (což bývaly svého času nejznámější plány Prahy) se stejným souslovím označovaly i ostatní železniční mosty v Praze, a nepochybně se tak říká i mnoha železničním mostům mimo Prahu. Takže název článku "železniční most" by nutně potřeboval rozlišovač, popřípadě odkaz na rozcestník.
Googloval jsem, jak časté je označení "Vyšehradský most". Našel jsem Železniční most vyšehradský na stránkách Pražské informační služby, Železniční most (tzv. Vyšehradský) na stránkách Prahainfo.cz, Železniční most vyšehradský na jakési soukromé stránce, kde jako zdroj jsou uvedeny dvě publikace o pražských stavbách, železniční most (vyšehradský) v Encyklopedii mostů. Označení „vyšehradský“ se tedy společně se slovem „železniční“ objevuje na všech významnějších webech o českých nebo pražských mostech.
Pokud zadám do Googlu spojení "železniční most", v odkazovaných článcích odkazy na ten smíchovsko-vyšehradský nijak nepřevažují, ba téměř se mezi ostatními odkazy ztrácejí a pokud se objeví, tak většinou i s přívlastkem "vyšehradský". Ač tedy chápu, že pro každého je tím pravým „železničním mostem“ jen jeden, jako obecné označení článku na Wikipedii se mi toto označení nejeví dostatečné. Uvažovat by se dalo o přejmenování na „Vyšehradský železniční most“. --ŠJů 05:47, 14. 10. 2006 (UTC)

chyba?[editovat zdroj]

Dobrý den. V "Knize o Praze 2" isbn 80-901749-7-3 je uvedena délka původního mostu "necelých 297 metrů", takže nevím, jestli je to 196,3 nebo 296,3. Andrej (diskuse) 9. 2. 2014, 22:34 (UTC)

Je to nějaké divné. 5x 56,9 je 284,5, to by bylo nějak moc dlouhé. Nejspíš je někde chyba, protože podle obrázků to vypadá, že 5 nosníků starého mostu mělo stejnou délku, jako tři nosníky nového. Jinak by to asi taky tak rychle nevyměnili.--PetrS. (diskuse) 10. 2. 2014, 14:10 (UTC)
Zdravím kolegové a přidávám se se svou troškou do mlýna ohledně délky mostu. Jde o to, zda budeme most měřit celý, tzn. tam, kde je nad zemí, či jen tam kde je "nad vodou". Měřil jsem to na mapách.cz, kde mi celkové délka vyšla bez metru 300 m. Nad vodou je jen asi polovina. Tak nevím, jak se to určuje. Díky, --Vit001 8. 9. 2016, 16:18 (CEST)
3x72=216. Článek je v podstatě o přemostění Vltavy. O historii pokračování mostu na výtoňské straně se moc nepíše. I s tímto předmostím by pak celková délka mohla být těch 399 m. Kdyby se podařilo někomu něco vyhrabat, bylo by to pěkné. Ale pro uvedení jako zajímavosti k jeho 115. narozeninám to asi není nezbytné.--PetrS. (diskuse) 9. 9. 2016, 09:17 (CEST)

K zapracování[editovat zdroj]