Diskuse:Tomio Okamura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Moravská národnost?[editovat zdroj]

Upravena národnost na základě přímé citace z Okamurova vlastního blogu. Stepan Luksik -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Stefanos689 (diskusebloky) 28. 2. 2011, 20:12‎ (CEST)

s tou národností je to složité. Jeho oba bratři jsou na wikipedii uvedeni jako "česko-japonští". A dle autobiografie Český sen se ani jeho matka nenarodila na moravě, ale v Čechách, pouze rodičům přistěhovalým z Moravy. Navíc v ní sám pan Tomio Okamura označuje opakovaně celou ČR jako Čechy, což je u Moravana dosti zvláštní. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 41.184.178.86 (diskusebloky) 24. 8. 2017, 01:11‎ (CEST)
Tak nevím, jak označit jeho vztah k Moravě. Vzhledem k tomu, že jde o člověka, který si uvádí moravskou národnost, ale poslední v rodině, kdo žil někdy na Moravě byli jeho prarodiče, mi přišlo vhodné označení "Moravan z Čech" (analogicky např. k Vietnamec z Čech, Čech z Německa atd.), ale zjevně to na wikipedii neprojde.--103.255.30.34 17. 9. 2017, 01:35 (CEST)
Snad by to bylo možné uvést ne jako objektivní fakt (bez zdroje, WP:VSVS), ale pokud to Okamura prohlašuje, tak ve formě autentického vyjádření, třeba i citace („sám se označuje za Moravana z Čech“, „v deníku XY uvedl, že se cítí být...“ apod.) s dodáním věrohodného zdroje za tuto nezjevnou informaci.--Kacir 17. 9. 2017, 01:52 (CEST)
Nikde jsem nenašel, že by tvrdil, že je Moravské národnosti. Všude jen neurčitě uvácí, že má moravské kořeny, moravskou maminku atd. Z toho nelze dovozovat, že by to myslel ve smyslu národnostním - může to myslet i jen lokalitou (jako např. když se potomek sudetských němsů odkýže na "českou maminku"). Sice se politicky spojil v letošních volbách se stranou Moravané a slíbil jí obnovení Moravské země, ale jak je uvedeno výše, používá označení Čechy pro celou ČR. Na wikipedii celkem správně uvedeno, že je to český podnikatel moravsko - japonsko - korejského původu (pokud tot tedy chápeme zeměpisně - jako např. rusko - sinajsko - brazilského původu). Co by se ale mělo odstranit je kategorie "moravští podnikatelé". To je zcela nepodložené. Pokud to tu chcete ponechat, pak by to chtělo podložit nějakým zdrojem. Byl snad Masaryk Moravský prezident? (a to měl narozdíl od Okamury Matku z Moravy a vyrostl tam - Okamura má Matku z Čech, s rodiči původně z Moravy, a k Moravské národnosti se výslovně nehlásí - pokud ano, tak mě prosím opravte) --200.2.125.90 26. 10. 2017, 01:19 (CEST)
Pohledem do historie: Nejdříve byl v kat. Čeští podnikatelé a poté došlo k rekat. do Moravští podnikatelé@Gumruch: podle zdroje jeho blogu. Máte-li potřebu se vypořádat s kat:Moravští podnikatelé, můžete zahájit diskusi u dané kategorie, ev. založit WP:DOS.--Kacir 26. 10. 2017, 02:05 (CEST)
Jsem jediný, komu tahle diskuse příjde absurdní? Když to shrnu, tak Tomia Okamuru nelze označit za "Moravana z Čech", protože sice lze doložit, že poclední kdo žil na moravě jsou jeho 2 prarodiče, a on i matka jsou narození v Čechách, ale chybí zdroj, kde by jednoznačně deklaroval, že je Moravan. Zároveň ho ale nelze odstranit z kategorie Moravští podnikatelé (a případně přesunout mezi české podnikatele), protože chybí zdroj, kde by uvedl, že není Moravan. ....poslyště Kefalín, a čo je to to absudní? Je zjevné, že článek byl tvořen dost nesystematicky. Obsah by se měl sjednotit, a ne trvat na formálním zachovávání nesmyslů. Lze dohledat (rád doplním) zdroje uvádějící jeho bratry a syna jako česko - japonské. Není žádný zdroj, kde by jasně uvedl, že je Moravan. Už v 2. generaci žijí jenom v Čechách (a Japonsku). Pak mi příjde logické to označení "český podnikatel s xxx kořeny". Ale nechápu, jak a proč ho zařadit mezi moranvské podnikatele. To že někdy někdo tu změnu udělal neznamená, že je automaticky správná - zde to spíš působí jako až vandalství. nezbývá, než dodat: Editujte s odvahou! Absurdita článku je do očí bijící - Moravský podnikatel, co není Moravan a na Moravě nikdy nežil.....že není rovnou korejský podnikatel? Otud má také nějaké předky...--54.64.237.2 26. 10. 2017, 21:50 (CEST)
Založte si účet a nekorektní obsah upravte podle zdrojů, nikdo jiný to neudělá. Tak to zde chodí. Pouze kritizovat z diskuse a požadovat akci od jiných, je špatně.--Kacir 27. 10. 2017, 00:00 (CEST)

Podle mě je národnost, jak se dnes chápe, záležitost volby a je jedno, kde člověk žije.--Ladin (diskuse) 27. 10. 2017, 09:54 (CEST)

NPOV[editovat zdroj]

Vložil jsem šablonu Neutralita kvůli stylu jakým jsou napsány např. odstavce "Názory a postoje" (popis komunismu), "Hnutí Úsvit přímé demokracie" (obvinění z finančních machinací je označeno za pomluvy) či "Kritika". To se týká i použitých zdrojů (viz Parlamentní listy). Na daném odkazu se však nic o citované věci (důvod pro článek v Reflexu) nenachází. --K.i.f (diskuse) 6. 10. 2016, 18:24 (CEST)

Přesnost[editovat zdroj]

Zpochybňuji větu "Od října 2013 je členem Poslanecké sněmovny za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) do níž kandidoval v předčasných volbách v roce 2013." Těžko může být od října 2013 poslancem za SPD, když toto hnutí tenkrát ještě neexistovalo. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 212.158.143.130 (diskusebloky) 27. 1. 2017, 10:34‎ (CEST)

Japonsko[editovat zdroj]

v Japonsku prožil necelých 10 let. ... Do tehdejšího Československa přicestoval poprvé, když mu bylo šest let. ???? Pavel.Boreš (diskuse) 7. 3. 2017, 10:44 (CET)

Těch 10 let je podle všeho součet doby před tím, než s ním matka odešla do Česka a doby po maturitě, kdy se na čas do Japonska vrátil. --Vachovec1 (diskuse) 26. 10. 2017, 01:50 (CEST)

Zámek[editovat zdroj]

Je otázka, jestli má ještě smysl zámek na této stránce. Její obsah je dost stručný a potřebuje hodně rozšířit. Např. vůbec nezahrnuje názory tomia okamury před rokem 2013, kdy býval velmi liberálním demokratem. myslím, že názorový veletoč, který udělal během necelého roku by za zmínku opravdu stál. Stejně tak tu není spousta dalších dostupných a dobře ozdrojovatelných informací, které lze čerpat třeba z jeho knihy Český sen (např. partnerky). Navíc poslední editace byla zcela zvytečná, a poněkud nepřesně posunula význam vět. Je otázka, proč byla neutrální formualce "pracoval jako popelář" nahrazena "byl nucen pracovat". Stejně tak změna věty " Vzhledem k tomu, že se zde cítil diskriminovaný a neviděl možnost dalšího kariérního růstu, vzhledem k svému původu a úrovni vzdělání, rozhodl se přestěhovat do Prahy." na "Jelikož se zde cítil diskriminovaný a neviděl možnost dalšího kariérního růstu, a vzhledem ke svému původu a úrovni vzdělání, rozhodl se k návratu do Prahy." posouvá význam. to drobné "a" totiž mění význam z toho, že *neviděl možnost kvůli svému původu a úrovni vzdělání* na význam: *šlo o další samostatný důvod, proč se rozhodl k přestěhování - protože odtud měl předky*. Významový posun je ještě silnější v kombianci s tou poslední změnou: změnou slova "přestěhování" na "návrat" tato drobná změna neutrálního slova přestěhování, označující prostou změnu místa, kde se nachází, na "návrat" sugeruje, že se vrací od někud, kde pobýval jen dočasně někam domů. U osoby s tak složitým pozadím, jako je tomu v tomto případě, není vůbec zřejné, odkud kam se vrací (narodil se v Tokiu), a zavání to plíživými úpravami článku ve prospěch PR pana Okamury.--蝦夷人 (diskuse) 26. 10. 2017, 22:14 (CEST)

Dobrý večer přeji, obávám se, že zámek je stále nutný (vzhledem ne k tak nedávnému nájezdu vandalů) a vzhledem k tomu, že Okamurovo SPD je nyní ve Sněmovně je nájezd ještě pravděpodobnější. Zámek ale ovlivňuje jen nově registrované uživatele. Chcete-li článek doplnit, musíte předtím editovat alespoň několik málo dalších článků. Systém Vám článek brzy odemkne. K Vašim stížnostem na změny v článku. Nepřipadá mi, že by jakékoliv z posledních změn výrazně měnili vyznění článku. Srdečně, --Martin Urbanec (diskuse) 26. 10. 2017, 23:04 (CEST)
Dobrý den, tak jsem si všiml, že došlo k další změně výše uvedeného textu, do podoby "Jelikož se zde cítil diskriminovaný a neviděl navzdory svému vzdělání možnost dalšího kariérního růstu, rozhodl se k návratu do Prahy." To už je jednoznačně úplný opak původního textu. Když si pročtete jeho životopisy, zejména knihu Český sen, tak je zcela jednoznačné, že problém byl v jeho nízké úrovni vzdělání (Japonsko má nejvyšší podíl vysooškoláků na světě a střední s pouhou střední školou tam člověka opravdu nečeká o moc větší kariéra, než prodavač popkornu - což sám Tomio okamura komentoval tak, že ten prodavač byl maximum, žeho mohl Japonsku dosáhnout). Původní věta byla zjevně míněna tak, že se domníval, že neměl možnost kariérního růstu z důvodů rasy, národnosti a nízkého vzdělání. Nový text naopak vyznívá zcela opačně, že přes své vysoké vzdělání nemohl očekávak kariéru.--蝦夷人 (diskuse) 2. 11. 2017, 00:33 (CET)

rodinný stav[editovat zdroj]

Odstranění údaje "svobodný" a nahrazení údajem "nezadaný" je poněkud zvláštní. Údaj, že je svobodný byl opravdu chybný, správně by mě lbýt rodinný stav uveden jako "rozvedený". Svobodný je pouze člověk, který ještě nikdy nebyl ani ženatý, ani neměl registrovaného partnera. Poté již je pouze ženatý,vdovec, rozvedený, případně ekvivalenty pro registrované partnerství. Svobodným se již nikdy nestane. Slovo nezadaný má tedy dosti jiný význam, než slovo svobodný. Správné by tedy bylo nahradit slovo "svobodný" slovem "rozvedený", a případně ho doplnit o informaci, že je i "nezadaný", což je ovšem informace čistě neformální a dosti subjektivní o tom, že nemá žádnou družku/a, milenku/ce ani jinou formu vztahu s jinou osobou. --蝦夷人 (diskuse) 2. 11. 2017, 00:53 (CET)

Informace ale popisovala aktuální stav v souladu se zdrojem. Upravil jsem ji, i tak se ale nabízí otázka zda je aktuální a má smysl ji v článku vůbec mít (nejsme zpravodajství ani jeho archiv). --Pavel Krupička (diskuse) 2. 11. 2017, 02:00 (CET)

Korejský původ[editovat zdroj]

Z české verze zmizela během nedávných editací bez vysvětlení zmínka o korejském původu. Vzhledem k tomu, že si ho sám uvádí, a vzhledem ke specifickému postavení korejské menšiny v Japonsku, k níž jeho otec z tamního pohledu patřil, mi příjde odstranění této zmínky nevhodné. Vzhledem k činnosti předmětné osoby jde navíc o relevantní informaci.--180.241.217.41 29. 11. 2017, 23:21 (CET)

Pokud je ta informace doložitelná, tak by do článku patřila, ale asi ne do úvodu, kde je psáno, že Okamura je česko-japonského původu. A to je zjevně správné z hlediska státní příslušnosti jeho otce. Krom toho jméno Okamura jako takové nemá v sobě nic korejského. A Tomio Okamura pokud vím nikdy v (Jižní) Koreji dlouhodobě nežil. --Zbrnajsem (diskuse) 30. 11. 2017, 10:29 (CET)
V Japonsku žije početná korejská menšina z dob kdy byla Korea japonskou kolonií, je to snad dokonce jediná významnější menšina, která v Japonsku existuje, ale byla tam silná snaha o jejich pojaponštění, takže Korejci v Japonsku dnes mluví japonsky a mají japonská příjmení, přesto se s nimi zachází jako s občany druhé kategorie, stejně jako se sociální skupinou burakumin. --Sabio (diskuse) 9. 12. 2017, 20:34 (CET)
Ano, to je naprostá pravda. Přitom zhruba polovina těchto japonských Korejců byla dlouho nakloněna severokorejskému vůdci Kim Ir-senovi a měli k tomu dosti silnou politickou organizaci. Jak je to s nimi dnes, to ani nevím. Okamura Tomio (tak to asi Japonci v přepisu píší) s tím IMHO nemá nic společného. --Zbrnajsem (diskuse) 10. 12. 2017, 11:49 (CET)
Možná jeho otec patří ke komunitě japonských Korejců, nebo je částečně korejského původu, ale považuje se za Japonce? Ale abych se přiznal, tak to nevím a nijak jsem po tom nepátral, ani nemám v úmyslu to přidávat do článku. --Sabio (diskuse) 10. 12. 2017, 18:00 (CET)
Ano, vcelku o tom nic nevíme, ani zda otec a syn nějak ten eventuální korejský původ „prožívají“. Takže do článku zatím nic takového, dokud se neobjeví nějaký důvěryhodný zdroj. Okamurovy knihy nečtu, ani se právě o něj moc nezajímám. Jde mi o to, aby byl článek napsán neutrálně a podle pravidel. Zdravím Vás, kolego Sabio, --Zbrnajsem (diskuse) 10. 12. 2017, 19:53 (CET)
Tak dohledatelné to rozhodně je. Jak v knize od Tomio Okamury Cesky Sen, tak online např.zde https://www.lidovky.cz/rozhovor-s-hayato-okamura-kandiduje-na-poslance-ftl-/zpravy-domov.aspx?c=A170326_154319_ln_domov_rsa a zde http://domaci.eurozpravy.cz/politika/196782-bojim-se-ze-tomio-spolupracuje-s-ruskem-na-rozlozeni-eu-a-na-svem-uchopeni-moci-v-cr-varuje-jeho-bratr/. Nechápu, proc být za ignoranty a neuvést tuto informaci, která je jednak ozdrojovaná, a jednak zde visela roky. A to i s odkazem na oficiální životopis Tomio Okamury http://www.tomio.cz/o-mne/.

--124.124.99.210 13. 12. 2017, 23:38 (CET)

Že byl děd z matčiny strany imigrant z Koreje je zřejmé jak z toho rozhovoru Hayato Okamura, tak z knihy tomio Okamury Český sen. Nikde jsem ale zatím nenašel, jestli patřil k Chongryon či Mindan.--196.250.23.70 14. 2. 2019, 23:39 (CET)

Návrh na přepracování článku[editovat zdroj]

Článek by potřeboval úpravy, tak aby odpovídal jiným článkům o významných osobnostech. Tj. kapitoly o původu rodiny, mládí, určitě by se měla rozdělit do dvou částí jeho veřejná činnost, kdy v době před vstupem do politiky se cca 8-10 let aktivně veřejně propagoval a profiloval se jako demokratiský, liberállní, multikulturní, prozápadní atd., a na období po vstupu do politiky, kdy během několika měsíců ve všem zcela otočil. To předchozí dlouhé liberální období, kdy měl kladný vztah k migraci, loboval za zaměstnávání cizinců, tvrdě kritizoval komunistický režim atd. na wikipedii zcela chybí, přitom je vzhledem k dalšímu vývoji nepochybně vhodné ho nějak uchopit a zpracovat. Doporučuji vycházet z jeho vlastní knihy Český sen, která je ještě těchto myšlenek plná.--180.241.217.41 29. 11. 2017, 23:21 (CET)

Upřímně řečeno, i jiné články o osobnostech by potřebovaly úpravy. Článek o Okamurovi není nejhorší. Moje poznámky: 1. Každý člověk má v zásadě právo propagovat sebe sama. Kdo to nedělá, tak to nikam nedotáhne. Sama sebe propaguje i každý úspěšný spisovatel, herec nebo filmař. Okamura je zjevně sebevědomý člověk a má talent jako podnikatel i politik. 2. Nikde není psáno, že se změnou situace ve světě nemůže člověk, zvláště politik, změnit svoje názory. Od IMHO března 2015 se situace v Evropě dosti podstatně změnila. Předtím šlo Okamurovi o to, aby měl dostatek spolupracovníků pro svou cestovní kancelář a překladatelskou agenturu. A potřeboval pro to Japonce a Korejce, kteří jsou schopni tvrdě a cílevědomě pracovat třeba 70 hodin v týdnu, přičemž jejich krajané z těch zemí jsou pro Okamuru důležitá a movitá klientela. V tom získávání potřebných pracovních sil mu tehdejší právní situace asi dost bránila. Mimochodem, Japonci a Korejci žijí po celém světě. V Torontu žije už dávno nejméně 300 tisíc rodilých Korejců, např. v Düsseldorfu je velká japonská komunita a v Peru měli Japonce za prezidenta. 3. Okamura získal se svou SPD 10 % hlasů a 11 % poslaneckých mandátů, a to poté, co odpochodoval od svého původního hnutí. V české politice tedy nyní hraje docela velkou roli, větší než ČSSD, a to právě pro svou „novou“ migrační/imigrační politiku. Ony ovšem ani jiné české politické strany nepropagují neomezenou imigraci, jak známo, ale Okamura svůj odpor proti tomu formuloval myslím dost rozhodně, na rozdíl od váhavého postoje některých jiných stran. Jak tohle všechno lze uplatnit v článku o Okamurovi, to nevím, ale já tu situaci vidím tak, jak jsem to napsal. --Zbrnajsem (diskuse) 30. 11. 2017, 11:20 (CET)
S oddělením by neměl být problém, hlavně když to odpovídá nějakému chronologickému členění do fází jeho kariéry. Od podnikání v odpadovém hospodářství přes podnikání v turismu po podnikání v politice. Tak to už ostatně zhruba odstupňované je. Můžeme tedy buď jednotlivé proklamované postoje z různých období přiřadit k těm obdobím jeho kariéry, anebo je lze nechat v samostatné sekci a opět jen rozdělit do odstavců (či při větším množství do sekcí) podle těch fází, ke kterým se vážou. Jen bych připomněl, že co prohlašuje, je třeba uvést jako jeho prohlášení, zatímco co koná, lze uvést jako skutečné konání. To první lze čerpat i z primárních zdrojů, jeho vlastních knih, to druhé by chtělo prověřovat přes sekundární zdroje. --Bazi (diskuse) 30. 11. 2017, 12:06 (CET)

Zdroje a ověření informací[editovat zdroj]

Hodně odstavců je bez zdroje. A pokud, tak podstatná část zdrojů, které jsou ke článků připojené pocházejí od samotného Okamury. Sice prostřednictvím tiskovin, ale přinášející tlumočení jeho samého. Např.:

  • Část dětství strávil v dětském domově v Mašťově u Podbořan, kde zažil šikanu, takže přibližně do 22 let koktal.[7]
  • Jelikož se zde cítil diskriminovaný a neviděl navzdory svému vzdělání možnost dalšího kariérního růstu, rozhodl se k návratu do Prahy. (bez zdroje, rozvést, toto je zkratkovité, nic se neděje bez souvislostí)
  • Od roku 2008 se věnuje práci dobrovolníka v Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), kde zastával funkce viceprezidenta a mluvčího. (bez zdroje, jistě hodno zdroje, ověření a zjištění významu)
  • Jakmile Okamura zpozoroval nekalé aktivity, tak ze spoluvlastnictví se ztrátou odešel.[8] (Význam věty vyznívá jiný než v článku.)

Dále už jsem raději nečetl, protože hodnota článku je v nynější podobě nevalná. --94.143.171.40 8. 4. 2018, 17:13 (CEST)

Externí odkazy či reference byly změněny (září 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 4 externí odkazy či reference na stránce Tomio Okamura. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 6. 9. 2018, 00:02 (CEST)

Okamura[editovat zdroj]

Hele Horste, příště to odstraň celé i z toho infoboxu. Okamura fakt není doktor teologie ani držitel komunistického titulu. [1] --Dezidor (diskuse) 20. 11. 2018, 12:48 (CET)

Stejný autor rozdává tituly ve velkém [2]--Ladin (diskuse) 20. 11. 2018, 16:03 (CET)

Neencyklopedický styl[editovat zdroj]

Článek mi připadne zvláštní a neencyklopedický. Viz. věta: "kvůli šikaně začal koktat," nebo "v Japonsku se cítil diskriminovaný a neviděl možnost kariérního růstu." Chtělo by to celé popsat, jsou tam zbytečné informace, všechny, kdo si rozkliknou článek o Tomiu Okamurovi určitě hrozně zajímá, že koktal do 22 let, nebo, že pracoval jako prodavač popcornu v kině. Stačí snad práce v kině ne? Když si to přečtete, tak to fakt působí zvláštně. --VojtaPetrů (diskuse) 27. 6. 2019, 19:49 (CEST)

Nepřijde mi to jako zbytečné informace, pokud nejsou samoúčelné a ilustrují životní okolnosti TO. Důležité, aby byly doloženy vhodnými zdroji, ne Bleskem a pod.--Ladin (diskuse) 28. 6. 2019, 08:38 (CEST)

LN[editovat zdroj]

Už týden starý, ale další dílek se série Babiš-Zeman-Okamura. --Bazi (diskuse) 14. 8. 2019, 13:39 (CEST)