Diskuse:Roverské skály

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Z jakého důvodu je opakovaně odstraňována mapa trampských kempů s odůvodněním "nevhodný obsah"?

89.24.41.53 16. 12. 2019, 18:47 (CET)Trampič

Kvůli nevhodnému způsobu vložení (obrázek přes celou stránku, pod ním vloženo x prázdných řádků). Nyní je již mapa vložena správně. --Jan Myšák (diskuse) 16. 12. 2019, 22:36 (CET)

Nicméně ta mapa tu nemá co dělat, protože je to soukromá neozdrojovaná mapa, prostě naházené čuplíky na skrýnšot z veřejného mapového serveru. Vzhledem k tomu, že vložení mapy sem provedl jednoúčelově zřízený uživatelský účet, a zase jiný jednoúčelově zřízený uživatelský účet nahrál mapu na Commons, je to dost očividně jen nějaké experimentování nebo vyřizování nějakých soukromých záležitostí. To na Wikipedii nepatří. --Mmh (diskuse) 17. 12. 2019, 00:19 (CET)

Také je možné, že si dotyčný chtěl udělat jen clickbait na ten (pravděpodobně svůj) článek, na který odkázal. Ale tím spíše by to na Wikipedii nepatřilo. --Mmh (diskuse) 17. 12. 2019, 00:25 (CET)

Nějaká nevhodná mapa kempů tam v žádném případě nemá co dělat. Článek je o evropsky významné lokalitě (byl vytvořen mnou). Tramping není důvodem vyhlášení EVL, je tam zmíněn jen okrajově, mj. pro vysvětlení názvu lokality. Souhlasím, že se zřejmě jedná o nějaké soukromé zájmy, které na wikipedii nepatří.--Dirillo (diskuse) 17. 12. 2019, 02:37 (CET)

Stránka nebyla "opakovaně napadána vandaly nebo spamery". Dirillo prostě jen opakovaně maže jakékoli úpravy, narušující jeho původní POV obsah, který v hesle jednostranně vynáší a chválí trampské Roverské parioty. Protože jsem se snažil tento bias vyvážit, prosadil nejdřív moji blokaci a posléze i krátkodobé uzamčení hesla. To je porušení základních Wiki pravidel, protože Dirillo si tím heslo "privatizuje" a z čistě osobních důvodů brání jeho editaci. To samé platí i pro mapu kempů, kterou výše označuje jako "nevhodnou". Mapa mu ve skutečnosti vadí proto, že vyzrazuje místa, na ktaré on sám jezdí/jezdil. Prostě sobecký osobní zájem, který na Wikipedii nepatří. Ve skutečnosti totiž ty lokality heslo samozřejmě zpřesňují. Sám Dirillo navíc v heslu zmiňuje tramping nikoli okrajově (jak výše nepravdivě uvádí), ale podrobně popisuje jeho údajně veskrze pozitivní působení v oblasti (sázení stromů atd.) včetně několika odkazů na web Roverských patriotů. Evidentně tedy nejde o nezávislý zdroj, ale o propagaci soukromých stránek. Počkám na odemčení hesla a uvedu to na pravou míru včetně odkazů na relevantní nezávislé zdroje o vlivu trampingu na přírodu (respektive o poškozování evropsky významné lokality Roverské skály), o spojitosti se zákonem 114, vyjádření přírodovědců a archeologů atd. K tomu mám formální odbornou kvalifikaci. Plus znovu přidám odkaz na GPS jednotlivých kempů (ne tedy už ve formě mapy,abych se vypořádal s argumentem Mmh o původu mapy). Tím se heslo výrazně zpřesní a přestane být POV podle propagátora trampingu Dirilla. Ostatní kolegy žádám, aby mne podpořili ve snaze o "odprivatizování" hesla. Osobně v tom žádný zájem nemám, na rozdíl od Dirilla. A ještě dotaz na Mmh: "vyřizování soukromých záležitostí" prosím vidíte na vložení mapy? Uniká mi logika, proč by to někdo dělal. Mapa heslo zpřesní, to je celé. Ivášek (diskuse) 18. 12. 2019, 01:57 (CET)

Dobrý den o odstranění mapy bylo požádáno zde (a myslím si že to byl někdo jiný). Účelem zámku při sporu o podobu a obsah stránky je konsens, nikoli prosazování svého po jeho skončení. Děkuji za pochopení.--F.ponizil (diskuse) 18. 12. 2019, 17:15 (CET)

Dobrý den, o odstranění mapy tedy požádal někdo z venku, kdo na tom má úzký osobní zájem. To je ale zcela irelevantní, protože osobní zájem nemůže být důvodem cenzurování informací na Wiki. Mapu tam vkládat nebudu – vložím přímo GPS data jednotlivých kempů, čímž se heslo výrazně zpřesní. Vše jsem vysvětlil výše, do diskuse se jak vidíte nikdo nezapojil. Btw. o "konsenzus" se snaží nick Dirillo, který předtím do hesla sám vložil POV informace s výrazným biasem. Ten "konsenzus" si představuje tak, že mu do zavádějícího a zaujatého hesla nebude nikdo sahat. To je ve zjevném rozporu s koncepcí Wiki. Vrátím se sem hned po vypršení zámku, čekám na diskusi. Ivášek 18. 12. 2019, 23:42 (CET)

Dobrý den, pokusím se zde vysvětlit oč autorovy mapy jde. Autor nemá rád trampy a jelikož na CHKO mu sdělili, že s tím nic dělat nehodlají viz jeho článek na ioutdoor.cz (Patrioti naopak CHKO pravidelně pomáhají při pravidelných brigádách), tak zkouší škodit zveřejněním GPS souřadnic kempů. Autor se zaštiťuje ochranou přírody - jenže tímto zveřejněním poloh kempů dosáhne pravého opaku. Jakmile se na podobná místa dostane větší množství turistů, tak zde bude téměř nemožné udržet pořádek a to co tu v duchu trampingu funguje téměř 70 let zanikne a to to oč autorovi jde. viz. (pravděpodobně) jeho stránka na facebooku "Černé stavby v CHKO nechceme", kde lidi nabádá aby hledali kempy a zveřejňovali jejich GPS souřadnice s tím že je odměna nemine.... navíc chce mapu uveřejnit v celostátním tisku :( Nacelnik-pk (diskuse) 19. 12. 2019, 00:07 (CET)

Pro všechny diskutující včetně fotografa refaktorizováno (Nacelnik-pk): osobně nejsem autorem mapy a podsouvat mi nenávist k trampům je nesmysl (sám trampuju od roku 1982). Wikipedie je encyklopedií, tedy objektivním souborem věcných informací. Je v přímém rozporu s jejím posláním cenzorovat údaje, které jsou někomu nepříjemné nebo (jak se kdosi subjektivně domnívá) by mohly mít nějaký negativní dopad. Pro srovnání si představme, že by ruská ambasáda v Praze vyžadovala smazání hesla: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sovětské_válečné_zločiny To je naprosto absurdní – ty věci se prostě staly. Stejně tak je zcela absurdní cenzurovat údaje o trampských kempech v Roverských skalách. Nelze tajit jejich lokality na Wikipedii jen proto, že se to někomu nelíbí. Taková cenzura by odporovala poslání encyklopedie. Ale dobře, ustoupím tedy a mapu zveřejňovat nebudu, především proto, abych se vypořádal s formálním argumentem wikipedisty Mmh výše. Zveřejním přímo odkaz na GPS jednotlivých kempů. To je zcela věcná informace, kterou se heslo doplní a zpřesní. Ivášek 19. 12. 2019, 05:41 (CET)

Pánové, když už jste se teda rozhodli zapojit do tvorby wikipedie, bylo by docela fajn, kdybyste se seznámili se zdejšími pravidly. Namátkou třeba Wikipedie:Wikietiketa, Wikipedie:Co Wikipedie není, Wikipedie:Pravidlo tří revertů, Wikipedie:Konsenzus nebo Wikipedie:Právní kroky a právní výhrůžky.--Hnetubud (diskuse) 19. 12. 2019, 22:24 (CET)

Omlouvám se, jestli jsem někoho urazil, pohoršil či dle někoho nedodržel pravidla. To nebylo mým záměrem. Myslím si že článek o Roverských skalách není primárně článkem o trampingu a proto se sem GPS souřadnice (natož mapa) trampských kempů nehodí. Dále si myslím že se to úplně neztotožňuje s pravidlem "Wikipedie není návodem, průvodcem ani učebnicí" - dle tohoto pravidla by tu mohlo být napsáno něco ve smyslu že v této oblasti je vícero převisů, které využívají trampové. Nikoli však přesné "adresy" jak uvádí pravidlo Wikipedie v podobě GPS souřadnic. Nacelnik-pk (diskuse) 19. 12. 2019, 22:35 (CET)

Začátkem ledna provedu v pododstavci hesla Trampská subkultura tyto úpravy: 1. Vymažu tuto část textu: "...ale také pravidelně organizují brigády, zaměřené na úklid odpadků, údržbu cest, čištění studánek i výsadbu stromů.[7] Roverští patrioti například v roce 2015 vysázeli podél úseku Staré Husí cesty mezi Dřevčicemi a Martinskými stěnami alej, reprezentující staré regionální odrůdy ovocných stromů. Alej tvoří celkem 63 stromů. Tato alej zvítězila v celostátní soutěži Alej roku v konkurenci 61 přihlášených stromořadí a byla vyhlášena Alejí roku 2017.[8][9]" Odůvodnění: jak výše správně uvádějí Dirillo a Nacelnik-pk, heslo není primárně o trampingu, ale Roverských skalách. Informace o údajném pozitivním působení jedné trampské skupiny je tedy nadbytečná a nekonzistentní se zaměřením hesla. Navíc jde o účelově vložený POV (snahu ukázat trampy pouze v pozitivním světle). Citace 7 a 8 evidentně nejsou nezávislými zdroji, ale nejspíše jde o propagaci vlastních soukromých stránek Roverských patriotů. Citace 9 se netýká obsahu hesla (Roverských skal), ale sadařství a ovocnářství. 2. Doplním věcnou informaci o tom, že tramping (táboření) v Roverských skalách coby součásti CHKO Kokořínsko – Máchův kraj škodí přírodě, protože je v rozporu s § 26 odst. 1 písm. b) zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, včetně odkazu na tento zákon zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-114?text= 3. Doplním věcnou informaci o tom, že trampingem v Roverských skalách coby součásti CHKO Kokořínsko – Máchův kraj dochází k ničení cenných archeologických nalezišť, včetně odkazu na zdroje zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/trampove-nici-unikatni-archeologicke-naleziste/r~i:article:602913/ a zde: http://www.roverky.cz/dokumenty/Pod_previsy.pdf Odůvodnění změn 2. a 3.: jsou nezbytné k vyváženému pohledu na vliv trampské subkultury na evropsky významnou lokalitu, respektive ji dávají do kontextu platné české legislativy a odborných názorů vědců – archeologů. 4. Do věty: "Mezi taková známá trampská místa patří například Tisícový kámen (Tisícák) či sousední převis Krápník a další místa." doplním odkaz na soubor s GPS souřadnicemi těchto míst, viz zde: https://ulozto.cz/file/QzztXGvhn/roverky-mapa-kempy-gps-gpx Odůvodnění: doplnění odkazu zvyšuje informační hodnotu hesla. Pokud se totiž v textu mluví o konkrétních trampských místech, je třeba zmínit, kde se nalézají. Jak jsem podrobně vysvětlil výše, nelze přijmout argument, že zveřejnění informace je "nevhodné", respektive že to snad někoho poškodí. Nějaké námitky či poznámky k jednotlivým změnám? 2A00:1028:9192:73AE:CFE:BF15:5B36:4EE3 20. 12. 2019, 05:33 (CET)

Přiznám se, že toto je již na mě moc - nechám tedy na zkušených wikipedistech, ať rozhodnou dle svého nejlepšího uvážení. Hezký den všem. P.S. nejsem jedním z Patriotů. --Nacelnik-pk (diskuse) 20. 12. 2019, 08:37 (CET)

Relevantní diskusní příspěvky k navrhovaným úpravám hesla se tedy za skoro dva měsíce neobjevily. Znamená to, že bylo dosaženo konsenzu. Heslo zedituji dle návrhu z 20. 12. Vzhledem k absenci oponentury žádám, aby editace nebyla měněna. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 2a00:1028:9192:73ae:390b:db70:e633:7d4b (diskuse) 14. 2. 2020, 08:41 (CE(S)T)