Diskuse:Otakar Janůj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Můžete se mi prosím podívat, zda jsem tuto stránku správně zveřenil z pískoviště :) Kyž se podívám na pískoviště vidím toto:

Mbpiskoviste2018-06-04.png

--Marian Buštík (diskuse) 4. 6. 2018, 16:23 (CEST)

Dobrý den, myslím, že je to v pořádku. Po přesunu z pískoviště systém automaticky udělal přesměrování z pískoviště na stránku Otakara Janůj, redirect lze samozřejmě snadno smazat v editaci pískoviště. --Hugo (diskuse) 5. 6. 2018, 11:58 (CEST)

Děkuji. Příště to tedy zkusím smazat, snad o své dílo nepříjdu :) Stále se tady něco učím. --Marian Buštík (diskuse) 5. 6. 2018, 13:52 (CEST)

Na wikipedii je pro uživatele nemožné cokoliv smazat, pouze správci mohou skrýt některé revize. Takže i kdybyste si to smazal z pískoviště, v historii zůstane vše zachované a jde to v případě potřeby snadno obnovit. --Hugo (diskuse) 5. 6. 2018, 13:54 (CEST)

Děkuji --Marian Buštík (diskuse) 5. 6. 2018, 16:21 (CEST)

Czeva (diskuse) Pokud zde mají být fotky bez vodoznaku, pak je mažu a to ať tu raději nejsou žádné! Jako jediný vlastník těchto fotek nedávám souhlas ke zveřejnění bez vodoznaku! --Marian Buštík (diskuse) 11. 6. 2018, 13:53 (CEST)

Dobrý den, je mi líto, že nyní nejste spokojen s licencí, pod kterou jste fotografii sám zveřejnil. Dovolte mi upozornit na fakt, že okamžikem, kdy jste fotku nahrál s licencí CC-BY-SA 4.0, jste se prakticky vzdal možnosti určovat, co s fotografií udělají další wikipedisté, stejně tak i kteříkoli další uživatelé mimo projekty Wikimedia, zachovají-li danou licenci - nikdo není vlastníkem zde nahraných médií, textů a dalších informací, protože projekty Wikimedia jsou zdroje používající otevřené, svobodné licence - stačí si licenci pod fotkou přečíst. Kolega @Jdx: ji tedy zcela po právu upravil tak, aby se přes fotografii písmena nevyskytovala, já pak pouze fotografie v článku vyměnila - určitě je žádoucí, aby v článcích byly fotografie co nejkvalitnější, tedy i bez nežádoucích písmen (nejde o vodoznak, ten vypadá jinak).
Další věc je autorství fotografií - opravdu jste pana Janůje fotil Vy (dle jeho vzhledu na fotce někdy ve 30. letech 20. století), když jste se uvedl jako autor fotky? Pokud totiž ne, soubor je kandidátem na rychlé smazání, neprokáže-li se, že je fotograf již 70 let po smrti nebo neprokážete-li vlastnictví autorských práv. To, že fotku máte v osobním vlastnictví, vůbec automaticky neznamená, že jste vlastníkem autorských práv k ní. To samé platí i o ostatních fotografií v kategorii c:Category:Otakar Janůj. Děkuji za pochopení.--Czeva (diskuse) 11. 6. 2018, 19:25 (CEST)
Dovolím si také dodat, že Wikimedia Commons neakceptuje materiály, u kterých je zakázáno je dále upravovat. Je-li je upravovat povoleno, pak je zákonitě povoleno i odstranění vodoznaku - pokud je uveden autor jiným způsobem (což je na Wikipedii splněno). --Martin Urbanec (diskuse) 11. 6. 2018, 20:02 (CEST)

Czeva (diskuse) Jsem velice potěšen vaší odpověďí. Velmi rád akceptuji Váš návrh na "soubor je kandidátem na rychlé smazání", tedy veškeré fotografie - je jich 6 (4+2). Souhalsím, aby byly smazány, ze všech míst na wikipedii. Ono, říkám si, že by asi bylo nejlepší kdyby to tady nebylo tak záhadné a tajuplné. Napadlo Vás někdy vytvořit jednuducý soupis všeho, co si má začínající přispivatel na wikipedii přečíst? Ev. při přihlášení nového člena mu to podsunout, aby to věděl. --Marian Buštík (diskuse) 12. 6. 2018, 10:25 (CEST)

Martin Urbanec (diskuse) Ad výše. --Marian Buštík (diskuse) 12. 6. 2018, 10:27 (CEST)

Nevím, jak to udělat, ale pokusím se. Czeva (diskuse) Martin Urbanec (diskuse) Pročetl jsem si pár dokumentů zde na wikipedii. A mám k tomu jen toto: Už vím, že můj vodoznak lze asi hravě odstranit. Což jsem nevěděl, a nesmějte se mi, protože já zase vím věci, které vy ne. Chovejte se ke mě, jako k nováčkovi (mimo jiné o tom je tu také jeden dokument). Možná stačilo mě před tím upozornit, že by bylo vhodné dát zde fotky bez vodoznaku. Dal bych je. Vaše jednání se mě dotklo a cítím se, jako bych byl pod dohledem Velkého bratra. Jistou chvíli jsem zvažoval i vymazání stránky, ale defacto ve chvíli, kdy jsem ji zveřejnil, jsem nad ní ztratil kontrolu. Musím to mnou chtěné smazání zdůvodnit, vy o tom budete diskutovat a pak se rozhodnete. Tohle se mi nelíbí, ale co, musím to akceptovat. --Marian Buštík (diskuse) 12. 6. 2018, 10:54 (CEST)

Já se Vám nesměji. Snažím se Vám vysvětlit, co se stalo. Uznávám, nemusí se mi to někdy dařit nejlépe, ovšem vždy se snažím Vám spíše pomoci než se Vám posmívat, že něco nevíte. Pokud jsem se Vás dotkl, hluboce se omlouvám. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 6. 2018, 11:07 (CEST)
Dobrý den, díky za reakci. Rozumím tomu, že pravidel je na začátek docela hodně, ale základní jsou především v Pěti pilířích o vyvarování se neoprávněného nahrávání souborů/textů a důležitosti pravidel o významnosti, ověřitelnosti a věrohodnosti. Doufám, že je vidět, že se všichni snažíme o pomáhat. Vypadá to, že jediný, kdo tak neučinil, je wikipedista Jdx, který podle jeho uživatelské stránky mluví jen polsky a anglicky. Fotografie navíc nejsou součástí pouze Wikipedie, ale slouží celému projektu kolem ní, a někteří uživatelé se specializují právě jen na fotografie - pro komunikaci v češtině možná Jdx neměl dost znalostí. Chápeme, že do čtení manuálů se nám nikomu zrovna nechce, ale informace opravdu jsou vyhledatelné - například z Vaší osobní stránky na Commons vede z uvítacího bloku několik odkazů na nápovědu, již jste zmiňoval výše, a při nahrávání fotografií je každý upozorňován, že je třeba nahrávat pouze fotografie, ke kterým máme uživatelská práva nebo jsme jejich autory. Fotky není asi potřeba hned automaticky mazat, protože to vypadá, že od autorovy smrti už pravděpodobně uplynulo 70 let, nicméně bude potřeba změnit uvedeného autora (věděl byste, kdo to byl?).
Velkým bratrem jsou a měli by být vlastně všichni wikipedisté, kterým záleží na kvalitě obsahu - všichmi upravujeme a opravujeme příspěvky jiných tak, aby byly lepší - vězte, že i mně byly některé fotografie smazány, některé editace vráceny do původního stavu a k "mým" textům mnoho wikipedistů doplnilo a doplňuje další informace. Snažíme se o to, aby byl obsah Wikipedie a dalších projektů co nejkvalitnější a pokoušíme se bránit tomu, aby byl zveřejňován obsah nepovolený - o tom by dlouze dokázali vyprávět správci, kteří denně revertují (=vracejí do původního stavu) stovky vandalismů...
Budeme rádi, když Vám budeme moci pomoct. 22. května 2018 Vám kolega Podroužek nabízel pomoc osobní a přestože jste celý obsah stránky 5. června smazal, je stále dohledatelná (záložka Zobrazit historii nahoře). Pokud budete mít konkrétní dotazy, klidně se obracejte i přímo na nás s Martinem (např. přes email přes uživatelské stránky z jejich levého menu), nebo můžete vznést dotaz na stránce Wikipedie:Potřebuji pomoc, kde případně odpoví i jiní. Vyhledávání potřebných informací Vám snad usnadní i šablona, kterou jsem Vám nově vložila na Vaši diskusní stránku - tedy jakýsi soupis toho, co si má začínající přispěvatel na Wikipedii přečíst, který jste zmiňoval jako potřebný. Doufáme, že na Wikipedii a sesterské projekty nezanevřete a editace Vás bude nadále bavit, protože články, jež jste založil, mají smysl a jsou základem, na kterém se dále stavělo a dá stavět, třeba i s pomocí kolegů wikipedistů. --Czeva (diskuse) 12. 6. 2018, 15:37 (CEST)

Czeva (diskuse)

S vaším textem z části souhlasím, z části nesouhlasím.
Osobní pomoc, je face2face :)
Ke kterým fotkám Vás zajímá zdroj? Něco umím dohledat, něco bohužel zaniklo v propadlišti dějin.
Za šablonu děkuji.
--Marian Buštík (diskuse) 12. 6. 2018, 15:48 (CEST)
Fotky z c:Category:Otakar Janůj - asi nejste autorem? Jestli se Vám chce přijet do Č. Budějovic, ráda Vám pomohu i face2face :-) --Czeva (diskuse) 12. 6. 2018, 15:53 (CEST)
Pomoc kolegy Podroužka jsem využil. Např. mi prozradil, že je někdy dobré se inspirovat jinde, na podobné stránce a podle ní pak tvořit kostru, na ní udělat obsah, aby to mělo hlavu a patu. Něco jako metoda Steva Jobse, cituji: "Dobří umělci kopírují, ti výborní kradou." neplést si s názory A.B-iše.
Fotografové: Otakarjanujsokol.png - ateliér Petřivalský, Lipník nad Bečvou, Oj napajedlakroj.jpg - neznámo, Otakar Janůj, Napajedla 1935.jpg - Foto Motal Zlín, Oj sachy.jpg - neznámo, Oj anglie.jpg - neznámo --Marian Buštík (diskuse) 12. 6. 2018, 16:14 (CEST)
Díky za bleskové informace, doplněno, editujte s odvahou --Czeva (diskuse) 13. 6. 2018, 08:45 (CEST)
Dělejme to jednodušší. --Marian Buštík (diskuse) 13. 6. 2018, 11:30 (CEST)

Ještě by to chtělo upravit text u fotografie - Propagační fotografie Čsl. armády, Cholmondeley Park, Anglie, 1940 Pokud chcete ty tři zbývající fotografie bez "vodoznaku", pak je mohu poslat mailem. --Marian Buštík (diskuse) 14. 6. 2018, 13:46 (CEST)

Díky, popisek jsem doplnila polus přísl. kategorii. Fotografie bez značky by byly super, ale nemohu je nahrávat já - k tomu by byla procedura, kdy by se muselo poslat Vaše povolení do Wikipedie:OTRS se specifickým textem o svolení a autorských právech - nevadilo-li by je nahrát znovu, budeme rádi. PS: "Czeva (diskuse)" nemusíte kopírovat, klidně i ty nahoře smažte, stránku mám ve svých Sledovaných :-) --Czeva (diskuse) 15. 6. 2018, 11:15 (CEST)
Nahrány nové verze. Tak snad si s tím poradíte. --Marian Buštík (diskuse) 15. 6. 2018, 11:56 (CEST)
Díky za práci, všimla jsem si, jen je asi bude dobré oříznout - uděláme (časem). --Czeva (diskuse) 17. 6. 2018, 19:59 (CEST)