Diskuse:Helmut Kohl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Smrt Kohlovy manželky Hannelore[editovat zdroj]

Nevidím důvod, aby bylo v tomto článku docela brutálně napsáno, že Hannelore K. spáchala sebevraždu. Citlivějšímu výrazu „odešla dobrovolně ze života“ každý vnímající člověk rozumí. A už vůbec nelze akceptovat, když se wikipedista Rosenfeld pokouší klást jakési rovnítko mezi touto nemocnou ženou a Hitlerovou společnicí Evou Braunovou. Nevím, co Vás to napadlo, kolego. Takže dokud nebude samostatný článek o Kohlově první manželce, její nemoci (silná alergie proti dennímu světlu a asi další) a jejímu zklamání z jednání mnohých lidí poté, co Helmut Kohl ztratil úřad kancléře, tak tady nechme zesnulou paní Kohlovou odpočívat v pokoji. Psát do Wikipedie neznamená, že máme právo používat všechny výrazy, které nás zrovna napadnou. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 6. 2017, 10:31 (CEST)

Za mě obojí, nechal bych to, které bylo první.--Ladin (diskuse) 20. 6. 2017, 10:37 (CEST)
Sebevražda. Jsme tu, abychom psali suše encyklopedicky. OJJ, Diskuse 20. 6. 2017, 10:41 (CEST)
Sebevražda. Přednost má mít encyklopedický styl. Pro použití opisu nevidím důvod. Proč používat čtyři slova, když mám k dispozici jednoslovný termín. Kromě toho, sebevražda je výstižná, odešla dobrovolně ze života může označovat i eutanazii, což rozhodně není tento případ.--Tomas62 (diskuse) 20. 6. 2017, 10:52 (CEST)
Co bylo první, to by mělo zůstat. V poslední době jsem článek rozšiřoval hlavně já a nesouhlasím s tím, že wikipedista Rosenfeld tady zhurta něco požaduje, aniž by jinak k článku moc dodal (osobní život je ale ok). Krom toho Rosenfeldova narážka na Evu Braunovou byla téměř urážející pro paní Kohlovou. Dále: „odešla dobrovolně ze života“ je plně namístě, byl to i takto z její strany aktivní počin. A dokonce ani nevíme, zda jí právě při tom někdo nepomáhal. Okolnosti její smrti přímo v rodinném bungalowu nejsou dostatečně známy. Ani mně ne, a wikipedistovi Rosenfeldovi nejspíše také ne. Kdepak máme k tomu zdroje? Zmínit se o tom ale musíme. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 6. 2017, 11:03 (CEST)
Píšeme encyklopedickým stylem. Zbytek WP:VČ. OJJ, Diskuse 20. 6. 2017, 11:10 (CEST)
OJJ a Tomas62 to vyjádřili naprosto výstižně, není co dodat. Na Braunovou jsem si prostě vzpomněl jako první, nic dalšího v tom nehledejte --Rosenfeld (diskuse) 20. 6. 2017, 11:08 (CEST)
Já jsem to vyjádřil také výstižně. (Ještě jednou: Co víte o okolnostech smrti Hannelore K., kolego Rosenfelde? Eutanazie je nyní ve světě mnohde povolena, ale jen s předchozím souhlasem těžce nemocného člověka nebo dokonce i po písemném prohlášení v době plného zdraví pro případ nemoci.) A kolega Ladin mne v zásadě podpořil. Nemyslím, že bychom tuhle věc měli donekonečna přetřásat. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 6. 2017, 11:28 (CEST)

S uvážením argumentu Tomase62 aby nedošlo k záměně s eutanazíí se tedy kloním také k jednoslovnému vyjádření.--Ladin (diskuse) 20. 6. 2017, 17:07 (CEST)

Ale my ani nevíme, zda to byla "klasická" sebevražda. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 6. 2017, 19:53 (CEST)
Jak to myslíte "klasická"? Podle zdroje, který jsem našel a vložil do článku to byla sebevražda.--Ladin (diskuse) 21. 6. 2017, 07:51 (CEST)
Tak jste to prosadili. No, v tom článku to tak v titulku je. V textu ale stojí: „Auf Grund der Hoffnungslosigkeit ihrer gesundheitlichen Lage entschloss sie sich, freiwillig aus dem Leben zu scheiden.“ To je přesně moje formulace. Takže to teď tak nechme. Ale vidíte, že zde vedeme po x letech vůbec první diskusi k tomuto článku, a ještě o jaksi okrajové záležitosti. Já jsem si nebyl jist, zda Hannelore K. eventuálně neměla asistenci nějaké osoby, např. zdravotnického personálu. A jinak, pro mne nestál Kohl také dlouho ve středu zájmu, ale pak jsem zjistil, že v jeho článku bylo věru co zlepšovat. --Zbrnajsem (diskuse) 21. 6. 2017, 11:23 (CEST)

Spory kolem pohřbu[editovat zdroj]

Není tohle spíš materiál pro večerní noviny než pro encyklopedii? Je to vůbec o Kohlovi, anebo spíš o příbuzných atd.? Je to tak důležité? Představte si, jak to budou lidé číst za deset let. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 23. 6. 2017, 20:37 (CEST)

Dobrý večer, pane profesore. Helmut Kohl není zdaleka první osobností, o jejímž posmrtném putování a pohřbu je poměrně hodně napsáno na Wikipedii. Jeho případ rozhodně zasluhuje pojednání. Zcela pochopitelně jsou ve věci pohřbu involvováni příbuzní a nejenom stát. Píšu to věcně a střídmě, podle seriózních zdrojů. Zdravím Vás, --Zbrnajsem (diskuse) 23. 6. 2017, 21:49 (CEST)