Discord (software)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Discord
Logo
VývojářDiscord Inc.
(Původně Hammer And Chisel)
První vydání6. března 2015
Aktuální verze1.0.9001 (13. května 2021)
Operační systémWindows, macOS, Linux, Android, iOS
PlatformamacOS
Linux
iOS
Android
webový prohlížeč
Microsoft Windows
Vyvíjeno vJavaScript, Rust, React, Elixir[1]
Typ softwaruVoIP komunikace, Chatování, Videokomunikace, Sociální média
Licenceproprietární licence
Lokalizace27
Webdiscord.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Discord je komunikační platforma pro komunity. Je alternativou Skypu, TeamSpeaku a ostatních služeb. Discord nabízí podporu botů pro hudbu, správu práv a jiných záležitostí. Discord lze používat na systémech Windows, MacOS, Android, iOS, Linux a ve webovém prohlížeči[2]. Od 14. března 2018 bylo registrováno více než 250 milionů uživatelů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Koncept Discordu pocházel od generálního ředitele Jason Citrona, který založil společenskou herní platformu pro mobilní hry – OpenFeint. Nakonec platformu OpenFeint prodal společnosti GREE v roce 2011 za 104 milionů dolarů.[3] Společnost založila herní vývojové studio Hammer & Chisel – v roce 2012. Jejich originální hra byla Fates Forever, která byla spuštěná v roce 2012.[4] Společnost předpokládala, že by to mohla být první multiplayerová online bitevní aréna (MOBA) na mobilních platformách. Zatímco hra Fates Forever nebyla komerčně úspěšná z důvodu nízké popularity, Jason Citron zaznamenal potíže, které měl jeho tým při budování hry, když se snažil hrát jiné reprezentativní hry jako Final Fantasy XIV a League of Legends pro vypracování herních konceptů, konkrétně zdůraznit problematiku současných Voice over IP voleb, které byly k dispozici: Některé volby VoIP museli hráči sdílet různé IP adresy pro připojení, zatímco ostatní služby jako Skype nebo TeamSpeak byly zdrojově těžké a měly známé bezpečnostní problémy. To vedlo vývojáře k rozvoji chatové služby, která byla mnohem jednodušší na základě modernějších technologií.[5] Pro vyvinutí Discordu, Hammer & Chisel získali dostatečné finanční prostředky z YouWebu, i Hammer & Chisel financoval z Benchmark a Tencent.[6][7] Discord byl v červnu 2020 změněn z platformy určené převážně pro hráče na platformu pro komunity s mottem Místo, kde si můžeš popovídat.[8]

Servery[editovat | editovat zdroj]

Na Discordu je, kromě přímých konverzací mezi uživateli, možné si založit nebo připojit se k serveru. Ty slouží jako soukromé komunity a mají robustní systém oprávnění, na rozdíl od skupinových chatů. Nabízí strukturování konverzací do oddělených kanálů či kategorií, které dále doplňují kanály pro hlasový hovor a sdílení videoobsahu. Přestože jsou tyto servery soukromé, lze pro ně vytvořit pozvánky – odkazy, které uživatele automaticky registrují jako člena. Členové serverů mohou být i tzv. boti, které ovládá počítač prostřednictvím vývojářského rozhraní. Jejich využití jsou různá, od snadnější správy velkých komunit po přehrávání YouTube videí v hlasových kanálech.

Odkup firmou Microsoft[editovat | editovat zdroj]

Momentálně (ke dni 24. března 2021) jedná Microsoft s firmou Discord Inc. o možném odkupu celé platformy. Microsoft je dle informací agentury Bloomberg ochoten zaplatit něco přes 10 miliard dolarů (cca 220 miliard českých korun. Případný prodej by se ale neuskutečnil tento rok. Microsoft by tak v případě prodeje dál pokračoval v "skupování" firem, nedávno koupil herní studio Bethesda za 7,5 mld. dolarů (cca 170 mld. v čes. korunách).[9]

Je také možné, že Discord místo prodeje Microsoftu vstoupí na burzu. Jeho odhadovaná hodnota (pokud by vstoupil na burzu) je asi 7 mld. dolarů (155 mld. v čes. korunách), mohla by však být o mnoho vyšší, jako to bylo v případě Robloxu.[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vishnevskiy, Stanislav (6. června 2017). [1].
  2. Discord - Stáhnout. Discord [online]. [cit. 2018-02-27]. Dostupné online. 
  3. RAO, Leena. Japanese Company GREE Buys Mobile Social Gaming Platform OpenFeint For $104 Million In Cash. TechCrunch. Dostupné online [cit. 2018-02-27]. (anglicky) 
  4. Fates Forever mobile game maker Hammer & Chisel raises funding from Benchmark and Tencent. VentureBeat. 2015-02-10. Dostupné online [cit. 2018-02-27]. (anglicky) 
  5. Ex-'Fates Forever' Developers Making 'Discord', a Voice Comm App For Multiplayer Mobile Games | TouchArcade. toucharcade.com [online]. [cit. 2018-03-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Hammer & Chisel pivots to voice comm app for multiplayer mobile games. VentureBeat. 2015-09-10. Dostupné online [cit. 2018-03-04]. (anglicky) 
  7. Fates Forever mobile game maker Hammer & Chisel raises funding from Benchmark and Tencent. VentureBeat. 2015-02-10. Dostupné online [cit. 2018-03-04]. (anglicky) 
  8. Your Place to Talk. blog.discord.com [online]. Discord, 2020-06-30 [cit. 2020-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Microsoft na nákupech, pokukuje po platformě Discord - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-03-24]. Dostupné online. 
  10. Microsoft na nákupech, pokukuje po platformě Discord - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-03-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]