Chatbot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Chatbot je počítačový program určený k automatizované komunikaci s lidmi.[1] Mezi nejčastěji používané platformy patří Facebook Messenger, Skype, Viber, WhatsApp, Telegram, WeChat, Kik a Slack.[2] Využíván bývá zejména v zákaznické podpoře, kde nahrazuje živé operátory. V ČR přes chatbota již lze koupit i některé produkty a služby. Výrazné využití nacházejí chatboty v HR odvětví, kde jsou používány pro hledání a nábor zaměstnanců (sourcing, recruiting).[3].

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

První návrhy pocházejí už z roku 1950, kdy byl publikován tzv. Turingův test pro umělou inteligenci. Reálný úspěch měl až profesor Weizenbaum, který v roce 1966 vyvinul program Eliza simulující psychoterapeutický rozhovor. Z novějších programů je relativně úspěšný A.L.I.C.E. z roku 1995. Termín ChatterBot je připisován Michaelu Mauldinovi, který v 90. letech publikoval programy jako Lycos (webový vyhledávač) nebo Verbot (chatovací).

Co je konverzační chatbot?[editovat | editovat zdroj]

První typ chatbotu, který je velmi běžný, je klasický chat, kde místo operátora odpovídá umělá inteligence. Jednoduše řečeno, uživatel napíše svou otázku a chatbot odpoví. Pokud se uživatel zeptá na otázku “X”, chatbot musí napsat odpověď “X”. Uživatel tedy nemusí ani vědět, že si nepíše s člověkem. Problém ale je, že chatbot své odpovědi píše na základě toho, jak vyhodnotí zprávu uživatele. Například pokud je v textu uživatele slovo “matka”, chatbot odpoví větu “Řekni mi více o tvojí rodině.” Pokud ale uživatel potřebuje informace o maticích a šroubech, tahle odpověď v kontextu konverzace nedává smysl.  Nebo když uživatel napíše stejnou otázku dvakrát, ale jinak ji formuluje, chatbot už vyhodnocuje jiná klíčová slova a uživatel dostane různé odpovědi. Tento druh chatbotů využívá technologii NLP, tedy „natural language processing“ v češtině zpracování přirozeného jazyka.

Využití chatbota pro nábor a HR[editovat | editovat zdroj]

Automatický test základních dovedností a znalostí[editovat | editovat zdroj]

  • Chatbot za vás dokáže zjistit základní údaje o uchazeči, časové možnosti nástupu i jeho očekávání. Zeptá se na předchozí zkušenosti, jeho znalosti a dovednosti.
  • Může například otestovat základní jazykové znalosti (např. přeložte mi prosím: Onion rings).
  • Můžete chtít vypracovat nějaký úkol (např. vytvoření grafu z tabulky).
  • Pomůže vám získat jeho CV, motivační dopis, doporučení apod.

Odchycení vhodného kandidáta[editovat | editovat zdroj]

Představte si, že na vaše stránky zavítá někdo, kdo jen koketuje s myšlenkou změnit zaměstnání. Těmto náhodným kolemjdoucím může chatbot pomoci zodpovědět klíčové otázky o vaší společnosti a přesměrovat je na příslušnou pracovní nabídku ve vaší společnosti. Pokud pro daného návštěvníka není aktuálně otevřená vhodná pozice, umí od něj chatbot získat kontakt a poslat jej přímo vašemu HR specialistovi. V budoucnu se vám třeba bude takový kandidát na nějakou pozici hodit.

Zodpovězení FAQ’s[editovat | editovat zdroj]

Kandidáti mají otázky, chatbot má odpovědi. V průběhu pohovoru může chatbot snadno odpovědět na dotazy žadatelů jako jsou pracovní doba, výhody, pravidla, atd…

Podpora náborové kampaně[editovat | editovat zdroj]

Chatbot dokáže podpořit HR kampaně na různých sociálních sítích. Může být personifikovaný na míru dané pozici.

Neustále k dispozici[editovat | editovat zdroj]

Chatbot je online 24/7/365. Interakce s potencionálním kandidátem tedy může probíhat, i když vy už máte po pracovní době. Nepotřebuje pauzu na oběd, není náladový. Přidaná hodnota chatbota není pouze v částečné automatizaci procesu. Díky chatbotu můžete také získat informace o tom, co uchazeče nejvíce zajímá (plat, firemní politika, pracovní doba, apod…). To může být zajímavý ukazatel výběru potencionálního zaměstnavatele z pohledu kandidátů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]