Chatbot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Chatbot je označení pro počítačové programy určené k automatizované komunikaci s lidmi.[1] Mezi nejčastěji používané platformy patří Facebook Messenger, Skype, Viber, WhatsApp, Telegram, WeChat, Kik a Slack.[2] Pokročilým příkladem je chatbot ChatGPT, schopný diskutovat prakticky na libovolné téma a vybavený velkou zásobou znalostí o světě.

Chatboty se využívají zejména v zákaznické podpoře, kde nahrazují živé operátory. V Česku již lze přes chatbota koupit i některé produkty a služby. V oblasti lidských zdrojů jsou chatboty používány pro hledání a nábor zaměstnanců (sourcing, recruiting).[3]

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

První návrhy pocházejí už z roku 1950, kdy byl publikován tzv. Turingův test pro umělou inteligenci. Reálný úspěch měl až profesor Joseph Weizenbaum, který v roce 1966 vyvinul program Eliza simulující psychoterapeutický rozhovor. Relativně úspěšný byl i robot A.L.I.C.E. z roku 1995. Termín ChatterBot je připisován Michaelu Mauldinovi, který v 90. letech publikoval programy jako Lycos (webový vyhledávač) nebo Verbot (chatovací program).[zdroj?]

Na podzim roku 2022 spustila společnost OpenAI svého chatbota ChatGPT založeného na modelu GPT-3. ChatGPT byl jedním z nejvyspělejších chatbotů v době vydání a je považován za důležitý milník v rozvoji konverzační umělé inteligence. Model byl školen na obrovském množství textů a konverzací, může proto s uživateli komunikovat přirozeným a lidským způsobem a být schopen odpovídat na otázky v široké škále témat.

Konverzační chatbot[editovat | editovat zdroj]

Běžným typem chatbotu je klasický chat, kde místo operátora odpovídá umělá inteligence. Jednoduše řečeno, uživatel napíše svou otázku a chatbot odpoví. Pokud se uživatel zeptá na otázku “X”, chatbot musí napsat odpověď “X”. Uživatel tedy nemusí ani vědět, že si nepíše s člověkem. Chatbot své odpovědi píše na základě toho, jak vyhodnotí dotaz uživatele. Například pokud je v textu uživatele slovo “matka”, chatbot odpoví větou “Řekni mi více o své rodině.” Pokud ale uživatel potřebuje informace o maticích a šroubech, tahle odpověď v kontextu konverzace nedává smysl. Pokud uživatel napíše stejnou otázku dvakrát, ale jinak ji formuluje, chatbot už vyhodnocuje jiná klíčová slova a uživatel dostane různé odpovědi. Tento druh chatbotů využívá technologii zpracování přirozeného jazyka(tedy „natural language processing“, NLP).

Využití chatbota pro nábor zaměstnanců[editovat | editovat zdroj]

Automatický test základních dovedností a znalostí[editovat | editovat zdroj]

  • Chatbot dokáže zjistit základní údaje o uchazeči, časové možnosti nástupu i jeho očekávání. Zeptá se na předchozí zkušenosti, znalosti a dovednosti.
  • Může například otestovat základní jazykové znalosti (např. požadavkem "Přeložte mi prosím: Onion rings").
  • Může chtít vypracovat nějaký úkol (např. vytvoření grafu z tabulky).
  • Pomůže získat uchazečovo Curriculum vitæ, motivační dopis, doporučení apod.

Nalezení vhodného kandidáta[editovat | editovat zdroj]

Pokud na webové stránky společnosti náhodně zavítá někdo, kdo o změně zaměstnání ještě není rozhodnut, může mu chatbot pomoci zodpovědět klíčové otázky o společnosti a přesměrovat jej na příslušnou pracovní nabídku. Pokud pro daného návštěvníka není aktuálně otevřená vhodná pozice, umí od něj chatbot získat kontakt a poslat jej přímo specialistovi pro lidské zdroje, který může později takovému potenciálnímu kandidátovi nějakou pozici nabídnout.

Zodpovězení FAQ’s[editovat | editovat zdroj]

Kandidáti mají otázky, chatbot má odpovědi. V průběhu pohovoru může chatbot snadno odpovědět na dotazy žadatelů jako jsou pracovní doba, výhody, pravidla a podobně.

Podpora náborové kampaně[editovat | editovat zdroj]

Chatbot dokáže podpořit HR kampaně na různých sociálních sítích. Může být personifikovaný na míru dané pozici.

Neustále k dispozici[editovat | editovat zdroj]

Chatbot je online nepřetržitě, tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Interakce s potenciálním kandidátem tedy může probíhat bez ohledu na pracovní dobu. Nepotřebuje pauzu na oběd, není náladový. Přidaná hodnota chatbota není pouze v částečné automatizaci procesu, ale díky chatbotu lze také získat informace o tom, co uchazeče nejvíce zajímá (plat, firemní politika, pracovní doba apod.). To může být zajímavý ukazatel výběru potenciálního zaměstnavatele z pohledu kandidátů.

Platformy pro vytváření chatbotů bez programování[editovat | editovat zdroj]

K vytvoření vlastního chatbota není nutné znát programovací jazyk a číst složité technické dokumenty. Existují platformy, které umožňují vytvářet chatboty ve vizuálních editorech, pouhým kliknutím myší, během několika minut. Je možné nastavit libovolnou logiku a vytvořit jedinečný scénář.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCHLICHT, Matt. The Complete Beginner’s Guide To Chatbots. Medium [online]. 2018-05-10 [cit. 2023-01-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. YAO, Mariya. 100 Best Bots, Chatbots, and Voice Experiences For Brands & Businesses. TOPBOTS [online]. 2017-03-16 [cit. 2023-01-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. HR Chatbot. tyinternety.cz [online]. [cit. 2018-11-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-11-27. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]