OpenAI

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
OpenAI
OpenAI Logo.svg
Zakladatel Elon Musk, Sam Altman a Ilya Sutskever
Vznik 11. prosince 2015
Právní forma nezisková organizace
Sídlo San Francisco, Spojené státy americké
Oficiální web openai.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

OpenAI je nezisková organizace pro výzkum umělé inteligence (AI), která se zaměřuje na opatrnou propagaci a vývoj open-source přátelské AI způsobem, který spíše pomůže než uškodí celému lidstvu. Založil ji Elon Musk a Sam Altman v roce 2015. Organizace se zaměřuje na „volnou/otevřenou spolupráci“ s dalšími institucemi a výzkum zachováváním svých patentů výzkumu[zdroj?] otevřeným veřejnosti. Společnost je podporována přislíbenou 1 miliardou amerických dolarů, ale předpokládá se, že jen malá část z celkové přislíbené částky bude utracena během prvních pár let. Motivací mnoha zaměstnanců a členů vedení je motivována obavami z existenčního rizika umělé inteligence.

Motivace[editovat | editovat zdroj]

Někteří vědci, jako například Stephen Hawking a Stuart Russell věří, že pokud AI jednoho dne získá schopnost přestavovat sebe sama stále rostoucí rychlostí, mohl by nekontrolovatelný „výbuch inteligence“ vést k lidskému vyhynutí. Průmyslový magnát Elon Musk charakterizoval AI jako největší existenční hrozbu. Zakladatelé OpenAI vytvořili jako neziskovou a na finančních závazcích nezávislou, aby mohli soustředit svůj výzkum na tvoření pozitivního dlouhodobého dopadu na lidstvo.

OpenAI uvádí že „je těžké odhadnout jak moc může AI na úrovni člověka společnosti prospět,“ a je stejně obtížné si představit „jak moc by mohla společnosti uškodit, pokud bude špatně navržena či použita“. Výzkum o bezpečnosti jejího využití nemůže být odkládán: „kvůli překvapivé historii AI je těžké předpovědět kdy by mohla AI na úrovni člověka být k dispozici“. OpenAI prohlašuje že AI „by měla být rozšířením vůlí jednotlivých lidí a v duchu svobody rovnoměrně šířena tak, jak je to jen možné...“ Druhý předseda Sam Altman očekává, že projektu bude trvat desítky let než překoná lidskou inteligenci.

Vishal Sikka, ředitel společnosti Infosys prohlásil že „otevřenost“ kde by snaha „produkovat výsledky pouze ve větším zájmu lidstva“ bylo jednou ze základních podmínek jeho podpory a že OpenAI „se dobré schoduje s našimi dlouhodobými hodnotami“ a jejich „dělat smysluplnou práci“. Cade Metz z Wired naznačil, že korporace jako Amazon mohou být motivovány touhou použít open-source software a dat k vyrovnání své pozice vůči korporacím jako Google a Facebook, které vlastní ohromné množství důvěrných dat. Altman prohlásil že Y Combinator společnosti budou sdílet svá data s OpenAI.

Strategie[editovat | editovat zdroj]

Musk pokládá otázku „jak nejlépe můžeme docílit zajištění dobré budoucnosti? Můžeme zůstat na vedlejší koleji, povzbuzovat nesmyslné regulace, nebo se připojit se správnou strukturou a lidmi kterým nejvíce záleží na vývoji AI bezpečným způsobem který pomůže lidstvu“. Musk uznává „vždycky existuje určité riziko, že snaze vytvořit (přátelskou) AI, můžeme stvořit přesně tu věc které se obáváme“ nicméně, tou nejlepší obranou je „povzbudit co nejvíce lidí využívat možnosti AI. Pokud je budou využívat všichni, nezbude žádný člověk nebo malá skupina jedinců, kteří by měli absolutní převahu díky AI.“

Muskova a Altmanova neintuitivní strategie pokusu o snížení rizika celkové škody, kterou by mohla AI napáchat, pomocí poskytnutí open-source AI všem, je kontroverzní uvnitř komunity lidí jako Musk, kteří jsou znepokojeni existenčním rizikem plynoucím z pokročilé inteligence. Filozof Nick Bostrom je ohledně Muskova přístupu skeptický: „Pokud máte tlačítko, které může napáchat škody celému světu, tak ho nechcete dát každému.“

OpenAI Gym[editovat | editovat zdroj]

27. dubna 2016 vypustila OpenAI veřejnou beta verzi takzvané „OpenAI Gym“, platformy pro výzkum posíleného učení, která se zaměřuje na poskytnutí snadno nastavitelného testu obecné inteligence s širokou škálou různých prostředí (částečně podobných, ale širších než ImageNet Large Scale Visual Recognition Challenge použitých ve výzkumu supervised learning research). Chtějí tím dosáhnout standardizace způsobu jakým jsou prostředí definována v publikacích AI výzkumu, díky čemuž by bylo možné publikovaný výzkum snazší reprodukovat.

Účastníci projektu[editovat | editovat zdroj]

Dva spolu-předsedové projektu jsou:[1]

 • Zakladatel Tesla Motors Elon Musk, jehož majetek se v roce 2015 odhadoval na 13 miliard dolarů[2]
 • Sam Altman, president startup akcelerátoru Y Combinator

Dalšími podporovateli projektu jsou:[3]

 • Spoluzakladatel LinkedIn Reid Hoffman, jehož majetek se v roce 2015 odhadoval na 4 miliardy dolarů[2]
 • Spoluzakladatel PayPal Peter Thiel, jehož majetek se v roce 2015 odhadoval na 3 miliardy dolarů[2]
 • Greg Brockman, bývalý technický ředitel společnosti Stripe
 • Jessica Livingston, zakládající partner startup akcelerátoru Y Combinator
 • Amazon Web Services, dceřiná společnost firmy Amazon poskytující cloudové služby
 • Infosys, Indická poradenská IT firma

Vysoce postavený personál zahrnuje:

 • Ředitele výzkumu: Ilya Sutskevera, bývalého experta na strojové učení společnosti Google[3]
 • Technický ředitel společnosti: Greg Brockman[3]

Skupina započala svou práci na začátku ledna 2016 s týmem devíti výzkumníků. Podle magazínu Wired se Brockma potkal s Yoshuou Bengiem, jedním z „otců zakladatelů“ hlubokého učení a sestavili seznam „nejlepších výzkumníků v oboru“. Peter Lee ze společnosti Microsoft prohlásil, že hodnota nejlepších výzkumníků pokročilé inteligence přesáhla hodnotu nejlepších rozehrávačů Americké NFL. Přestože platy výzkumníků v OpenAI jsou na úrovni korporací (spíše než na úrovni neziskového sektoru), nedosahují momentálně takové výše, jakou by výzkumníci mohli mít ve společnosti Facebook či Google. Nicméně, Sutskever prohlásil že byl ochotný opustit Google a přejít k OpenAI „částečně kvůli velmi silné skupině lidí a do značné míry kvůli jejich samotnému cíli.“ Brockam řekl že „nejlepší věc kterou jsem si dovedl představit bylo posunutí lidstva blíže k vytvoření opravdové AI bezpečným způsobem.“ Výzkumník OpenAI Wojciech Zaremba prohlásil že odmítl „s bláznovstvím hraničicí“ nabídky dvojnásobku až trojnásobku jeho tržní hodnoty a místo toho se připojil k OpenAI.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku OpenAI na anglické Wikipedii.

 1. KRAFT, Amy. Elon Musk invests in $1B effort to thwart the dangers of AI. www.cbsnews.com. CBS News, 14 December 2015. Dostupné online [cit. 19 December 2015]. (anglicky) 
 2. a b c LIEDTKE, Michael. Elon Musk, Peter Thiel, Reid Hoffman, others back $1 billion OpenAI research center. San Jose Mercury News. Dostupné online [cit. 19 December 2015]. (anglicky) 
 3. a b c Silicon Valley investors to bankroll artificial-intelligence center. The Seattle Times. 13 December 2015. Dostupné online [cit. 19 December 2015]. (anglicky) 
 4. Cade Metz. Inside OpenAI, Elon Musk’s Wild Plan to Set Artificial Intelligence Free. Wired magazine. 27 April 2016. Dostupné online [cit. 28 April 2016]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]