WhatsApp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WhatsApp Messenger
Logo
VývojářWhatsApp Inc.
Facebook Inc.
Aktuální verze2.22.1.10 (21. prosince 2021)
Operační systémBlackBerry OS, KaiOS, iOS, Android 4.0.3 a vyšší, Microsoft Windows, webový prohlížeč
Vyvíjeno vErlang
Typ softwaruInstant messaging, Komunikace
Licenceproprietární licence
Lokalizace40 jazyků v iOSu a 60 jazyků v Androidu
WebOficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

WhatsApp Messenger je multiplatformní aplikace umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů mezi vlastníky smartphonů pomocí internetu. Kromě textových zpráv uživatelé WhatsApp Messenger si mohou navzájem zasílat obrázky, videosoubory, audiosoubory a polohu na mapě. Název WhatsApp je slovní hříčkou k obratu „What's up?“ (angl.) – „Co se děje?“ a ze zkratky App (jako aplikace).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost WhatsApp Inc. byla založena v roce 2009 Američany Brianem Actonem a Janem Koumem, bývalými zaměstnanci Yahoo!. Koum je židovského původu a přesídlil do USA z Ukrajiny v roce 1992 ve věku 16 let společně se svou matkou. WhatsApp Inc. sídlí v Mountain View v Kalifornii. V říjnu 2014 byla společnost koupena Facebookem, hodnota transakce se kvůli růstu cen akcií Facebooku zvýšila z původních 19 miliard USD na 21,8 miliardy dolarů ke dni dokončení transakce 13. října 2014.[1] Spoluzakladatel společnosti Jan Koum se stal členem představenstva Facebooku. Tým stojící za aplikací nadále sídlí v Mountain View. Facebook hodlá zachovat jak jméno aplikace, tak její nezávislost na sociální síti.[2]

K roku 2014 aplikaci používalo celosvětově téměř půl miliardy lidí. Na začátku ledna 2015 to bylo již 700 milionů uživatelů, přičemž zvýšit počet z 600 milionů o dalších 100 milionů lidí se podle údajů společnosti zdařilo za čtyři měsíce. V roce 2016 má přes miliardu uživatelů.[3]

Funkce[editovat | editovat zdroj]

WhatsApp funguje takovým způsobem, že při instalaci uživatel uvádí své telefonní číslo, bude mu zaslán kód, který uvede v průběhu instalačního procesu pro validaci telefonního čísla. Potom se aplikace synchronizuje s čísly telefonního seznamu ve smartphonu uživatele a zjistí, která telefonní čísla jsou již registrovaná WhatsApp Messengerem. Takovým způsobem se automaticky vygeneruje vlastní seznam lidí, kteří také používají danou aplikaci. (Nezáleží na tom, jestli mají smartphone stejné značky nebo jakékoli jiné.) Řídí se výhradně telefonními čísly bez přihlašování jménem nebo heslem, která ani nesleduje. Po instalačním procesu lze začít konverzací s kýmkoli z vygenerovaného telefonního seznamu.

WhatsApp se liší od Skypu nebo jakéhokoli jiného chatu tím, že uživatel obdrží zprávy, i když nepoužívá aplikaci. Jen je třeba povolit push oznámení, tedy oznámení podobná SMS, resp. MMS.

WhatsApp podporuje různé jazyky, např. angličtinu, čínštinu, nizozemštinu, finštinu, francouzštinu, němčinu, korejštinu, ruštinu, španělštinu, švédštinu i češtinu.[4] Postupně se rozšiřuje podpora dalších jazyků. Pomocí WhatsApp Messenger účastník komunikuje bezplatně s lidmi ze všech zemí světa, a ušetří tak náklady na místní i mezinárodní SMS a MMS zprávy.

Cena[editovat | editovat zdroj]

WhatsApp Messenger je k dispozici pro iPhone,[5] BlackBerry[6] a Android.[7]

Na oficiálním blogu WhatsApp Jan Koum uvedl, že stávající placený model aplikace zruší, a tak je tedy nyní aplikace celosvětově zadarmo.[8]

Země, kde je WhatsApp zakázán[editovat | editovat zdroj]

Čína[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 bezpečnostní vědci oznámili The New York Times, že služba WhatsApp byla v Číně zcela zablokována. WhatsApp vlastní společnost Facebook, jejíž hlavní sociální mediální služba byla v Číně zablokována od roku 2009.

Írán[editovat | editovat zdroj]

9. května 2014 vláda Íránu oznámila, že navrhla blokovat přístup k službě WhatsApp íránským obyvatelům. "Důvodem je to, že společnost WhatsApp předpokládá zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který je americkým sionistou," řekl Abdolsamad Khorramabadi, předseda Výboru pro internetové zločiny.

Turecko[editovat | editovat zdroj]

Turecko dočasně zakázalo společnost WhatsApp v roce 2016, po atentátu na ruského velvyslance v Turecku.

Brazílie[editovat | editovat zdroj]

2. května 2016 byli mobilní operátoři v Brazílii nuceni blokovat společnost WhatsApp po dobu 72 hodin.

Srí Lanka[editovat | editovat zdroj]

Společnost WhatsApp, jedna z nejaktivnějších aplikací pro zasílání zpráv, společně s dalšími sociálními sítěmi, jako jsou Facebook a Instagram, byla dočasně zablokována, zakázána a byla v některých částech země k dispozici zhruba dva dny (od 7. do 8. března 2018) k vymýcení komunálních násilností, zejména protimuslimské nepokoje.

Uganda[editovat | editovat zdroj]

Vláda Ugandy zakázala WhatsApp a Facebook. Uživatelům je třeba účtovat 200 šilinků podle nového zákona stanoveného parlamentem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Facebook nakonec za WhatsApp zaplatí 474 miliard korun. Novinky.cz [online]. 2014-10-07 [cit. 2019-12-07]. Dostupné online. 
  2. KUŽNÍK, Jan. Facebook koupil populární aplikaci WhatsApp za 16 miliard dolarů. iDNES.cz [online]. 2014-02-19 [cit. 2019-12-07]. Dostupné online. 
  3. „WhatsApp hat 700 Millionen monatlich aktive Nutzer“ (WhatsApp má 700 milionů aktivních uživatelů za měsíc), Heise Verlag, http://www.heise.de/newsticker/meldung/WhatsApp-hat-700-Millionen-monatlich-aktive-Nutzer-2512608.html. Staženo 7. ledna 2015 (německy).
  4. WhatsApp Messenger, ITunes Preview http://itunes.apple.com/app/whatsapp-messenger/id310633997?mt=8
  5. Beam, Brian: „WhatsApp Messenger Review (iPhone version)“, Macworld, retrieved June 12, 2011
  6. Blackberry App World Download Link http://appworld.blackberry.com/webstore/content/2360
  7. WhatsApp for Android http://www.whatsapp.com/android/
  8. blog.whatsapp.com [online]. blog.whatsapp.com [cit. 2016-01-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]