WhatsApp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
WhatsApp Messenger
Logo
Vývojář WhatsApp Inc.
Facebook Inc.
Aktuální verze
Operační systém BlackBerry OS, iOS, Android, Symbian, Windows Phone
Typ softwaru Instant Messaging, Komunikace
Web WhatsApp official website

WhatsApp Messenger je multiplatformní aplikace umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů mezi vlastníky smartphonů pomocí internetu. Kromě textových zpráv uživatelé WhatsApp Messenger si mohou navzájem zasílat obrázky, videosoubory, audiosoubory a polohu na mapě. Název WhatsApp pochází z výrazu „What's up?“ (angl.) – „Co se děje?“ nebo spíše „Jak to jde?“, „Jak se vede?“, „Jak se máš?“ a ze zkratky App (jako aplikace).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost WhatsApp Inc. byla založena v roce 2009 Američany Brianem Actonem a Janem Koumem, bývalými zaměstnanci Yahoo!. Koum je židovského původu a přesídlil do USA z Ukrajiny v roce 1992 ve věku 16 let společně se svou matkou. WhatsApp Inc. sídlí v Mountain View v Kalifornii. V říjnu 2014 byla společnost koupena Facebookem, hodnota transakce se kvůli růstu cen akcií Facebooku zvýšila z původních 19 miliard USD na 21,8 miliardy dolarů ke dni dokončení transakce 13. října 2014.[1] Spoluzakladatel společnosti Jan Koum se stal členem představenstva Facebooku. Tým stojící za aplikací nadále sídlí v Mountain View. Facebook hodlá zachovat jak jméno aplikace, tak její nezávislost na sociální síti.[2]

K roku 2014 aplikaci používalo celosvětově téměř půl miliardy lidí. Na začátku ledna 2015 to bylo již 700 milionů uživatelů, přičemž zvýšit počet z 600 milionů o dalších 100 milionů lidí se podle údajů společnosti zdařilo za čtyři měsíce. Dnes (únor 2016) má přes miliardu uživatelů.[3]

Funkce[editovat | editovat zdroj]

WhatsApp funguje takovým způsobem, že při instalaci uživatel uvádí své telefonní číslo, bude mu zaslán kód, který uvede v průběhu instalačního procesu pro validaci telefonního čísla. Potom se aplikace synchronizuje s čísly telefonního seznamu ve smartphonu uživatele a zjistí, která telefonní čísla jsou již registrovaná WhatsApp Messengerem. Takovým způsobem se automaticky vygeneruje vlastní seznam lidí, kteří také používají danou aplikaci. (Nezáleží na tom, jestli mají smartphone stejné značky, nebo jakékoli jiné.) Řídí se výhradně telefonními čísly bez přihlašování jménem nebo heslem, která ani nesleduje. Po instalačním procesu lze začít konverzací s kýmkoli z vygenerovaného telefonního seznamu.

WhatsApp se liší od Skypu nebo jakéhokoli jiného chatu tím, že uživatel obdrží zprávy, i když nepoužívá aplikaci. Jen je třeba povolit Push-notifications, tedy oznámení podobná SMS, resp. MMS.

WhatsApp podporuje různé jazyky: angličtinu, čínštinu, nizozemštinu, finštinu, francouzštinu, němčinu, korejštinu, ruštinu, španělštinu, švédštinu i češtinu.[4] Postupně se rozšiřuje podpora dalších jazyků. Pomocí WhatsApp Messenger účastník komunikuje bezplatně s lidmi ze všech zemí světa, a ušetří tak náklady na místní i mezinárodní SMS a MMS zprávy.

Cena[editovat | editovat zdroj]

WhatsApp Messenger je k dispozici pro iPhone,[5] BlackBerry,[6] Android[7], Symbian[8] a Windows Phone.[9]

Na oficiálním blogu WhatsApp Jan Koum uvedl, že stávající placený model aplikace zruší, a tak je tedy nyní aplikace celosvětově zadarmo. [10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/349729-facebook-nakonec-za-whatsapp-zaplati-474-miliard-korun.html
  2. Facebook koupil populární aplikaci WhatsApp za 16 miliard dolarů
  3. „WhatsApp hat 700 Millionen monatlich aktive Nutzer“ (WhatsApp má 700 milionů aktivních uživatelů za měsíc), Heise Verlag, http://www.heise.de/newsticker/meldung/WhatsApp-hat-700-Millionen-monatlich-aktive-Nutzer-2512608.html. Staženo 7. ledna 2015 (německy).
  4. WhatsApp Messenger, ITunes Preview http://itunes.apple.com/app/whatsapp-messenger/id310633997?mt=8
  5. Beam, Brian: „WhatsApp Messenger Review (iPhone version)“, Macworld, retrieved June 12, 2011
  6. Blackberry App World Download Link http://appworld.blackberry.com/webstore/content/2360
  7. WhatsApp for Android http://www.whatsapp.com/android/
  8. WhatsApp for Nokia http://www.whatsapp.com/nokia/
  9. WhatsApp for Windows Phone http://www.whatsapp.com/wp/
  10. blog.whatsapp.com [online]. blog.whatsapp.com, [cit. 2016-01-18]. Dostupné online.