Diecéze fuldská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Diecéze Fulda)
Skočit na: Navigace, Hledání
Diecéze Fulda
Diocesis Fuldensis (lat.)
Diözese Fulda (de.)
Mapa diecéze
Základní údaje
Biskup: Heinz Josef Algermissen
Pomocný biskup: Karlheinz Diez
Emeritní biskup: Johannes Kapp
Generální vikář: Gerhard Stanke
Církevní provincie: Padeborn
Vikariátů:
Farností: 251
Rozloha: 10 000 km2
Počet obyvatel: 3, 2 mil.
Počet římských katolíků: 425 000
Podíl katolíků:
Stránky: www.bistum-fulda.de/

Diecéze Fulda (lat. Diocesis Fuldensis, de. Diözese Fulda) je římskokatolická diecéze, rozkládající se převážně v Hessensku a malou částí zasahující do severozápadního Bavorska. Spolu s metropolitní padebornskou arcidiecézí a diecézemi erfurtskou a magdeburskou utváří padebornskou církevní provincii. Biskupství sídlí ve Fuldě, kde se též nachází katedrála sv. Salvátora. Současným diecézním biskupem je Heinz Josef Algermissen, pomocným pak Karlheinz Diez, v diecézi dále přebývá emeritní biskup Johannes Kapp.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie diecéze Fulda začíná založením kláštera sv. Bonifáce (672/5 – 754/5) r. 744. Sv. Bonifác žádal, aby byl po smrti pohřben ve Fuldě. Jeho přání bylo splněno, je pohřben ve fuldském klášteře a jeho hrob se stal vyhledávaným poutním místem. Sv. Bonifác se spolu s prvním opatem kláštera Sturminusem stali patrony diecéze.

4. listopadu 751 podřídil papež Zachariáš diecézi přímo Římu. V letech 791819 byla v klášteře Fulda postavena Retgarova bazilika, která byla v té době největším kostelem na sever od Alp. V 9. stol. se stal klášter centrem učení a vědy v říši. Vlastnil také rozsáhlé majetky mezi Alpami a Severním mořem.

Roku 1220 povýšil Fuldu císař Fridrich II. na okněžněné opatství.

V době opata Dernbacha von Balthasar (1570–1576 a 1602–1606) bylo v opatství během tří let vykonáno 300 čarodějnických procesů. V roce 1571 se ve Fuldě usadili jezuité a zasadili se o protireformaci v diecézi.

Ratgarova bazilika byla zbořena v roce 1700 za opata Adalberta z Schleifras. Papež Benedikt XIV. povýšil 5. října 1752 fuldské opatství na biskupství. V roce 1857 byla diecéze rozšířena o Sasko–výmarské vévodství.


Po druhé světové válce byla diecéze rozdělena, protože část ležela ve východní zóně (budoucí Východní Německo). Proto byl zde (Vých. Něm.) zřízen děkanát se sídlem v Erfurtu.
Dne 14. června 1994 byla uzavřena smlouva mezi Svatým stolcem a Durynskem o zřízení biskupského úřadu Erfurt-Meiningen a 8. července téhož roku papež Jan Pavel II. vydal apoštolskou konstitucí Quo aptius, která vedla k podstatnému zmenšení území diecéze Fulda, neboť jeho část připadla nově zřícené erfurtské diecézi. Zároveň se fuldská i erfurtská diecéze staly součástí nově zřízené Církevní provincie Padeborn.

katedrála sv. Salvátora ve Fuldě

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]