Davos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox sídla světa

Davos je město ve švýcarském kantonu Graubünden. Leží v údolí řeky Landwasser na rozhraní mezi Plessurskými Alpami a Albulou, v nadmořské výšce 1560 m. Je významným lyžařským a turistickým střediskem a klimatickými lázněmi. Má téměř 11 000 obyvatel a je tak druhým největším městem Graubündenu.

Historie

Osada se v místě dnešního města připomíná již v roce 1160. V letech 1280 - 1285 byl postaven kostel sv. Jana Křtitele (Kirche St. Johann), který byl v 15. století přestavěn. Věhlasu však Davos dosáhl až v 19. století. Mannheimský lékař Alexander Spengler tu založil tuberkulózní léčebnu. Po roce 1860 nastal s výstavbou první lanovky příliv turistů, který zesílil po roce 1890, kdy byla do Davosu zavedena železnice - Rhétská dráha.

Středisko zimních sportů

V roce 1899 byla v Davosu otevřena první ledová plocha pro bruslení, na níž se v témže roce konalo čtvrté Mistrovství světa v krasobruslení a evropské soutěže v rychlobruslení. V roce 1899 rovněž zahájila provoz lanovka na Schatzalp, kde byla vybudována i sáňkařská dráha. V roce roce 1926 se tu konalo Mistrovství Evropy v ledním hokeji, v roce 1935 Mistrovství světa v ledním hokeji, konají se závody Světového poháru v alpském lyžování a závody Světového poháru v běhu na lyžích. Dobré lyžařské terény se nacházejí severně od města, podél 4106 m dlouhé lanovky Davos-Parsenn-Bahn a rovněž na svazích Schatzalpu, kam vede Davos-Schatzalp-Bahn

Světové ekonomické fórum

V Davosu se každoročně v lednu konají výroční zasedání Světového ekonomická fóra (World Economic Forum, WEF). WEF je soukromá nadace se sídlem v Ženevě, kterou založil Klaus Schwab v roce 1971 pod původním názvem European Management Conference. Při výročním zasedání v Davosu se setkávají zástupci průmyslových a obchodních společností, politici, ekonomové a novináři.

Šablona:Portál Švýcarsko Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Davos na Wikimedia Commons