Dürrenstein (Dolomity)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dürrenstein
Picco di Vallandro
Dürrenstein Gipfelkreuz.jpg
Vrchol 2 839 m n. m.
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Itálie Itálie
Pohoří Dolomity
Souřadnice
Dürrenstein
Dürrenstein
Hornina vápenec
Povodí Dráva, Rienz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dürrenstein (italsky Picco di Vallandro) je hora ležící v Jižním Tyrolsku na severu Itálie, v pohoří Dolomity (část Pragser Dolomiten, také Dolomiti di Braies). Hora má dvě zcela odlišné podoby. Od severu se prezentuje mohutnou 700 metrů vysokou stěnou a k jihu spadá mírnými travnatými svahy.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Dürrenstein je podobně jako sousední Seekofel (2810 m) nebo Birkenkofl (2922 m) nejsevernější výspou Dolomit ležící jižně od 65 km dlouhého údolí Pustertal (Val Pusteria). Horu obepínají ze dvou stran hluboké doliny. Na východě je to dlouhé údolí Höhlensteintal, spojující Dobbiaco a Cortinu d'Ampezzo, na západě je to menší dolina Alt Pragsertal.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Výstup na Dürrenstein je možný ze dvou stran. Obě turistické cesty jsou nenáročné, byť jsou vedené ve velehorském prostředí. Vzhledem k vysoko položenému hotelu Hohe Gaisl, ke kterému vede sjízdná cesta, je vrchol často navštěvován. V zimě jeho mírné jižní svahy využívají také skialpinisté.

  • Jih

Cesta od jihu začíná u hotelu Hohe Gaisl (1991 m), který je dostupný po silnici z doliny Alt Pragsertal. Cesta č. 40 překonává jen velmi pozvolně jižní travnaté a suťové svahy Dürrensteinu a je velmi pečlivě udržována. Takto po široké cestě, nepříliš strmě dosahujeme jižního hřebene a krátce podél zajištění na vrchol. Z vrcholu kruhový rozhled na celé Dolomity di Braies a především na blízké, vysoké masivy Monte Cristallo, Croda Rossa a Tre Cime di Lavaredo.
Délka: Hotel Hohe Gaisl - Dürrenstein (2,25 hod.)

  • Sever

Od severu se hora tváří nedostupně a také pro turisty nedostupná je. Přesto z této strany vede cesta Alta Via 3 (tzv. Dolomitenhohenweg 3), která je podstatně krajinově lákavější než jižní, byť krátká varianta. Zde se musí počítat s celodenním pochodem. Výstup do sedla Sarlriedel v severní rozsoše Dürrensteinu je možno dosáhnout buď z doliny Alt Pragsertal (nejvýhodnější) nebo od východu (delší). Ze sedla pokračuje značená stezka traversem vrcholu Sarlköfele (2314 m) a serpentinami vystupuje do sedla Flodige Sattel ležícího přímo pod působivou severní stěnou hory. Následuje travers celého masivu, s častou ztrátou výšky až 150 metrů a po zhruba 3 hod., končí u hotelu Hohe Gaisl. Náročnost cesty je malá, tudíž je vhodná pro všechny horské turisty, kteří jsou k tomu náležitě vybaveni.
Délka: Alt Pragsertal - Sarlriedel - Hotel Hohe Gaisl - Dürrenstein (7 hod.)

Vodopis[editovat | editovat zdroj]

Dürrensee

V masivu Dürrenstein pramení několik menších potoků (Sarlbach, Seelandbach, Stollabach, Flodigebach). Dolinou Hölensteintal protéká řeka Rienz a teče tak přímo pod východními srázy hory. Na jihu masivu v téže dolině se nachází jezero Dürrensee (ital. Lago di Landro, 1400 m). Na začátku údolí zase leží jezero Toblachersee (ital.Lago di Dobbiaco, 1258 m, 0,143 km²).

Chaty[editovat | editovat zdroj]

V masivu leží dvě horské chaty a jedna restaurace. Téměř veškerá infrastruktura je situována kvůli snadné dostupnosti na jih. Na severu proto žádná chata není.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]