Dürrensee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lago di Landro
Poloha
StátItálieItálie Itálie
Map
Zeměpisné souřadnice
Ostatní
Nadm. výška1 406 m
Přítok vodyRienz
Odtok vodyRienz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dürrensee (italsky Lago di Landro) je jezero nalézající se v Dolomitech v Jižním Tyrolsku v Itálii. Nachází se v horní části údolí Höhlensteintal v nadmořské výšce 1406 metrů. Lze se k němu dostat z jihu z města Cortina d'Ampezzo přes Gemärk nebo ze severu od města Toblach v údolí Pustertal po silnici vedoucí údolím Höhlensteintal. Na jeho jižní straně se v pozadí nachází horská skupina Cristallo, která je součástí Ampezzanských Dolomit.

Přítoky jezera jsou řeka Rienz, pramenící v oblasti Drei Zinnen, a potok Popena, který odvodňuje severní stranu horské skupiny Cristallo. Údolím Höhlensteintal, které odděluje Braieské Dolomity (na západě) od Sextenských Dolomit (na východě), odtéká řeka Rienz. Vzhledem k tomu, že přítoky z okolních hor v průběhu roku značně kolísají, kolísá i hladina jezera a vzhledem k jeho malé hloubce (maximálně 3,5 m) a malému hloubkovému profilu i jeho rozloha. Při nízkém přítoku v létě se může v krajním případě odříznout od svého odtoku. Jezero je teplejší než srovnatelná jezera v podobných nadmořských výškách, a proto je využíváno ke koupání. Při maximálním stavu vody má délku rovnoběžnou se silnicí asi 700 metrů a šířku 300 metrů. Malá část jezera na západě je oddělena silničním náspem.

Jezero je součástí přírodního parku Drei Zinnen, na který na jeho západním břehu bezprostředně navazuje Přírodní park Fanes-Sennes-Prags. Jezero je chráněno jako přírodní památka.

Na východní straně jezera se nachází zahrada s lezeckou stěnou a na západní straně malá restaurace.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]