Cyklistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Cyklista)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cyklistika
Rund um den Henninger-Turm Chasing group.jpg
Disciplíny
vizte v textu
Vrcholné soutěže
Olympijské hry od roku 1896
Mezinárodní federace
Název Mezinárodní cyklistická unie
Web www.uci.ch
Národní svaz
Název Český svaz cyklistiky
Web www.ceskysvazcyklistiky.cz

Cyklistika je jízda na jízdním kole s rekreačním, sportovním, turistickým či dopravním zaměřením. K populárním sportovním soutěžím patří nejrychlejší zdolání tratě na dráze, silnici nebo v terénu vlastním úsilím. Cyklistika s rekreačním zaměřením se nazývá cykloturistika, organizovaná cyklistika v dopravě se nazývá cyklojízda, přeprava na jízdním kole z místa A do místa B za účelem dopravy do zaměstnání, škol a za službami se označuje jako cyklodoprava.

Historie závodní cyklistiky[editovat | editovat zdroj]

Historie cyklistiky je ve svých počátcích úzce spjata s vývojem jízdního kola. Tak jak se kolo vyvíjelo, zlepšovaly se jeho jízdní vlastnosti a rozšiřoval okruh aktivních jezdců, začaly se objevovat i první závody.

První závody na vysokých kolech se konaly roku 1868 na trase Paříž-Rouen. V roce 1893 byla založena světová federace (ICEA), která se roku 1900 přetransformovala na dnešní Světovou cyklistickou unii (UCI). Cyklistika je již od prvních her součástí olympijského programu. Roku 1903 se konal první ročník Tour de France, 1909 Giro d'Italia. V roce 1893 první mistrovství světa v dráhové, 1921 první mistrovství v silniční cyklistice.

Druhy závodní cyklistiky[editovat | editovat zdroj]

Český svaz cyklistiky[editovat | editovat zdroj]

Český svaz cyklistiky je nejstarší sportovní svaz v České republice. Byl založen v listopadu roku 1883 na pražském Smíchově. Roku 1900 nebyla Česká ústřední jednota velocipedistů přijata v Paříži mezi zakládající členy UCI - Union Cycliste Internationale, neměla totiž dle některých funkcionářů nárok na samostatnost v systému Rakousko-Uherska. Za člena UCI byla přijata až v roce 1920 v Antverpách.

Jeden z profesionálních českých týmu

České cyklistické týmy[editovat | editovat zdroj]

Peloton na ženském etapovém závodu Tour de Feminin

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]