Cvi Laron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cvi Laron
Narození 1927
Cernăuţi, Rumunsko
Národnost židovská
Obor Endokrinologie
Známý díky Laronův syndrom

Cvi Laron (hebrejsky צבי לרון, často užívaný anglický přepis Zvi Laron, nar. 1927, Cernăuţi), je izraelský dětský endokrinolog.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v tehdejší Bukovině. Své lékařské vzdělání zahájil v Temešváru. Roku 1948 se odstěhoval do právě založeného státu Izrael a své vzdělání ukončil roku 1952 na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V letech 1956–1957 pracoval v Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School v Bostonu. V letech 1958–1992 byl technickým vedoucím Institutu dětské a dorostové endokrinologie Telavivské univerzity. Roku 1971 byl jmenován profesorem.

Roku 1998 byl jmenován profesorem emeritus dětské endokrinologie na Telavivské univerzitě a ředitelem Výzkumného oddělení endokrinologie a diabetu Schneiderova izraelského dětského zdravotnického centra v Tel Avivu.

Po Cvi Laronovi byla pojmenována vrozená vývojová porucha Laronův syndrom, která u postižených vede k nanismu a jejíž příčinou je nedostatek některých receptorů důležitých pro růst těla.

Roku 1999 získal za svou práci cenu Andrea Prader Award, kterou svým členům uděluje Evropská společnost pro dětskou endokrinologii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zvi Laron na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]