Ctná paní Lucie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ctná paní Lucie
Scénář Gustav Oplustil
Režie Petr Tuček
Hrají Svatopluk Matyáš
Renáta Doleželová
Ivan Vyskočil
Vilém Besser
Miloš Kopecký
… více na Wikidatech
Země původu Československo
Počet dílů 6
Produkce a televizní štáb
Hudba Zdeněk Liška
Premiérové vysílání
Vysíláno 1972-11-1111. listopadu 1972 – 1973-02-1717. února 1973
Ctná paní Lucie na ČSFD

Ctná paní Lucie byl československý šestidílný historický seriál z počátku 70. let. Dramaturgem a scenáristou minisérie byl Gustav Oplustil, režíroval jej Petr Tuček. Působivou ústřední melodii složil Zdeněk Liška. Vysílán byl od 11. listopadu 1972 do 17. února 1973 na prvním programu Československé televize. Nebyl však už nikdy reprízován. Podle informací České televize „… Normalizace seriál Ctná paní Lucie nejen zahnala do trezoru, ale také jej zlikvidovala, smazala, takže seriál neexistuje. Česká televize jej sháněla na počátku 90. let, ale jak potvrdil i jeho autor Gustav Oplustil, seriál zřejmě už v žádné formě neexistuje.“ Traduje se, že jeho osud zpečetil Gustáv Husák, který se prý nechal slyšet, že středověcí trubadúři by měli vyklidit obrazovku novým hrdinům socialistické práce.[1]

Faktem ovšem je, že 29. listopadu 1972, po odvysílání druhého dílu, Gustáv Husák ve svém projevu seriál zkritizoval.[2] Třetí díl naplánovaný na 9. prosince 1972 večer[3] byl stažen z vysílání a nahrazen jiným pořadem[4]. Vysílání seriálu bylo na měsíc zastaveno. V lednu 1973 se seriál vrátil, byl ovšem přesunut ze sobotního hlavního vysílacího času na dopoledne. V tomto čase byly dovysílány další čtyři díly. Šestý díl byl v programu označen jako závěrečný. Někteří pamětníci na ČSFD uvádějí, že příběh neměl konec a dílů tedy mohlo být více (možná ale jen nezaznamenali změnu vysílacího času), nebo také že byl seriál k vidění o pár let později na polské televizi. Je tedy možné, že seriál přeci jen v nějakých archivech ještě existuje.

Seriál byl vytvořen jako doprovodný pořad k losování Matesa, jeho cílem bylo propagovat historické památky, na jejichž obnovu byl výtěžek uvedené loterie určen.[5] Spolu s losováním byly ovšem odvysílány jen první dva díly, poté byl seriál odsunut na dopolední vysílací čas. V televizním programu bylo na seriál (s losováním a později bez losování loterie) vyhrazeno 55 minut.

Seznam dílů[editovat | editovat zdroj]

 1. Boj o Lucii
 2. Nečekaná past
 3. Nevěrná paní Andrea
 4. Rozmařilost a hazard
 5. Ztracená šance
 6. V zemi turecké

Herecké obsazení filmu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Vydání knižní encyklopedie Seriály od A do Z
 2. Pozor na historii - Tenkrát v rozhlase (1972)
 3. ÚČL AV ČR: Rudé právo 2. 12. 1972, str. 5
 4. ÚČL AV ČR: Rudé právo 9. 12. 1972, str. 6
 5. Krátce o seriálu
 6. Rozhovor pro Překvapení CZ

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]