Tlustice vejčitá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Crassula ovata)
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTlustice vejčitá
alternativní popis obrázku chybí
Tlustice v květináči
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád lomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleď tlusticovité (Crassulaceae)
Rod tlustice (Crassula)
Binomické jméno
Crassula ovata
Druce; 1917
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) je druh rostliny z čeledi tlusticovité, známý jako sukulentní pokojová rostlina. Jejím domovem je jižní Afrika, kde roste mnoho druhů, které jsou si navzájem velmi podobné. Je to velmi dlouhověká rostlina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tlustice je rostlinou s robustním stonkem, oválnými a velmi masitými listy sytě zelené barvy, které jsou zásobárnou vody pro období sucha. Jako pokojová rostlina kvete jen velmi zřídka. V přírodě kvetou starší rostliny, většina květů je bílé a nebo růžové barvy.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se dá pěstovat jako pokojová rostlinu, kterou lze v létě umístit na balkón nebo do zahrady. V zimě dává rostlina přednost chladnější a světlejší místnosti. Ve stínu rostlina přestává růst a listy žloutnou a rostlina později zahyne. Zaléváme velmi opatrně a před další zálivkou necháme zeminu v květináči úplně vyschnout. Časté přelévání vede k zahnívání kořenů a později i stonku. Rostlina je nenáročná na hnojení. Dodávat hnojivo stačí dvakrát ročně, během vegetačního období.

Tlustice jako bonsaj

Přesazování a množení[editovat | editovat zdroj]

Rostlinu přesazujeme kdykoliv během roku, ale pouze tehdy, nevejdou-li se kořeny do květináče. Na dno květináče vždy nasypeme hrubý písek (drenáž), aby mohla voda rychle odtékat. Starším rostlinám měníme pouze vrchní zeminu v květináči. Rostlinu množíme stonkovými řízky na jaře nebo v létě. Stonkové řízky zasadíme do misky s vlhkou rašelinou, jakmile rostlinky zakoření, můžeme je přesadit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]