Clint Hill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Clint Hill
Agent Hill se tiskne ke Kennedyho limuzíně (22. listopad 1963, Dallas, Texas)
Agent Hill se tiskne ke Kennedyho limuzíně (22. listopad 1963, Dallas, Texas)
Narození 1932 (85–86 let)
Larimore
Alma mater Minnesota State University Moorhead
Concordia College
Zaměstnavatel Tajná služba Spojených států amerických (1958–1975)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clinton J. Hill (* 1932 Denver, Colorado) je bývalý agent Tajné služby Spojených států amerických, který dne 22. listopadu 1963 doprovázel prezidentskou kolonu 35. prezidenta USA Johna F. Kennedyho. Kolona, sestávající z celé řady vozů a doprovodných policejních motocyklů, projížděla ulicemi texaského Dallasu v rámci Kennedyho předvolební kampaně pro nadcházející prezidentské volby 1964. Ve 12.30 dallaského místního času dorazila kolona na náměstí Dealey Plaza a chvíli poté, co projela kolem budovy Texaského knižního velkoskladu, spustila se střelba na prezidenta Kennedyho. Agent Hill stál na boku vozu tajné služby, který bezprostředně doprovázel Kennedyho limuzínu a ihned po zaslechnutí první střely seskočil na silnici a rozběhl se směrem k smrtelně raněnému prezidentovi. Agentu Hillovi se během několika sekund povedlo prezidentskou limuzínu doběhnout a s pomocí šokované Kennedyho manželky Jacqueline vylezl na kufr vozu, sestrčil paní Kennedyovou zpět do sedadla a přitiskl se ke kapotě kufru limuzíny, která začala vysokou rychlostí ujíždět směrem nemocnici Parkland Memorial Hospital.

Agent Clinton Hill hovoří v knize The Kennedy Detail od Geralda Blainea vydané roku 2010 o strašlivé scéně, která se mu naskytla poté, co naskočil na limuzínu: „Šedé kusy mozkové tkáně a úlomky lebky byly po limuzíně rozesety jako nějaké děsivé konfety. Podlahu pokrývala kaluž krve. Prezident Kennedy ležel na sedadle zcela nehybný a v jeho hlavě byla zřetelně vidět díra o velikosti lidské pěsti.“[1]

Bezprostřední průběh atentátu na Kennedyho byl zachycen amatérským kameramanem Abrahamem Zapruderem na 8 mm barevný film Kodachrome v délce 26,6 sekund a po svém autorovi získal i jméno Zapruderův film.[2]

Po smrti Kennedyho byl agent Hill přiřazen jako osobní strážce Jacqueline Kennedyové a v této funkci setrval až do prezidentských voleb 1964. Poté byl přiřazen do Bílého domu k ochrance nového prezidenta Lyndona B. Johnsona. Roku 1967, ještě za vlády Johnsona, byl Hill jmenován šéfem prezidentské tělesné stráže (anglicky: Special Agent in Charge, zkr. SAIC). Po nástupu nového prezidenta Richarda Nixona do úřadu, byl agent Hill převelen k ochraně viceprezidenta Spiro Agnewa. Nakonec byl jmenován do funkce náměstka ředitele celé americké tajné služby. Do penze odešel roku 1975 a až doposud se účastní různých diskusních fór a rozhovorů na téma atentátu na Kennedyho.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BLAINE, Gerald. The Kennedy Detail: JFK's Secret Service Agents Break Their Silence. New York: Gallery, 2010. 446 s. ISBN 1439192960. Kapitola That Day, s. 217. (anglicky) 
  2. Zapruderův film (Dailymotion.com)