Christina Applegate

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Christina Applegate
Christina Applegate v roce 2014
Christina Applegate v roce 2014
Narození 25. listopadu, 1971 (44 let)
USA Hollywood, Kalifornie
Aktivní roky 1981 – současnost
Manžel/ka Johnathon Schaech (2001 – 2007)
Partner/ka Martyn LeNoble (2008 - současnost)
Děti Sadie Grace LeNoble (dcera)
Významné role Kelly Bundová v Ženatém se závazky
Cena Emmy
Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Komediální seriál (2003 Přátelé)

Christina Applegate (* 25. listopadu, 1971, Hollywood, Kalifornie, USA) je americká herečka, známá především díky roli Kelly Bundové ze sitcomu Ženatý se závazky natočenému společností FOX a držitelka ceny Emmy.

Poté si začala utvářet kariéru v mnoha filmech, jako například v Farce of the Penguins (video film), Máš padáka!, Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, Návštěvníci: Cesta do Ameriky či v Prostě sexy (kde hrála spolu s Cameron Diaz). Applegatová také hrála v několika divadelních produkcích, například v Broadwayském revivalovém muzikálu Sweet Charity.

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Hollywoodu, v Kalifornii. Její otec, Robert W. Applegate, byl výkonným producentem nahrávací společnosti a její matka, Nancy Lee Priddy zpěvačka a herečka. Manželé se ovšem rozešli krátce po jejím narození. Přestože Christina vyrůstala pouze s matkou, měla zároveň dobrý vztah nejen se svým otcem, ale i se svými nevlastními sourozenci Alissou a Kylem z otcova dalšího manželství.

Herecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ve filmových a seriálových rolích hrála již od raného dětství (v seriálu Tak jde čas se objevila ve věku tří měsíců). Poté účinkovala v řadě reklam. Společně se svou matkou se objevila v roce 1979 ve filmu Král Kobra. V roce 1981 následovala účast v Beatlomanii.

V televizi debutovala v roce 1983 ve filmu Grace Kelly v roli mladé Grace. Její kariéra poté pokračovala rolemi v komediích Washigtoon (1985), Father Murphy, Charles in charge, dramatické sérii Heart of the City (1986 - 87). Systematicky začala svou kariéru budovat od svých 17 let, kdy odešla ze školy a začala navštěvovat konkurzy. Díky nim se v roce 1986 objevila v epizodních rolích seriálů jako Neuvěřitelné příběhy, Silver Spoons, Still the Beaver či All Is Forgiven. V roce 1987 ještě natočila epizodní roli v seriálu Family Ties než získala svou nejznámější roli.

2008

Tou nejznámější rolí byla krásná, ale poněkud prostoduchá a promiskuitní blondýnka Kelly Bundy v seriálu Ženatý se závazky. Seriál se začal natáčet v roce 1987 a ukončen byl v květnu 1997. Za deset let své existence se stal celosvětově známým. Christina se v tomto období objevila i v dalších rolích; v seriálech 21 Jump Street (1988), More You Know (1989), ve dvou epizodách spinoff k Ženatý se závazky Top of the Heap (1991) či v MADtv (1995). Z filmových rolí to byly Dance 'til Dawn (1988) či Ulice (1990).

Rok 1991 jí přinesl další roli a s ní i další průlom v její kariéře; ve filmu Neříkejte mamince, že vychovatelka zemřela se poprvé objevila v hlavní roli. Následovaly role ve filmech Divoký Bill a Across the Moon (oba 1995), Vibrations a Mars útočí! (oba 1996). V roce 1997 ještě hrála ve filmu Zkurvená nuda než došlo v květnu k zastavení Ženatého se závazky.

V roce 1998 zahrála roli Claudine Van Doozen ve filmu Nástrahy lásky natočeném v nezávislé produkci. Další role ztvárnila v akční komedii The Big Hit a v mafiánské satiře Mafiósso (1998). V roce 1998 zároveň začala natáčet nový seriál Jesse, ve kterém se objevu v titulní roli Jesse Warnerové. Seriál získal kladné recenze a Christina za něj obdržela People´s Choice Award a TV Guide Award a nominaci na Zlatý glóbus. Přesto byl v roce 2000 seriál Jesse zastaven. Christina se poté více soustředila na filmové role; hrála jednu z hlavních rolí ve filmu Žabí princ v New Yorku a v Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001), což je pokračování série francouzských komedií o Návštěvnících. V něm si zahrála dvojroli šlechtičny z 12. století Rosalindy a jejího potomka z 21. století Julie Malfete. V roce 2002 se objevila po boku Cameron Diazové ve filmu Prostě sexy. Dále se objevila ve filmech Heroes (2002), Grand Theft Parsons, Wonderland masakr a Letuška 1. třídy (2003). Navíc se v letech 2002 - 3 objevila ve dvou epizodách ve vedlejší roli Amy Greenové v úspěšném seriálu Přátelé. Za tuto roli získala cenu Emmy za nejlepší herecký výkon hostujícího herce. V roce 2004 se objevila ve filmech Přežít Vánoce a Zprávař: Příběh Rona Burgundyho v roli televizní moderátorky Veroniky Corningstoneové.

Kromě filmových rolí přijala i roli v divadelní produkci; v roce 2004 debutovala na Broadwayi v muzikálu Sweet Charity v roli Charity Hope Valentine. Za tuto roli byla v roce 2005 nominována na cenu Tony. Její vystupování v muzikálu bylo předčasně ukončeno zlomeninou nohy. Applegate sice doufala, že se do hry vrátí, ta ale byla koncem roku 2005 stažena z repertoáru.

Kromě jiného se podílela v roce 1995 na vzniku známé dívčí skupiny Pussycat Dolls a v roce 2006 se objevila v hudebním videu Jessiky Simpson A Public Affair.

V lednu 2009 se objevila v show Davida Faustina (svého seriálového bratra Buda z Ženatého se závazky) Starving.

Až do jeho ukončení 18. května 2009 vystupovala v hlavní roli seriálu Samantha Who?. V roce 2009 se objevila ve filmu Everything Is Going to Be Just Fine v roli Elizabeth Montgomery, ženy, která zemřela na rakovinu tlustého střeva.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2001 se provdala za svého přítele Johnathona Schaecha, se kterým dlouhá léta chodila. Stalo se tak na slavnosti v Palm Springs uspořádané jejich rodinami a blízkými přáteli. V roce 2005 Schaech podal žádost o rozvod z důvodu nesmiřitelných rozdílů mezi ním a Applegatovou. Jejich žádosti o rozvod byly přijaty 10. srpna 2007 u losangelského soudu.[1]

2004

K blízkým přátelům Applegate mimo jiné patří i Lance Bass (zpěvák ze známém americké chlapecké popové skupině 'N Sync) či Jennifer Aniston známá ze seriálu Přátelé. 1. července 2008 byl jeden z jejich blízkých kamarádů a zároveň ex-přítel Lee Grivas nalezen mrtvý. Příčinou smrti bylo předávkování drogami.

Od roku 2008 žije s hudebníkem Martynem LeNoblem, s nímž se v únoru 2010 na sv. Valentýna tajně zasnoubila[2][3] a v červenci téhož roku i otěhotněla.[4]Dcera Sadie Grace se narodila 27. ledna 2011.[5]

V soukromí je Christina vegetariánkou a bojovnicí za práva zvířat. V roce 2007 se objevila v kampani organizace PETA.[6]

Rakovina prsu[editovat | editovat zdroj]

Christina Applegate v roce 2012

Další její aktivitou je podíl na kampaních za prevenci rakoviny prsu. To se jí osobně dotklo v srpnu 2008, kdy u ní byla diagnostikována rakovina prsu. V tiskovém prohlášení tehdy napsala, že díky včasnéhu odhalení není rakovina životohrožující. Christina následně prodělala dvojitou mastektomii, i přesto, že rakovina byla diagnostikována pouze v jednom z prsů. Důvodem bylo u ní odhalení dědičné mutace genu BRCA1, genu významně se podílejícím na vzniku rakoviny prsu (rakovinu prsu prodělala i její matka). Po mastektomii se rozhodla pro znovuobnovení prsů pomocí rekonstrukční chirurgie. Před operací si nechala pořídit fotodokumentaci obou svých prsů, aby ...na ně měla památku. [7] Nová prsa si Applegate chce nechat vytvořit pomocí silikonových implantátů. I díky svému optimistickému přístupu k boji s rakovinou byla časopisem People vyhlášena v květnu 2009 jedničkou v žebříčku nejkrásnějších lidí světa.[8]

Charitativní práce[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 vystoupila v charitativní akci hollywoodských hvězd ve prospěch dětí. Při akci vystupovala v roli asistentky kouzelníka. V roce 2003 působila ve funkci mluvčí akce Lee National Denim Day kladoucí si za cíl získávání finančních prostředků na prevenci a výzkum rakoviny prsu.

V souvislosti s vlastní zkušeností s rakovinou prsu se objevila v televizním speciálu Stand Up to Cancer jehož cílem bylo získat finanční prostředky na výzkum rakoviny prsu. Hodinový pořad byl vysílán společně na televizních stanicích CBS, NBC a ABC 5. září 2008.

V roce 2009 oznámila, že se chce znovu objevit v roli vyslankyně Lee National Denim Day.[9] Zároveň založila Right Action for Women, nadaci, která se hodlá věnovat prosazování plošného vyšetření na karcinom prsu u žen pomocí magnetické rezonance. Právě tato metoda vyšetření zachránila Applegateové život, když rakovinou prsu onemocněla.[10] Nadace je nyní ve fázi získávání prostředků a svou činnost hodlá zahájit v roce 2010.

Filmové role[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1981 Beatlemania
Král Kobra (Jaws of Satan) Kim Perry
1983 Grace Kelly mladá Grace Kelly
1985 Washingtoon Dcera
1986 Heart of the City Robin Kennedy
1988 Dance 'til Dawn Patrice Johnson
1990 Ulice (Streets) Dawn
1991 Neříkejte mamince, že vychovatelka zemřela (Don't Tell Mom the Babysitter's Dead) Sue Ellen Crandell
1995 Divoký Bill (Wild Bill) Lurline Newcomb
Across the Moon Kathy
1996 Vibrations Anamika
Mars útočí! (Mars Attacks!) Sharona
1997 Zkurvená nuda (Nowhere) Dingbat
1998 Mafiósso (Jane Austen's Mafia!) Diane Steen
The Big Hit Pam Shulman
Nástrahy lásky (Claudine's Return) Claudine Van Doozen
1999 Out in Fifty Lilah
2000 The Giving Tree Emily
2001 Sol Goode Happy Fan
Žabí princ v New Yorku (Prince Charming) Kate
Návštěvníci: Cesta do Ameriky (Just Visiting) princezna Rosalind/Julia Malfete
2002 Prostě sexy (The Sweetest Thing) Courtney Rockcliffe
Heroes (film) Manželka
2003 Grand Theft Parsons Barbara
Wonderland masakr (Wonderland) Susan Launius
Letuška 1. třídy (View from the Top) Christine Montgomery
2004 Přežít Vánoce (Surviving Christmas) Alicia Valco
Zprávař:Příběh Rona Burgundyho (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy) Veronica Corningstone
Máš padáka! (Employee of the Month) Sara Goodwin
2005 Tilt-A-Whirl Zákaznice č. 1
Deník (Suzanne's Diary for Nicholas) Dr. Suzanne Bedford
2007 Farce of the Penguins Melissa (hlas)
2008 The Rocker Kim Powell
2009 Everything Is Going to Be Just Fine Elizabeth Montgomery
Alvin a Chipmunkové 2 (Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel) Brittany (hlas)
2010 Dál než se zdálo (Going The Distance) Corrine
Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty (Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore) Catherine (hlas)
2011 Týden bez závazků Maggie
Alvin a Chipmunkové 3 (Alvin and the Chipmunks: Chip-Wrecked) Brittany (hlas)
2013 Zprávař 2 - Legenda pokračuje (Anchorman 2: The Legend Continues) Veronica Corningstone-Burgundy
2014 Kniha života (The Book of Life) Mary Beth (hlas)
2015 Bláznivá dovolená (Vacation) Debbie Griswold
Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda (Alvin and the Chipmunks: The Road Chip) Brittany Miller (hlas)
2016 Bad Moms Natáčí se

Seriálové role[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Účast Poznámky
1972 Tak jde čas Dítě Debut ve věku tří měsíců
1981 Father Murphy Ada 1 epizoda
1984 - 1985 Charles in Charge Stacy 2 epizody
1986 Neuvěřitelné příběhy (Amazing Stories) Holly 1 epizoda
Silver Spoons Jeannie Bolens 1 epizoda
Still the Beaver Mandy 3 epizody
Heart of the City Robin Kennedy 1 epizoda
All Is Forgiven Simone 1 epizoda
1987 Family Ties Kitten 1 epizoda
1987 - 1997 Ženatý se závazky (Married with Children) Kelly Bundy 257 epizod Vedlejší role
1988 21 Jump Street Tina 1 epizoda
1989 More You Know, The Sama sebe
1991 Top of the Heap Kelly Bundy 2 epizody Spinoff k Ženatý se závazky
1995 MADtv Sama sebe TV seriál
1997 Pauly Mariah 1 epizoda
1998 - 2000 Jesse (seriál) Jesse Warner 42 epizod Hlavní role
2002 - 2003 Přátelé (Friends) Amy Green 2 epizody
2004 King of the Hill Attorney 1 epizoda
Father of the Pride Candy 1 epizoda
2007 - 2009 Samantha Who? Samantha 2 sezóny Hlavní role
2008 Reno 911! Seeeeemji 1 epizoda
Anytime with Bob Kushell Host
2009 Star-ving Sama sebe 1 epizoda
Carrie Underwood: An All-Star Holiday Special Umělkyně
2011 - 2012 Up All Night Reagan Brinkley
2015 Web Therapy Jenny Bologna
Muppets Sama sebe
The Grinder Gail Budnick 1 epizoda

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Ceny[editovat | editovat zdroj]

Nominace[editovat | editovat zdroj]

 • 1999 Golden Globe za nejlepší herecký výkon v televizním komediálním či hudebním seriálu za Jesse[11]
 • 2004 Cena Emmy za nejlepší vedlejší roli v komediálním seriálu Přátelé
 • 2005 Tony Awards za nejlepší herecký výkon v muzikálu Sweet Charity[12]
 • 2008 Golden Globe za nejlepší herecký výkon v televizním komediálním či hudebním seriálu za Samantha Who?[13]
 • 2008 Cena Emmy za roli v seriálu Samantha Who?
 • 2008 Screen Actors Guild Awards za roli v seriálu Samantha Who?
 • 2008 Television Critics Association Awards za roli v seriálu Samantha Who?
 • 2009 Golden Globes za nejlepší herecký výkon v televizním komediálním či hudebním seriálu za Samantha Who?[13]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Herečka Christina Applegate se rozvádí [online]. Novinky.cz, [cit. 2009-01-07]. Dostupné online.  
 2. Christina Applegate Is Getting Married! [online]. Time Inc., [cit. 2010-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Christina Applegate: Porazila rakovinu, teď míří k oltáři [online]. Ringier ČR, a. s., [cit. 2010-06-12]. Dostupné online.  
 4. Představitelka Kelly ze seriálu Ženatý se závazky čeká první dítě [online]. MAFRA a.s., [cit. 2010-08-03]. Dostupné online.  
 5. Herečka Christina Applegate porodila dceru [online]. MAFRA a.s., [cit. 2011-05-10]. Dostupné online.  
 6. Nahá Christina Applegate prozrazuje své vánoční přání [online]. Novinky.cz, [cit. 2009-03-04]. Dostupné online.  
 7. Christina Applegate se nechala vyfotit nahá, než jí vzali prsa [online]. iDnes.cz, [cit. 2009-03-04]. Dostupné online.  
 8. Christina Applegate: Porazila rakovinu a teď je NEJ ženou světa [online]. Blesk.cz, [cit. 2009-05-06]. Dostupné online.  
 9. EXCLUSIVE: Christina Applegate Joins the Cause for Lee National Denim Day [online]. Time Inc., [cit. 2009-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. A message from Christina Applegate [online]. Right Action for Women, [cit. 2009-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Jesse [online]. GOLDEN GLOBE(S), [cit. 2009-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. 2005 - 59th Annual Tony Awards Sunday, June 5, 2005 [online]. Tony Award Productions, [cit. 2009-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. a b Samantha Who? [online]. GOLDEN GLOBE(S), [cit. 2009-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christina Applegate na anglické Wikipedii.