Chrám svatých Borise a Gleba (Kidekša)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatých Borise a Gleba
Церковь Бориса и Глеба
Místo
Stát RuskoRusko Rusko
oblast Vladimirská oblast
Obec Kidekša
Souřadnice
Základní informace
Církev Ruská pravoslavná církev
Diecéze Vladimirská a suzdalská eparchie
Architektonický popis
Stavební sloh staroruský
Výstavba 1152
Specifikace
Umístění oltáře východ
Stavební materiál bílý vápenec
Odkazy
Kód památky 3310163003
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svatých Borise a Gleba (rusky Церковь Бориса и Глеба) je pravoslavný chrám v obci Kidekša Vladimirské oblasti Ruska. Založen byl nejspíše roku 1152 za vlády Jurije Dolgorukého, který zde sídlil. Zasvěcen je Borisi a Glebovi, prvním ruským světcům. Od roku 1992 je v rámci Bílých památek Vladimiru a Suzdalu zanesen na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám vzniknul v době, kdy byla Kidekša, dnes nepatrná vesnička asi 4 km od Suzdalu, sídlem Jurije Dolgorukého, rostovsko-suzdalského knížete. Na břehu řeky Kamenky se tehdy rozkládala jeho dřevěná pevnost s hradbami a valem o délce cca 1000 m. Nedaleko této pevnosti dal kníže pravděpodobně roku 1152 postavit bělokamenný chrám, zasvěcený prvním ruským světcům Borisi a Glebovi. Ten posloužil také jako hrobka pro jeho syna Borise Jurjeviče, Borisovu ženu Marii a dceru Jefrosinii. Při mongolské invazi do Ruska na počátku 13. století byl chrám poškozen, ale roku 1239 byl již znovu opraven a vysvěcen. To však již Kidekša pustla, neboť následníci Jurije Dolgorukého přenesli své sídlo jinam a obyvatelé postupně přesídlili zejména do nedalekého Suzdalu.

K největšímu zásahu do podoby svatostánku došlo na přelomu 16. a 17. století, kdy se propadla část klenby. V 60. letech 17. století proto získal chrám novou kupoli, klenby a některé sloupy. V této podobě se chrám zachoval dodnes. Roku 1780 vyrostl v bezprostřdní blízkosti zimní chrám svatého Štěpána, osmihranná zvonice, svatá brána a ohrada. Vzniknul tak ucelený církevní komplex.

Předmětem zkoumání archeologů se chrám svatých Borise a Gleba stal již v předrevolučním Rusku, dnes slouží jako muzeum. Od roku 1992 je v rámci Bílých památek Vladimiru a Suzdalu zanesen na seznam světového dědictví UNESCO.

Kideksha banner.jpg

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Церковь Бориса и Глеба (Кидекша) na ruské Wikipedii.