Boris a Gleb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ikona sv. Borise a Gleba, 14. století

Svatí Boris a Gleb (při křtu Roman a David, zabiti v roce 1015) byla ruská knížata, synové kyjevského knížete Vladimíra I. Svjatoslaviče. V bratrovražedném boji, vzplanuvším roku 1015 po smrti jejich otce, byli zabiti na příkaz svého staršího bratra Svjatopolka I., který se zmocnil vlády.

Světci[editovat | editovat zdroj]

Ikona sv. Borise a Gleba, chrám sv. Josefa, Roudnice nad Labem
Kostel sv. Borise a Gleba v Suzdalu

Boris a Gleb začali být již v polovině 11. století uctíváni v panovnické rodině jako strastotěrpci – mučedníci. K jejich svatořečení došlo roku 1072 u příležitosti přenesení ostatků do nově postaveného chrámu ve Vyšgorodě, který jim byl zasvěcen. Stali se prvními ruskými svatými, patrony ruských zemí a nebeskými pomocníky ruských panovníků.

Části ostatků byly přeneseny do Sázavského kláštera v Českém knížectví a v roce 1095, spolu s ostatky dalších světců, vloženy do pravého bočního oltáře klášterního kostela sv. Kříže.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Boris and Gleb na anglické Wikipedii a Борис и Глеб na ruské Wikipedii.

  1. Dějiny kláštera [online]. Klášter Sázava [cit. 2024-01-01]. Dostupné online. 
  2. ČAJKA, František. Staroslověnské písemnictví na Velké Moravě a ve středověkých Čechách [online]. Akademie věd ČR [cit. 2024-01-01]. (Věda kolem nás). Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]