Chrám svaté Teodory ze Sihly (Kišiněv)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svaté Teodory ze Sihly
Cerkiew Teodory z Sihli.jpg
Místo
Stát MoldavskoMoldavsko Moldavsko
Souřadnice
Architektonický popis
Architekt Alexandr Bernardazzi
Stavební sloh novobyzantský sloh
Výstavba 1895
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svaté Teodory ze Sihly (rumunsky Biserica Sfânta Teodora de la Sihla) je katedrální chrám rumunské pravoslavné církve, který se nachází v Kišiněvě, hlavním městě Moldavska. Je sídelním chrámem besarabské metropolie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám se nachází v centru města, v ulici Alexandra Puškina. Postaven byl v roce 1895 jakožto kaple sousedního dívčího gymnázia Besarabské gubernie, nicméně nebyl dán do liturgického užívání. Autorem stavby je ruský architekt Alexandr Bernardazzi, který ji provedl v eklektickém stylu.[1] Pro potřeby gymnázia byla následně postavena jiná kaple.[2] K vysvěcení stavby došlo až v roce 1922, kdy se Besarábie stala součástí Rumunska. Stavba se stala kaplí sousedního gymnázia, za patrona byl vybrán svatý Teodor Tiro.[1] Po vstupu sovětských vojsk do Kišiněva v roce 1940 byla budova upravena na muzeum náboženství a ateismu. Když rumunská armáda území dobyla zpět, byl chrám v roce 1942 opět vysvěcen. Po druhé světové válce, kdy se Moldavsko stalo součástí Sovětského svazu, byla kaple upravena na tělocvičnu. Od roku 1978 v ní fungovalo muzeum ateismu, později přejmenované na muzeum historie náboženství.[3]

Ikonostas v chrámu svaté Teodory ze Sihly

K obnovení liturgické funkce stavby došlo v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Byla také vybrána také nová patronka, svatá Teodora ze Sihly.[4] Svatyni získala rumunská pravoslavná církev, která ji určila jako katedrální chrám své kišiněvské arcidiecéze a sídlo besarabské metropolie.[5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sobór św. Teodory z Sihli w Kiszyniowie na polské Wikipedii.

  1. a b Puşkin, 20 A. Sf. Cuvioasa Teodora de la Sihla [online]. Monument.sit.md [cit. 2019-03-21]. Dostupné online. (rumunsky) 
  2. Bucureşti, 64 (colţ str. Puşkin). Clădirea fostului gimnaziu pentru fete al zemstvei basarabene [online]. Monument.sit.md [cit. 2019-03-21]. Dostupné online. (rumunsky) 
  3. Часовня I-ой земской гимназии. История [online]. Oldchisinau.com [cit. 2019-03-21]. Dostupné online. (rusky) 
  4. ОБСКАЯ, Анна. Сначала была капелла [online]. Point.md, 2010-03-05 [cit. 2019-03-21]. Dostupné online. (rusky) 
  5. Parohul Bisericii "Sfânta Teodora de la Sihla" spune că nu are nicio legătură cu Mitropolia Chişinăului şi Moldovei de Răsărit [online]. Publika.md, 2014-02-05 [cit. 2019-03-21]. Dostupné online. (rumunsky) 
  6. Catedrala “Sf. Teodora de la Sihla” – perla din inima Chişinăului [online]. Moldova.org, 2013-04-14 [cit. 2019-03-21]. Dostupné online. (rumunsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]