Chameleon karrojský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Chameleon karrojský

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chondrata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Sauria)
Čeleď: chameleonovití (Chamaeleonidae)
Rod: chameleon (Bradypodion)
Binomické jméno
Bradypodion karrooicum
(Hewitt, 1935)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chameleon karrojský, Bradypodion karrooicum, je malý druh chameleona z jižní Afriky. V Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je tento druh zařazen do přílohy II.[1]

Má válcovité, jen lehce bočně zploštělé tělo s velkou hlavou. Tlama je široká a velké oči se stejně jako u ostatních chameleonů pohybují nezávisle jedno na druhém. Přilba na hlavě je v týle jen lehce vyvýšená, hřbetní i hrdelní hřeben je velmi dobře vyvinutý. Šupiny na těle jsou velikostí nepravidelné, některé jsou výrazně větší než šupiny okolní. Silné nohy mají prsty srostlé v klíšťky, které jsou na hrudních končetinách tvořeny třemi vnějšími a dvěma vnitřními prsty, na pánevních končetinách je tomu naopak. Prsty jsou opatřené dobře utvářenými drápy. Ocas je dlouhý a ovíjivý. Obě pohlaví dorůstají délky asi 14 cm.[2] Chameleon karrojský je zbarvený v odstínech hnědé a šedé barvy.

Tento druh je endemit Jihoafrické republiky, vyskytuje se ve vnitrozemí v Kapskupolopouštní oblasti Karoo, kde žije v křovinách i na osamoceně stojících stromech. Samec se samici dvoří kývavými pohyby. Je to vejcoživorodý druh, asi za čtyři měsíce po spáření samice rodí 4-12 mláďat, která jsou obalena průhlednými, blanitými plodovými obaly.[2] Bezprostředně po porodu se mladí chameleoni z obalů uvolňují a jsou ihned samostatní.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Chameleona karrojského je možno chovat v páru v  pouštním teráriu, které má minimální rozměry 30x30x30 cm.[2] Boční stěny je vhodné polepit pískem a vnitřek terária je třeba vybavit větvemi a rostlinami ke šplhání. Je nutné vytápět na teplotu 25-28 °C, s nočním poklesem o 6 °C.[2] V zajetí se chameleon karrojský napájí pipetou a je krmen především cvrčky vhodné velikosti, lze mu nabízet též sarančata, šváby, pavouky, octomilky, mouchy a jiný přiměřeně velký hmyz.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Appendices I, II and III [online]. CITES, rev. 25.9.2012, [cit. 2012-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm : POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 64. (česky)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm : POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. (česky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]