Chameleon karrojský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxChameleon karrojský
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chondrata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád ještěři (Sauria)
Čeleď chameleonovití (Chamaeleonidae)
Rod chameleon (Bradypodion)
Binomické jméno
Bradypodion karrooicum
(Hewitt, 1935)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chameleon karrojský, Bradypodion karrooicum, je malý druh chameleona z jižní Afriky. V Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je tento druh zařazen do přílohy II.[1]

Má válcovité, jen lehce bočně zploštělé tělo s velkou hlavou. Tlama je široká a velké oči se stejně jako u ostatních chameleonů pohybují nezávisle jedno na druhém. Přilba na hlavě je v týle jen lehce vyvýšená, hřbetní i hrdelní hřeben je velmi dobře vyvinutý. Šupiny na těle jsou velikostí nepravidelné, některé jsou výrazně větší než šupiny okolní. Silné nohy mají prsty srostlé v klíšťky, které jsou na hrudních končetinách tvořeny třemi vnějšími a dvěma vnitřními prsty, na pánevních končetinách je tomu naopak. Prsty jsou opatřené dobře utvářenými drápy. Ocas je dlouhý a ovíjivý. Obě pohlaví dorůstají délky asi 14 cm.[2] Chameleon karrojský je zbarvený v odstínech hnědé a šedé barvy.

Tento druh je endemit Jihoafrické republiky, vyskytuje se ve vnitrozemí v Kapskupolopouštní oblasti Karoo, kde žije v křovinách i na osamoceně stojících stromech. Samec se samici dvoří kývavými pohyby. Je to vejcoživorodý druh, asi za čtyři měsíce po spáření samice rodí 4-12 mláďat, která jsou obalena průhlednými, blanitými plodovými obaly.[2] Bezprostředně po porodu se mladí chameleoni z obalů uvolňují a jsou ihned samostatní.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Chameleona karrojského je možno chovat v páru v  pouštním teráriu, které má minimální rozměry 30x30x30 cm.[2] Boční stěny je vhodné polepit pískem a vnitřek terária je třeba vybavit větvemi a rostlinami ke šplhání. Je nutné vytápět na teplotu 25-28 °C, s nočním poklesem o 6 °C.[2] V zajetí se chameleon karrojský napájí pipetou a je krmen především cvrčky vhodné velikosti, lze mu nabízet též sarančata, šváby, pavouky, octomilky, mouchy a jiný přiměřeně velký hmyz.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Appendices I, II and III [online]. CITES, rev. 25.9.2012 [cit. 2012-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 64. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]