Chakasové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chakasové na louce s hudebními nástroji

Chakasové, zastarale Minusinští Tataři či Abakanští Tataři (vlastním jménem Тадарлар, Tadarlar), jsou turkický národ, žijící na Sibiři. Jejich počet se odhaduje na přibližně 80 tisíc osob.

Rozšíření, způsob života a vyznání[editovat | editovat zdroj]

Chakasové žijí převážně v Ruské federaci, a to zejména v Republice Chakasie, kde tvoří přibližně 12 % obyvatelstva. Žijí též v Republice Tuva a Krasnojarském kraji.

Tradičním způsobem obživy Chakasů bylo a zčásti zůstává kočovné a polokočovné pastevectví koní, ovcí a skotu, lov, sběr jedlých rostlin, doplňkově i zemědělství, zvláště pěstování ječmene. Tradicně žijí v jurtách nebo v domcích ze dřeva a hlíny.

Chakasové byli v Ruském impériu úředně považováni za pravoslavné. Ve skutečnosti většina vyznávala šamanismus.

Etnogeneze[editovat | editovat zdroj]

Počátek etnogeneze Chakasů (soudobý čínský název Čchien-kchun) se datuje do 17.18. století. Míšením Jenisejských Kyrgyzů a dalších turkických kmenů s částmi samodijských a ketských kmenů došlo tehdy k vytvoření územně kmenových skupin Kačiňanů, Sagajců, Kyzylců, Kojbalců, Beltirů a dalších. V 18. až 19. století se z těchto skupin vytvořila jedna etnická skupina, která se na počátku 20. století zformovala v národnost.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUBINGER, Václav; HONZÁK, František; POLIŠENSKÝ, Jiří. Národy celého světa (Malé encyklopedie). Praha: Mladá fronta, 1985. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]