Kasuár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Casuaris)
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxKasuár
alternativní popis obrázku chybí
Ilustrace lebky druhů rodu
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída běžci (Paleognathae)
Čeleď kasuárovití (Casuariidae)
Rod kasuár (Casuarius)
Brisson, 1760
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kasuár (Casuarius) je rod velkých ptáků, kteří nejsou schopni létat. Patří do čeledi kasuárovitých (Casuariidae). Příslušníci rodu se vyskytují v tropických deštných pralesích na Nové Guineji, severní a východní Austrálii. Jsou plaší a žijí hluboko v lese, díky tomu je těžké je najít. Když se ale rozzlobí, mohou být pro člověka velmi nebezpeční.

Druhy kasuárů[editovat | editovat zdroj]

Kasuár severní

Na Zemi se vyskytují tři druhy rodu Casuarius:
Kasuár přílbový (Casuarius casuarius) žije v Austrálii a na Nové Guineji.
Kasuár severní (Casuarius unappendiculatus) žije na Nové Guineji a na Nové Británii.[1]
Kasuár malý (Casuarius bennetti) je nejmenší z těchto tří druhů. Žije pouze na Nové Guineji. Váží až 25 kg a je až 1 m vysoký.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kasuárové mají velmi ostré drápy
Kasuáří vejce

Kasuár přílbový je největší suchozemský tvor v Austrálii, druhý nejtěžší po pštrosovi a třetí nejvyšší pták na světě po pštrosovi a emu.[2] Samice jsou větší a jsou pestrobarevnější než samci. Dospělý kasuár přílbový má na výšku 1,5 až 1,8 m, výjimečně mohou mít některé samice i přes dva metry. Váží asi 70 kg.[2] Mají červené, modré, fialové a žluté krky. Kasuárovi přílbovému visí na krku dva laloky volné kůže, kasuárovi severnímu jeden a kasuárovi malému žádný.

Kasuárové mají tři prsty na každé noze a na každém z nich je jeden velice ostrý dráp. Dráp na prostředním prstu může měřit až 120 mm, vzhledem k tomu, že tito ptáci umějí velmi dobře kopat, jsou ty drápy velmi nebezpečné a pokud trefí člověka, může ho i zabít. Útoky kasuárů na lidi jsou docela časté, ale zatím poslední člověk, který kop kasuára nepřežil, byl šestnáctiletý chlapec v Queenslandu v dubnu 1926.[3][4] Kasuáři mohou vyvinout rychlost až 50 km/h, mohou vyskočit až 1,5 m vysoko a umějí dobře plavat.[5]

Samec sedí po dobu dvou měsíců na třech až osmi světle modrozelených vejcích, která váží až 600 gramů, přesto jsou menší než vejce pštrosa a emu. Samec se o mladé stará po celou dobu sám, včetně sezení na vejcích, bez přispění samice. Kuřata mají na těle po devět měsíců hnědé proužky. Samice partnery obměňují, slouží v podstatě jen jako dárci spermatu, každý rok se páří se dvěma nebo třemi ptáky.

V roce 2018 byl poprvé zachycen kasuár ve výskoku na filmovou kameru. O kopech ve výskoku, kterými se tito ptáci brání, se vědělo již dříve, dosud ale chyběl přímý filmový záznam takové aktivity.[6]

Casque[editovat | editovat zdroj]

Detail kasuáří hlavy

Všechny tři typy kasuárů mají na lebce zvláštní keratinový výběžek, tzv. casque.[7] Existuje několik teorií a hypotéz o účelu a původu casque, tady je výčet jen několika z nich:

 • může sloužit k rozhrnování hustých větví v pralese,
 • může fungovat jako zbraň v boji proti jiným kasuárům (jako např. parohy u jelenů),
 • může fungovat jako prasečí rypák, kasuáři tím prohrabávají zemi a hledají potravu,
 • může sloužit k ochraně, aby si moc nepoškodili hlavu, pokud narazí do stromu.[8]

Biolog Andrew Mack kasuáry pozoroval a s mnoha z těchto tvrzení nesouhlasil.[8][9] Myslel si, že casque hraje roli v kasuářím sluchu a komunikaci. Zjistil, že kasuár malý a přílbový vydávají velmi nízký zvuk, je to nejnižší známý ptačí zvuk, který mohou lidé slyšet.[10] Ptáci nežijí v hejnech, jsou samotáři, takže tento zvuk by mohl být způsob, jak spolu mohou komunikovat na velkou vzdálenost v hustých pralesích.[9] Vědci se domnívají, že spolu podobně komunikovali dinosauři.[10]

Potrava a ohroženost[editovat | editovat zdroj]

Kasuáří výkaly, ve kterých jsou semena rostlin
Dopravní značka varující před kasuáry

Hlavní složkou jejich potravy je ovoce, ale jedí i jiné věci, jako jsou např. šneci, houby, kapradiny a květiny. Je to důležité pro přesouvání semen rostlin a ovoce po lese.[11] Všechny tři typy kasuárů se vyskytují na ploše asi 700 ha, takže je přenáší na relativně velkou vzdálenost. Nejméně 70 druhů rostlin potřebuje na přenos semen právě kasuáry, jejich semena jsou totiž na ostatní zvířata moc velká nebo jsou pro ně jedovatá.[12]

Podle australské vlády je kasuár přílbový ohrožený. Vědci se domnívají, že v Austrálii žije cca 1200 až 1500 jedinců. Mnoho oblastí, kde žili, se pro ně stalo neobyvatelnými z důvodu zemědělství apod. Kasuár severní je také na Nové Guineji zranitelný, počet jedinců se zde odhaduje na 2500 až 9999.[13] Mohli by se snadno stát ohroženými druhy živočichů, pokud se nepodniknou razantní kroky pro jejich záchranu.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Cassowary na anglické (zjednodušené) Wikipedii a Cassowarry na anglické Wikipedii.

 1. AnAge entry for Casuarius unappendiculatus [online]. [cit. 2009-02-05]. Dostupné online. 
 2. a b The Cassowary Bird
 3. Amazing Australia. Cassowary attacks in Australia [htm]. [cit. 2009-01-18]. Dostupné online. 
 4. Rainforest Rescue. The Southern Cassowary [PDF online]. [cit. 2009-01-18]. Dostupné online. 
 5. Cassowary [online]. [cit. 2008-07-24]. Dostupné online. 
 6. https://phys.org/news/2018-05-cassowary-high-caught.html
 7. The Free Dictionary. Casque [online]. [cit. 2009-02-04]. Dostupné online. 
 8. a b Crome, F., and L. Moore. 1988. The cassowary’s casque. Emu 88:123–124. [1]
 9. a b *Mack AL, Jones J. 2003. Low-frequency vocalizations by cassowaries (Casuarius spp.). The Auk 120(4):1062–1068 [2]
 10. a b National Geographic News. Does Rain Forest Bird "Boom" Like a Dinosaur? [online]. [cit. 2008-12-29]. Dostupné online. 
 11. Fauna of the Daintree Rainforest. Cassowary [html]. [cit. 2008-07-24]. Dostupné online. 
 12. Plants and Animals in the Wet Tropics. The Cassowary [html]. [cit. 2009-01-18]. Dostupné online. 
 13. BirdLife Data. Northern Cassowary Birdlife data fact sheet [online]. [cit. 2009-01-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]