Carlos Schwabe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Carlos Schwabe
Carlos Schwabe, autoportrét
Carlos Schwabe, autoportrét
Rodné jménoÉmile Martin Charles Schwabe
Narození21. července 1866
Altona (Hamburk), Německo
Úmrtí22. ledna 1926
Avon, Seine-et-Marne, Francie
ZeměŠvýcarsko
Národnostšvýcarská
Povolánímalíř a grafik
Znám jakosymbolista
Významná dílaNa cestě k Pravdě
Oceněnírytíř Řádu čestné legie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carlos Schwabe (21. července 1866, Altona (Hamburk) – 22. ledna 1926, Seine-et-Marne, Francie), rodným jménem Émile Martin Charles Schwabe, byl švýcarský malíř symbolista a grafik.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Carlos Schwabe se narodil v Altoně v Holštýnsku do rodiny obchodníků. V roce 1870 se jeho rodina přestěhovala do Švýcarska a v roce 1888 získala švýcarské občanství. V letech 1882–1884 studoval na École des arts industriels, škole průmyslového a obchodního umění.

Po studiích umění v Ženevě se jako mladý muž přestěhoval do Paříže, kde pracoval jako designér tapet a seznámil se s umělci symbolisty jako byl Guillaume Lekeu, Vincent d'Indy a mnohými spisovateli. V roce 1892 byl jedním z malířů vystavujících na slavném Salonu pojmenovaném Salon de la Rose + Croix, organizovaném Joséphinem Péladanem v Galerii Durand-Ruel. Jeho plakát pro první Salon je důležitým symbolistickým dílem nového idealistického umění. Vystavoval na Société nationale des Beaux-Arts, na Salonu d'automne a byl zúčastnil se i pařížské Světové výstavy v roce 1900 kde získal zlatou medaili. V následujících letech se jeho práce objevila také v Mnichově, Curychu, Vídni a Bruselu. V roce 1902 Schwabe obdržel francouzský Řád čestné legie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Plakát k výstavě Salon de la Rose + Croix, 1892

Schwabeho obrazy typicky obsahovaly mytologická a alegorická témata s velmi osobním a idealistickým pohledem a společenským zájmem. Odkazy na umělce Dürera a Mantegnu lze v jeho díle rozeznat.

V jeho práci jsou rozpoznávány dva odlišné styly. Před rokem 1900 byly Schwabeho obrazy individuálnější a experimentálnější, což naznačuje idealismus symbolistů; konvenční alegorické scény z přírody se staly výraznějšími v jeho pozdější práci. Důležité byly obrazy žen, které někdy představovaly smrt a utrpení, jindy tvořivost a vedení. Jeho první manželka byla jeho vzorem pro jeho anděly a panny a postavu smrti na obraze Smrt a hrobník (Death and the Gravedigger) z roku 1895. Smrt blízkého přítele v roce 1894, hudebníka Guillauma Lekeu, který zemřel když bylo Schwabemu 28 let, vyvolala jeho zájem o reprezentaci smrti a stvoření ideálního světa.

Schwabe je známý jako jeden z nejdůležitějších ilustrátorů symbolistů. Ilustroval román Růžové poupě/Sen (Le rêve) z roku 1892 od Émile Zoly, básně Charlese Baudelaira Květy zla (Les Fleurs du mal) z roku 1900), dílo Maurice Maeterlincka Pelléas a Melisanda z roku 1892 a Alberta Samaina Zahrada intfantky (Jardin de l'infante) z roku 1908. Ilustroval také texty Haraucourta, Mallarmého, Maurice Blondela, Mendèse, Lamennaise a dalších. Jeho důležité dílo La Vague(Vlna) s jeho přípravnými kresbami jsou svědectvím angažovanosti umělce během tzv. Dreyfusovy aféry. Schwabe namaloval známý akvarel, který byl modelem litografického plakátu pro Salon de la Rose + Croix z roku 1892. Byla to první ze šesti výstav pořádaných Joséphinem Péladanem, které demonstrovaly rosekruciánské tendence francouzského symbolismu. Schwabeho plakát zobrazoval v odstínech modré iniciační rituál - tři ženy stoupající k duchovní spáse - a je příkladem rosekruciánského umění.

Nejvýznamnější Schwabeho díla patří pařížskému Musée d'Orsay, ženevskému Musée d'Art et d'Histoire, Museu Nacional de Belas Artes v Riu de Janeiro, Van Goghovu muzeu v Amsterdamu, královským muzeím výtvarného umění Belgie v Bruselu a mnoho jeho prací je v soukromých sbírkách.

Schwabe žil po zbytek svého života ve Francii a zemřel ve francouzském Avonu v departmentu Seine-et-Marne v roce 1926.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carlos Schwabe na anglické Wikipedii.

 1. BÄHLER, Anna. Carlos Schwabe [online]. Historisches Lexikon der Schweiz, November 10, 2011 [cit. 2021-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Jumeau-Lafond, Jean-David, (1986), Une autre lumière. Carlos Schwabe, l'idéalisme et la mort in L'Écrit-voir, n° 8.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David, (1986), Carlos Schwabe, illustrateur symboliste, Bulletin du bibliophile, n° 2.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David, (1987), Carlos Schwabe et le nouveau mysticisme, in Un symboliste genevois : Carlos Schwabe, exh. cat., Genève, musée d'Art et d'Histoire.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David, (1987), Carlos Schwabe, illustrateur symboliste du Rêve de Zola, Revue du Louvre et des musées de France, n° 5-6.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David (1988), Guillaume Lekeu et Carlos Schwabe : "Une haute confraternité artistique", Revue de musicologie, t. 74, n°1, 1988, s. 53-68.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David (1993) Révolte et folie visionnaire chez Carlos Schwabe : La Vague 1906-1907, in "L'Âme au corps", exh. cat., Paříž.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David, (1994), Carlos Schwabe, symboliste et visionnaire, Paříž, ACR editions.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David, (1996), Peinture, hystérie et opéra : les révoltées tragiques de Carlos Schwabe, Genava, revue du musée d'Art et d'Histoire de Genève.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David, (1999), Les Peintres de l'âme. Le symbolisme idéaliste en France, exh. cat. Bruxelles, Paříž (a 2000-2004: Salzburg, Chemnitz, Madrid, Japonsko: překlady do němčiny, španělštiny a japonštiny).
 • Clement, Russell T. et al. (2004). A Sourcebook of Gauguin's Symbolist Followers. Greenwood Publishing Group, s. 865–867. ISBN 0-313-31205-2.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David (2007), Painters of the soul, Tampere, Museum of Art.
 • Greenspan, Taube G. "Schwabe, Carlos." In Grove Art Online. Oxford Art Online.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David (2011) Séailles mécène : Schwabe, la conscience et l'exemple, introduction to : Gabriel Séailles, "Carlos Schwab" (1914, in Le Génie dans l'art, anthologie des écrits esthétiques et critiques de Gabriel Séailles, Sarah Lindford and Michela Passini, Paříž, Kimé 2011.
 • Jumeau-Lafond, Jean-David (2017) "Carlos Schwabe" in "Mystical Symbolism. The Salons de la Rose+Croix 1892-1897", exh. cat. ,New York, Solomon Guggenheim Museum.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]