Carex norvegica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCarex norvegica
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice Carex norvegica
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex norvegica
Retz., 1779
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carex norvegica je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae), rodu ostřice (Carex).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 5–40 cm.[2]. Je vytrvalá a hustě trsnatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Lodyha je trojhranná, vzpřímená, asi 2× delší než listy[2]. Čepele jsou nejčastěji 1,5–5 mm široké.[2] Bazální pochvy jsou purpurové až purpurově černé[2]. Carex norvegica patří mezi různoklasé ostřice, nahoře je klásek převážně samčí (i se samičími květy), dolní klásky jsou pak čistě samičí. Samčí klásek je jeden, ovšem na vrcholu často obsahuje i nějaké samičí květy, samičích klásků je nejčastěji 1–2, vzácněji až 3, jsou kulovité až podlouhlé, 4–10 mm dlouhé, krátce stopkaté a vzpřímené, horní až přisedlé a hlávkovitě shloučené.[3] Dolní listen je kratší nebo o něco delší než celé květenství.[3] Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Blizny jsou většinou 3. Plodem je mošnička, která je 1,8–3 mm dlouhá,[2] široce vejčitá až obvejčitá, zelenavá, olivově hnědá až tmavě hnědá,[3] na vrcholu je krátký nevýrazný dvouklaný zobánek. Každá mošnička je podepřená plevou, která je za zralosti tmavě hnědá až černá se stejně zbarveným kýlem a na okraji úzkým blanitým lemem.[3] Počet chromozómů: 2n=56.[3]

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Carex norvegica je severský a vysokohorský druh, roste často v tundře. Vyskytuje se v Alpách, v horách Skotska ve Skandinávii, na Islandu a v Grónsku. V Severní Americe roste ve východní části Kanady.[3][4] Existuje ještě příbuzný druh Carex media, který roste v severní Evropě, v horách střední Asie, na Sibiři a Dálném východě a v severní části severoamerického kontinentu.[5] V Alpách jsou rozlišovány 2 subspecie a to nominátní Carex norvegica subsp. norvegica a Carex norvegica subsp. pusteriana (některými autory uváděná pod druhem Carex media jako Carex media subsp. pusteriana.[2][5] V České republice Carex norvegica neroste, nejblíže ji najdeme v Alpách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. a b c d e f FISCHER, Manfred A. Exkursionsflora von Österreich. Stuttgart et Wien: Verlag Eugen Ulmer, 1994. (německy) 
  3. a b c d e f Flóra Severní Ameriky [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]