Carex norvegica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCarex norvegica
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice Carex norvegica
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex norvegica
Retz., 1779
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carex norvegica je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae), rodu ostřice (Carex).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 5–40 cm.[2]. Je vytrvalá a hustě trsnatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Lodyha je trojhranná, vzpřímená, asi 2× delší než listy[2]. Čepele jsou nejčastěji 1,5–5 mm široké.[2] Bazální pochvy jsou purpurové až purpurově černé[2]. Carex norvegica patří mezi různoklasé ostřice, nahoře je klásek převážně samčí (i se samičími květy), dolní klásky jsou pak čistě samičí. Samčí klásek je jeden, ovšem na vrcholu často obsahuje i nějaké samičí květy, samičích klásků je nejčastěji 1–2, vzácněji až 3, jsou kulovité až podlouhlé, 4–10 mm dlouhé, krátce stopkaté a vzpřímené, horní až přisedlé a hlávkovitě shloučené.[3] Dolní listen je kratší nebo o něco delší než celé květenství.[3] Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Blizny jsou většinou 3. Plodem je mošnička, která je 1,8–3 mm dlouhá,[2] široce vejčitá až obvejčitá, zelenavá, olivově hnědá až tmavě hnědá,[3] na vrcholu je krátký nevýrazný dvouklaný zobánek. Každá mošnička je podepřená plevou, která je za zralosti tmavě hnědá až černá se stejně zbarveným kýlem a na okraji úzkým blanitým lemem.[3] Počet chromozómů: 2n=56.[3]

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Carex norvegica je severský a vysokohorský druh, roste často v tundře. Vyskytuje se v Alpách, v horách Skotska ve Skandinávii, na Islandu a v Grónsku. V Severní Americe roste ve východní části Kanady.[3][4] Existuje ještě příbuzný druh Carex media, který roste v severní Evropě, v horách střední Asie, na Sibiři a Dálném východě a v severní části severoamerického kontinentu.[5] V Alpách jsou rozlišovány 2 subspecie a to nominátní Carex norvegica subsp. norvegica a Carex norvegica subsp. pusteriana (některými autory uváděná pod druhem Carex media jako Carex media subsp. pusteriana.[2][5] V České republice Carex norvegica neroste, nejblíže ji najdeme v Alpách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-12]
  2. a b c d e f FISCHER, Manfred A. Exkursionsflora von Österreich. Stuttgart et Wien: Verlag Eugen Ulmer, 1994. (německy) 
  3. a b c d e f Flóra Severní Ameriky [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]