Canal du Centre (Belgie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Belgické bekináže
Světové dědictví UNESCO
Scheepslift Strépy-Thieu luchtfoto.jpg
Smluvní stát Belgie Belgie
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv
Odkaz 856 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1998 (22. zasedání)

Canal du Centre je kanál pro vodní dopravu, který se nachází v belgickém středním Valonsku, cca 50 km jižně od Bruselu, mezi městy La Louvier a Thieu. Překonává výškový rozdíl 90 m mezi povodími řek Máza a Šelda. Jeho celková délka je 20,9 km.

Zdymadla[editovat | editovat zdroj]

Historický výtah v Thieu

Výškový rozdíl je překonáván dvěma klasickými zdymadly a čtyřmi hydraulickými lodními výtahy, z nichž každý překonává rozdíl přibližně 17 metrů. Lodní výtahy:

Kanálem mohou proplouvat lodě o maximální délce 38 m a šířce 5 m. Výška lodí nad vodou může být maximálně 3,8 m a jejich ponor 1,8 m. Výtahy mohou přesunout lodě do výtlaku 350 t.

Výtahy pracují na principu spojených nádob. Uvnitř ocelové konstrukce se pohybují dvě ocelové vany, v nichž se střídavě napouští a vypouští voda. Centrální sloupec vody působí jako píst ve svislém válci. Mohutný ventil se střídavě otevírá a uzavírá podle toho, kolik vody bylo vytlačeno lodí vjíždějící do komory.

Na tomto principu bylo koncem 18. století postaveno ve světě celkem osm podobných zdviží, z nichž se v původním a funkčním stavu dochovaly právě tyto čtyři výtahy. Pro svou výjimečnost byly v roce 1998 přijaty na Seznam světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poloha kanálu v Belgii

Výstavba kanálu probíhala v letech 18821917. První z výtahů byl uveden do provozu roku 1888, zbývající až na konci 1. světové války v roce 1917. Všechny čtyři hydraulické lodní výtahy na krátkém úseku historického kanálu jsou technické památky nejvyšší kvality. Dohromady se samotným kanálem tvoří příklad průmyslové krajiny z konce 19. století.

Teprve v r. 2002 byl uveden do provozu moderní lodní výtah pracující na stejném principu u města Thieu, který umožňuje zvedat lodě až do výtlaku 1400 t a překonává najednou výškový rozdíl 73,15 m. Historické výtahy od té doby slouží pouze k rekreačním účelům.

Okolí kanálu[editovat | editovat zdroj]

Vedle Canal du Centre jsou v okolí další vodní cesty: Loing, Briard a spojovací kanál k Loiře. Jednou z nejvýznamnějších technických památek je i akvaduktový most na kanále Briard přes řeku Loiru, který projektoval Gustave Eiffel, stavitel známé pařížské věže. V okolí jsou ještě další vodní viadukty u Getain Croissing na řekách Allier a Digion.

Krajina kolem kanálů je lemována řadou romantických zámků, připomínajících známé rody z francouzských a belgických dějin.

Ochrana památek[editovat | editovat zdroj]

Celá soustava vodních děl a historické krajiny byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1998.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]