Camera (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Camera
internationale monatsschrift für Photographie und Film
Camera 1922 07.png
Periodicita měsíčník
Země ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Jazyk němčina
Vydavatel

C. J. Bucher Verlag GmbH

Ringier AG
První vydání 1922
Poslední vydání 1981
Šéfredaktor 1922–1947 Adolf Herz
1964–1981 Allan Porter
Průměrný náklad 10 000 (1965)
Formát 23 × 29 cm
Počet stran 48–56
Odkazy
ISSN 0008-2074
Web www.camera-publications.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Camera byl švýcarský fotografický časopis, vydávaný nakladatelstvím C. J. Bucher Verlag GmbHLuzernu. Časopis byl založen v roce 1922 a vycházel do prosince 1981. V době největší slávy časopisu zde otiskovali svá nejnovější díla přední světoví fotografové, jako například Edward Steichen, Robert Frank či Jeanloup Sieff.

V roce 2013 učinili bývalí zaměstnanci nakladatelství, Bruno Bonnabry-Duval a Brigitte Ollierová pokus o obnovení časopisu. První číslo vyšlo 17. ledna 2013; časopis vychází jako čtvrtletník.[1][2]

Období 1922 - 1947[editovat | editovat zdroj]

Časopis vznikl z popudu inženýra a amatérského fotografa Adolfa Herze (1862 Nový Jičín –1947 Lucern) a vydavatele Carla Josepa Buchera v červnu 1922. Časopis vycházel nejprve v němčině. Cílem časopisu bylo pomáhat rozvoji fotografie, což bylo uvedeno v prohlášení vydavatelů v prvním čísle časopisu:

Tímto číslem časopisu se poprvé představujememe veřejnosti. Chtěli bychom říci pár slov o našich záměrech. Náš časopis bude podporovat uměleckou fotografii. Mysleli jsme si, že je vhodné představit našim čtenářům dílo umělců prostřednictvím rozsáhlých, kvalitně reprodukovaných výběrech jejich děl. O svá fotografická díla se zde podělí umělci ze všech zemí. V tomto čísle představíme osm stránek kvalitních reprodukcí. Zastoupení umělci představí své umělecké styly v původních esejích. V technické části uvedou nejlepší odborníci články o technických fotografických otázkách. V krátkých zprávách budeme komentovat všechny nové trendy tak, aby naši čtenáři získali aktuální pohled na fotografii. Zveme všechny fotografy a výzkumné pracovníky ze všech zemí, kteří chtějí přinést informace našim čtenářům, aby předložili své články. Pravidelně budeme pořádat fotografické soutěže, které budou povzbuzovat rozvíjející se umělce, a nejlepší díla obdrží finanční odměnu. Doufáme, že naše úsilí bude napomáhat vysokým cílům umělecké fotografie a že naši čtenáři nás budou podporovat.

Adolf Herz od počátku dbal na to, aby kvalita papíru i reprodukcí byla nejvyšší, jakou technologie tiskárny C. J. Bucher Verlag dovolovala.

Herzovo období redakce časopisu, ukončené jeho smrtí v roce 1947, bylo zaměřeno především na fotografický piktorialismus. V té době otiskovali v časopisu svá díla například fotografové Heinrich Kühn, Léonard Misonne, Hoffmeister, Craig Annan, Eduard Steichen, Alexander Keighley nebo Robert Demachy.

Poválečné období 1948 - 1964[editovat | editovat zdroj]

Walter Läubli se stal šéfredaktorem či uměleckým ředitelem v lednu 1948. Změnilo se také vlastnictví nakladatelství. C. J. Bucher byl v roce 1941 postižen mrtvicí a vedení nakladatelství převzala jeho manželka Alice.

Aby rozšířil okruh čtenářů časopisu, Läubli uváděl články také v angličtině a francouzštině. V tomto období otiskli v časopisu Camera své první fotografie autoři Jakob Tuggener, Gotthard Schuh, Henri Cartier-Bresson, Robert Capa (a další fotografové agentury Magnum), Bill Brandt a Robert Frank. Zvláštní číslo z roku 1949, ve kterém byly představeny první fotografie Roberta Franka, bylo významným edičním počinem v dějinách fotožurnalismu.

Následníkem Waltera Läubliho ve funkci šéfredaktora byl grafik Hans Neuberg. Vedl časopis po dva roky od prosince 1954. Jeho nástupce Imre Reiner, přepracoval vzhled časopisu a jeho logo. Tento vzhled zůstal nezměněn až do zániku časopisu v roce 1981.

Od července 1956 se stal šéfredaktorem časopisu Romeo Martinez (1911-1990).[3] Od března 1957 zahájil další fázi časopisu tím, že ho začal vydávat v anglické, francouzské a německé jazykové verzi a tím jej zpřístupnil daleko širšímu okruhu čtenářů.

V roce 1960 zahájil časopis spolupráci s organizací evropských profesionálních fotografů Europhot. Čtyři čísla časopisu ročně nesla název Camera EUROPHOT a zabývala se náměty profesionální fotografie.

Romeo Martinez opustil časopis po vydání květnového čísla v roce 1964. Zbytek roku časopis vycházel pod vedením paní Bucherové a zbývajících redaktorů.

Časopis pod vedením Allana Portera 1965 - 1981[editovat | editovat zdroj]

Allan Porter se objevil jako hostující redaktor Camery v prosinci 1965. V lednu následujícího roku byl jmenován šéfredaktorem. Paní Bucherová se rozhodla pro tohoto Američana s evropskými konexemi a doufala, že jeho talent a zahraniční styky pomohou časopisu, který byl v té době v ekonomických nesnázích.

Náklad časopisu v roce 1965 byl 9 300 výtisků ve všech jazykových mutacích. Porter slíbil navýšení o 8% v průběhu devíti měsíců, ale díky aktivní kampani na zvýšení počtu předplatitelů (zejména prostřednictvím dlouhodobých smluv s knihovnami a zahraničními distributory), díky rozšíření prodeje ve Spojených státech amerických dohodou se společností Acme Publications z New York City a diky novému přístupu reklamního oddělení časopisu, vzrostl náklad do konce roku 1965 o 20%.

V dubnu 1974 (ročník 53, číslo 4) vyšlo jubilejní sté číslo pod jeho vedením. Bylo věnováno Porterovu oblíbenému tématu - krajině. Na obálce i uvnitř čísla se objevily práce Dona Eddyho. Dalšími fotografy v tomto vydání byli Vincent Vallarino, Charles H. Caffin, Klaus Ott, T. C. Tilney, David Bayles, Carl George Heise, Leonard Misonne, George A. Tice a Sadakichi Hartmann.

V roce 1973 byla společnost C. J. Bucher AG převzata nakladatelstvím Ringier. Noví majitelé neměli žádný zájem o další vydávání časopisu Camera, protože nakladatelství vydávalo jiný fotografický měsíčník: Fotomagazin. Noví majitelé věřili, že stažením veškeré propagační podpory zájem čtenářů klesne a časopis zanikne sám. Jedním z prvních omezení, které Ringier udělal, byla změna tiskové techniky, namísto hlubotisku začal být časopis tištěn levnějším, ale méně kvalitním ofsetovým tiskem. Porterovi bylo jasné, že pokles kvality tisku by vedl k úbytku čtenářů, a za pomoci techniků původní tiskárny vyvinul dvojbarevný ofsetový systém (duplex), který snížil náklady a přitom udržel kvalitu tisku.

Pod vedením Allana Portera se Camera věnovala na jedné straně hledání talentů zkoumajících hranice moderní fotografie, ale také věnovala pozornost historii fotografie z moderního pohledu. Vycházela monotematická čísla věnovaná buď jednotlivým tvůrcům (například William Henri Fox Talbot, Imogen Cunningham, Josef Sudek, Henri Cartier-Bresson, William Klein), nebo významným obdobím v dějinách fotografie (fotografové okolo časopisu Camera Work, počátky fotožurnalismu, meziválečná avantgardní fotografie v Německu nebo v sovětském Rusku a podobně).

Po dalších deseti letech nakladatelství Ringier rozhodlo, že není v zájmu společnosti nadále časopis vydávat a proto v prosinci 1981 vyšlo jeho poslední číslo. Bylo to jen několik měsíců před 60. výročím založení časopisu.

Čeští autoři v časopisu Camera[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Camera (magazine) na anglické Wikipedii.

  1. Legendary ‘Camera’ magazine rises from the ashes. www.imaging-resource.com [online]. 2013-02-05 [cit. 2019-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Camera - about the magazine. Camera [online]. Publications Camera [cit. 2019-01-20]. Dostupné online. 
  3. SARTORE, Teresa. Romeo Martinez: Camera 1953/1964. myartguides.com [online]. My Art Guides [cit. 2019-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-22. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]