Robert Capa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Capa
Rodné jméno Friedmann Endre
Narození 22. října 1913
Budapešť
Úmrtí 25. května 1954 (ve věku 40 let)
Francouzská Indočína
Povolání válečný zpravodaj, fotograf, válečný fotograf, fotoreportér, novinář a Puto
Ocenění Croix de guerre des théâtres d'opérations extérieures
Cena Balázse Bély
Partner(ka) Gerda Taro
Příbuzní Cornell Capa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gerda Taro: Robert Capa za Španělské občanské války v květnu 1937

Robert Capa (vlastním jménem Endre Friedmann[1]) (22. října 1913, Budapešť25. května 1954, Thai Binh, Vietnam) byl maďarský válečný fotograf, fotožurnalista a spoluzakladatel agentury Magnum Photos. Absolvoval pět různých válek - španělskou občanskou válku v letech 1936–1939, druhou čínsko-japonskou válku, druhou světovou válku, první arabsko-izraelskou válku a válku indočínskou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Robert Capa, vlastním jménem Endre Friedmann, se narodil v Budapešti. Jeho matka Julianna Henrietta Berkovitsová pocházela z Veľkých Kapušan na východním Slovensku.[2] Z politických důvodů však brzy svoji vlast opustil, odjel do Berlína, kde se živil jako pomocník v temné komoře u agentury Dephot. Jeho první publikované snímky byly z Kodaně, kde fotografoval přednášku Lva Trockého.[2] S nástupem fašistů k moci se v roce 1933 odstěhoval do Paříže. Tam se seznámil se svou pozdější ženou Gerdou Pohorylles.

Spolu vymysleli historku o slavném americkém fotografovi Robertu Capovi, který je za mořem velice uznávaným a nyní náhodně zavítal do Francie. Pseudonym používal, aby lépe prodal svoje fotografie; předstíral totiž, že je slavným americkým fotografem. Tutéž fintu využil i ve Spojených státech, kde se naopak vydával za věhlasného francouzského fotografa. Ve Francii se Capa soustředil hlavně na fotografování nepokojů a demonstrací, které provázely předvolební agitaci francouzské levicové Lidové fronty.[2]

Dne 5. září 1936 vznikla jeho nejznámější fotografie kulkou zasaženého republikánského vojáka, který padá k zemi. Tato fotografie byla posléze označována za naaranžovanou, ale sám Capa podotýkal, že: „Nic se nemusí aranžovat, fotografie už jsou prostě tam a člověk jenom zmáčkne spoušť.“ nebo „pravda je nejlepší obraz, nejlepší propaganda. Jedná se prý o jednu z nejpřetiskovanějších fotografií zobrazující hrůznou realitu války.[2]

Capa proslul dalšími válečnými fotografiemi, velmi známé jsou jeho fotografie z vylodění v Normandii, které proběhlo 6. června 1944 (Den D).

Magnum Photos[editovat | editovat zdroj]

V roce 1947 založil agenturu Magnum Photos spolu s Henri Cartier-Bressonem, Davidem Seymourem, Billem Vandivertem a George Rodgererem. V roce 1951 se stal jejím prezidentem.

Dne 25. května 1954 se vydal fotografovat probíhající francouzsko-vietnamskou válku. Během ní však tragicky zahynul, když šlápl na jednu z min. Robert Capa byl vždy v první linii, jeho snímky nebyly nikdy plné krve, spíše velmi emotivní.

Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko.
— Robert Capa
Pro válečného korespondenta je nebýt přítomen invazi jako odmítnout rande s Lanou Turner.[3]
— Robert Capa

Knihy[editovat | editovat zdroj]

 • Death in the Making, 1938
 • The Battle of Waterloo Road, 1941
 • Invasion!, 1944
 • Slightly Out of Focus, Henry Holt and Co., New York, 1947
 • Robert Capa: Photographs, 1996
 • Heart of Spain, 1999
 • Robert Capa: The Definitive Collection, 2001
 • Blood and Champagne: The Life and Times of Robert Capa, 2002

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Capa, Robert [online]. [cit. 2009-02-18]. Dostupné online.  
 2. a b c d ZÍKA, Jindřich. Robert Capa: Tváře dějin [online]. Britské listy, [cit. 2010-06-13]. Dostupné online.  
 3. http://www.milujemefotografii.cz/10-citatu-o-fotografii-ktere-musite-znat?utm_source=newsletter-mf&utm_medium=mailing&utm_campaign=newsletter-mf-30052013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]