David Douglas Duncan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
David Douglas Duncan
David D Duncan cropped.jpg
Narození 23. ledna 1916
Kansas City
Úmrtí 7. června 2018 (ve věku 102 let)
Grasse
Alma mater Universita Miami
University of Arizona
Ocenění Zlatá medaile Roberta Capy (1967)
legionář Záslužné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Douglas Duncan (23. ledna 1916, Kansas City (Missouri), USA7. června 2018) byl americký fotožurnalista a válečný fotograf. Je znám svými dramatickými snímky.

Dětství a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Duncan se narodil v Kansas City, kde navštěvoval také skautský klub. Krátce navštěvoval Arizonskou univerzitu, kde studoval archeologii. Ve svém vzdělání pokračoval na univerzitě v Miami, kterou dokončil v roce 1938, zkouškou ze zoologie a španělštiny. Působil jako redaktor a fotograf v univerzitních novinách.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho kariéra fotografa začala při požáru hotelu v Tucsonu v Arizoně, kde pak také studoval archeologii. Jeho fotoaparát zachytil jednoho hotelového hosta, jak se opakovaně pokouší vrátit do hořící budovy pro kufr. Tato fotografie vyšla v novinách a později se ukázalo, že na ní byl bankovní lupič John Dillinger a onen kufr obsahoval úlovek z bankovní loupeže, při které byl zastřelen policista.

Po škole Duncan působil jako důstojník u Námořní pěchoty Spojených států a stal se válečným fotografem. Po krátkém pobytu v Kalifornii a na Havaji byl na základě rozkazu poslán do Jižního Pacifiku, když Spojené státy vstoupily do druhé světové války. Přestože jsou váleční fotografové blízko k akci, velmi zřídka sami bojují. Při krátkém pobytu na ostrově Bougainville Duncan ale bojoval proti Japoncům. Ve chvíli japonské kapitulace byl na palubě USS Missouri.

Jeho válečné fotografie byly tak působivé, že jej po válce zaměstnal časopis Life a později se na naléhání J. R. Eyermana stal hlavním fotografem magazínu.

Během svého života se zúčastnil mnoha akcí, včetně konce Britské Indie a střetů v Turecku, ve východní Evropě, Africe a na Středním východě.[1] Jeho patrně nejslavnější fotografie však byly pořízeny během korejské války. Duncan poskládal řadu fotografií do knihy s názvem To je válka! (This Is War! 1951) a výtěžek věnoval vdovám a dětem námořníků, kteří byli ve válce zabiti. Duncan je považován za nejvýznamnějšího fotografa Korejské války. Z Vietnamské války Duncan ještě sestavil dvě další knihy – Protestuji! (I Protest! 1968) a Válka bez hrdinů (War Without Heroes 1970). Tady Duncan vystoupil ze své role neutrálního fotografa a kritizoval vládu USA za manipulaci války.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 získal Zlatou medaili Roberta Capy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Douglas Duncan na anglické Wikipedii.

  1. THE INMAN FOUNDATION, AUSTIN, TEXAS. DDD - David Douglas Duncan, Our latest Life photographer [online]. Austin: Harry Ransom Center, The University of Texas at Austin [cit. 2009-03-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]