Budova BIGZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova BIGZ
D.Brašovan Zgrada BIGZ-a 2.JPG
Základní informace
Sloh moderní architektura
Architekt Dragiša Brašovan
Poloha
Adresa Savski Venac, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budova BIGZ (srbsky v cyrilici Зграда БИГЗ, v latince Zgrada BIGZ) je bývalá budova státních jugoslávských tiskáren, vybudovaná v letech 19341941 v Bělehradu, na břehu řeky Sávy, ve čtvrti Senjak. Patří mezi typické ukázky jugoslávské moderní architektury. Architektem budovy byl Dragiša Brašovan; hlavní motiv, kterého se při výstavbě desetiposchoďového domu držel, byl půdorys budovy ve tvaru písmene П.

Budova disponuje plochou 25 000 m2. Dobře je viditelná pro všechny, kteří přijíždí do centra Bělehradu ze směru Záhřeb a Budapešť.

Až do 90. let budova skutečně sloužila jako tiskárna (zkratka BIGZ z názvu pochází z Beogradski izdavačko-grafički zavod, tedy Bělehradského vydavatelsko-grafického závodu). Poté však státní podnik zkrachoval a budovu obsadili mladí umělci a funguje jako neformální kulturní centrum. V budově BIGZ často vystupovali či trénovaly skupiny, jako např. Štrebersi, DžDž, Metak Za Zlikovca, Autopark, Petrol, Repetitor, Sinestezija, Tobija, Damjan od Resnika, Bolesna Štenad, Vox Populi, Dažd, nebo v Srbsku značně popuplární S.A.R.S..