Křižovatka Mostar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křižovatka v roce 2012

Křižovatka Mostar (srbsky v cyrilici Мостарска петља, v latince Mostarska petlja) je jedna z hlavních mimoúrovňových křižovatek v srbském Bělehradu. Nachází se v jihozápadní části města, v blízkosti řeky Sávy. Křižovatka představuje významné napojení dálničních tahů směrem na Záhřeb, Novi Sad a Niš s centrem města.

Křižovatka má západní část (křížení dálnice Záhřeb-Bělehrad-Niš se silničním tahem Bělehrad-Obrenovac) a východní část (křížení dálnice Záhřeb-Bělehrad-Niš s bulvárem Vojvody Putnika). Mezi oběma částmi křižovatky lze projíždět v různých směrech. Západně od křižovatky začíná most Gazela, jeden z dopravně nejrušnějších mostů v Srbsku.

Výstavba křižovatky byla zahájena v roce 1967 a dokončena roku 1974 na místě osady Jatan mala. Její finální podobu navrhli Branislav Jovin a Jovan Katanić.[1] Původně měla sloužit jako součást městské rychlostní silnice ve směru Bežanija-Autokomanda, nicméně vzhledem k dlouhodobé neexistenci silničního obchvatu srbské metropole je křižovatka, jejíž plocha zabírá 2 hektary, využívána rovněž i pro tranzitní dopravu. V letech 2011 a 2012 byla celá křižovatka kompletně zrekonstruována.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BUJOVIĆ, Branko. Beograd u prošlosti i sadašnjosti. Bělehrad: Draganić, 2003. ISBN 86-441-0014-9. S. 263. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]