Budějovický Majáles

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budějovický Majáles
Majaleskapka
Majaleskapka
Lokace České Budějovice, Česká republika
Zakladatelé Jiří Boudal, Michal Kubala
Aktivní roky 2004–dosud
Datum květen 2017
Žánry multižánrový, alternativní
Web budejovickymajales.cz

Budějovický Majáles je celotýdenní, kulturně rozmanitý festival, který se již od roku 2004 uskutečňuje v centru Českých Budějovic. Za dobu své existence se stal největším neziskovým festivalem v České republice. Každoročně se opakující festival se řadí k největším Majálesům v ČR.

Budějovický Majáles se od jiných akcí, pořádaných nejen v České republice, liší svým konceptem - je organizován především dobrovolníky z řad studentů středních a vysokých škol. Stojí mimo strukturu Českého Majálesu, který je k vidění například v Praze či Brně.[1] Festival cílí na všechny věkové skupiny a v multižánrovém programu nabízí besedy, workshopy, výstavy, pouliční umělce a divadelní i hudební vystoupení. Za své aktivity byl Budějovický Majáles v roce 2014 oceněn cenou Nouvelle Prague v kategorii Počin roku.[2]

Organizační tým je tvořen převážně středoškolskými studenty. Jeho složení se pravidelně obměňuje, aby středoškoláci nadále tvořili většinu a možnosti participace tak zůstávaly otevřeny stále novým a novým členům. Podobný formát festivalu je nejen v České republice naprostým unikátem.

Budějovický Majáles v posledních letech začal překračovat své vlastní hranice vytvářením nových projektů, čímž rozšiřuje celkový kladný dopad aktivit festivalu na společnost. V roce 2013 byl založen projekt Studentské Krvebraní, který se snaží získávat nové dárce krve do registru jihočeských nemocnic. V roce 2014 Budějovický Majáles organizoval festival Díky, že můžem! - Korzo Národní v rámci Festivalu Svobody, který oslavoval 25 od pádu komunismu v Československu. 17. listopadu 2014 byla pro provoz uzavřena Národní třída v Praze, kde probíhal multi-kulturní festival přístupný celé veřejnosti. Na jaře roku 2015 byl představen po vzoru jiných velkých měst klub, který je lokalizován v industriální továrně bývalé smaltovny Sfinx. Klub vytvořený organizátory festivalu byl používán pro divadelní představení a pro následné afterparty. V roce 2015 se mezi sesterské projekty Budějovického Majálesu rovněž zařadilo Pragulic - České Budějovice, které ukazuje veřejnosti život lidí bez domova. Funkční a populární model prohlídek, který se osvědčil v Praze, byl ve spolupráci s tamními zakladateli spuštěn i Českých Budějovicích.

Festival je přístupný zdarma všem věkovým skupinám. Umístěním akcí se snaží oživit tradiční i méně frekventovaná místa v centru Českých Budějovic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

2004 – Díky nově založenému studentskému kulturnímu sdružení, které Majáles začalo organizovat, začala éra takového festivalu, jak jej známe dnes.

2005 – Open-air se poprvé konal na Sokolském ostrově a proběhl i přes opětovnou nepřízeň počasí.

2006 – Majáles poprvé bez deště s novým organizačním týmem. Obměna týmu byla nevyhnutelná kvůli studijním povinnostem původních organizátorů.[3]

2007 – Spojení s organizátory pražského, brněnského a plzeňského Majálesu se ukázalo jako značně nevýhodné. Mainstreamový hudební program na Dlouhé louce nepřilákal dostatek návštěvníků a festival prodělal. Během tohoto ročníku vznikl nový projekt Star't'air (dnešní Dark Side of Majáles), který dává prostor začínajícím kapelám. Největším úspěchem ročníku bylo vystoupení romské kapely Gipsy.cz, která rok později vystoupila na festivalu Glastonbury.

2008 – Jednalo se o poslední ročník se vstupným a naposledy se také openair uskutečnil na parkovišti. Koncertovala první zahraniční kapela Tcha k Fédérateur a nebo v té době na výsluní se deroucí skupina Toxique.  

2009 – Open-air se přesunul z parkoviště na Sokolském ostrově do travnatého parku před plovárnou. Nejvýznamnějším koncertem bylo vystoupení Tata Bojs spolu s koncertem skupiny Midi Lidi

2010 – Majálesový open-air opět na Sokolském ostrově. V programu se znovu objevují filmová promítání, bohatý streetart i divadla. Byl spuštěn projekt Majálesových osvěžoven - zvýhodněných nabídek v kavárnách, čajovnách a hospodách. Z hudebního programu za zmínku určitě stojí dvojice Čoko Voko nebo dnes již rozpadlí Charlie Straight.

2011 – Do studentského průvodu masek se zapojilo skoro 3000 studentů a vznikl tak neoficiální celorepublikový rekord. Co se týče hudebního složení festivalu: Prago Union naplnili Piaristické náměstí a skupina N.O.H.A. byla prvním zahraničním headlinerem, což byl přelom v celém směřování festivalu.[4]

2012 – Nově bylo uvedeno autokino na náplavce a především dvoudenní festivalový open-air. Ze zahraničních interpretů vystoupily britská skupina The Feud a Princess Chelsea, jejíž singl „The Cigarette Duet“ byl na jaře 2012 slyšet po celých Budějovicích, z česko-slovenských formací koncertovala kapela Tata Bojs, legenda českého rapu - skupina WWW nebo slovenští Puding Pani Elvisovej. Déšť zavinil nižší návštěvnost a festival skončil v dluzích, proto byla vyhlášena veřejná sbírka na finanční záchranu festivalu.

2013 – Festival se přesunul do parku u Sportovní haly a protože organizátoři zjistili, že tento park nemá žádný zavedený název, začali mu nejen díky jeho velikosti, ale také díky nápadu mít v tradičním maškarním průvodu slona, říkat "Sloňák".[zdroj?] Festival obsahoval 162 bodů programu a dvoudenní open-air na zmiňovaném "sloňáku". Novinkou se stala Majálesová kavárna na Sokolském ostrově. Na jubilejním 10. ročníku festivalu vystupovali z domácích jmen Lenka Dusilová a Baromantika, Mydy Rabycad nebo rapper Vladimír 518 s rapperem LA4, ze zahraničních pak Shugo Tokumaru nebo Young Fathers, pozdější vítězové Mercury Prize v roce 2014. Díky přívalovým dešťům v průběhu open-air koncertů byl poničen trávník v parku u Sportovní haly a festival opět skončil v dluzích a existenčních problémech.

2014 – Po zkušenostech z roku 2013 byl open-air opět na Sokolském Ostrově a vrátil se do jednodenní podoby. Po 22:00 se veškerá hudební produkce přesunula do nedalekého Kulturního Domu Slavia, kde poprvé probíhala oficiální afterparty pátečního programu, která zachránila návštěvníky před deštěm. Ačkoli festival operoval s o třetinu menším rozpočtem než v předešlém roce, tak na podzim roku 2014 obdržel cenu Nouvelle Prague v kategorii počin roku[2] a hudební dramaturg festivalu Petr Pouzar byl přizván do Akademie populární hudby, aby se podílel na výběru držitelů cen Anděl. Za zmínku stojí návrat v Budějovicích populárních The Feud, legendy české rapové scény Dj Mike Trafika (člena skupiny PSH) nebo vystoupení kapely Skyline. Podle mnohých bylo však nejlepším koncertem strhující vystoupení kapely Vložte Kočku na menším pódiu při open-airu.[5] Festival získal tímto ročníkem ekonomickou stabilitu do dalších let.

2015 – představen byl tzv. POP-UP SFINX, tedy klub, který organizátoři vytvořili v bývalé industriální továrně. Probíhala zde veškerá divadelní vystoupení s následnými afterparty v podání předních DJ's alternativní house scény. Novinkou bylo rovněž hudební vyvrcholení v každém z dní v týdnu. Tímto způsobem se například představili budějovickému publiku herec a písničkář Jiří Schmitzer, Monikino Kino (nový projekt Petra Marka), nebo progresivní hard-corová kapela John Wolfhooker. Dále proběhl koncert frontmana kapely The Prostitutes, - Adriana T. Bella - který sebou do areálu přivezl i štáb České televize, jenž s ním natáčel dokument o jeho novém sólovém projektu, nebo nejvýznamnější osobnosti české rapové scény WWW & Vladimíra 518, který spolu se Sifonem vystoupil jako speciální host. Headliner, kterým byl britský DJ Salute, bohužel nakonec kvůli technickým problémům nevystoupil. Festival negativně poznamenala nepříjemná událost při volení krále Majálesu, kdy byli finalisté při poslední disciplíně postřeleni paintballovými projektily.[zdroj?]

2016 – Po třech letech může program znovu probíhat venku i po desáté večer. Organizátorům to umožnila změna zákona. Festival tak dává fanouškům program navíc, který se ovšem neobejde bez jejich podpory. Fanoušky požádal festival o podporu formou crowdfundingové kampaně.

V rámci Budějovického Majálesu letos vystoupili například izraelská hvězda z Glastounbury Adi Ulmansky, mladý londýnský MC Elf Kid, slovenský producent FVLCRVM nebo česká rocková kapela John Wolfhooker. Milovníci divadel si přišli na své díky scéně, která se nacházela uvnitř letištního hangáru a přinesla tak nezapomenutelný zážitek z představení. Vystoupilo tam například duo Playboyz nebo sdružení s opravdu neobvyklým jménem Depresivní děti toužící po penězích. V rámci street art programu pak festival nabídnul rodinné odpoledne plné sportu a zábavy pro rodiny s dětmi. Jako každý rok páteční program odstartoval majálesový průvod městem, kterého se účastnily desítky škol v různých tematických kostýmech.

2017 – Samotné zahájení majálesového týdne proběhlo již v neděli 21. května na náměstí Přemysla Otakara II. a bylo zakončeno Silent diskem. Součástí zahájení bylo představení architektonického projektu z dílny studia Mjölk architekti.  Přímo na náměstí pod rukama studentů vznikali artefakty ze dřeva. Divadelní vystoupení probíhala opět v letištním hangáru Letiště České Budějovice v Plané, kde diváci mohli vidět představením Boys Who Like To Play With Dolls a uměleckou skupinu spojující fyzické, experimentální a taneční divadlo - Spitfire Company. Na samotné představení byly diváci přepravováni vlakem.

2018 - Své patnácté narozeniny oslavil Majáles romantickou novinkou loďokinem, návratem starých a dobrých českobudějovických VEES na majálesové hudební pódium, znovuobnovením majálesové MHD linky, která své osazenstvo skutečně sveze na hudební vlně. Na prknech, která znamenají majálesový svět zazářilo divadlo This is (not) Europe, v historickém jádru města se odehrál Specific skate jam a něco o svém dobrodružném životě přijela přednést fotoreportérka Jarmila Štuková a dokonce i žurnalistka Saša Uhlová.

Mezi další novinky patřily majálesové chill out zóny na Piaristickém náměstí a na náměstí Přemysla Otakara II., a unikátní koncert na střeše Domu kultury Metropol.

Na pátečním Open Air se předvedlo třeba české elektronické uskupení Midi Lidi s novou desku Give Masterpiece a Chance, kapela minus123minut, která sice minulý rok ohlásila svůj comeback, ale po dlouhých 11 letech se vrací i na Budějovický Majáles. Až ze Švédska k přijel rapper Prop Dylan, který má na kontě stovky živých vystoupení po celé Skandinávii. Festivalové heslo „Májallesgute” potvrdil německý multiinstrumentalista The Micronaut, který do Českých Budějovic zavítal díky unikátnímu projektu „Stage Exchange” s německým kulturním festivalem Kontakt - Das Kulturfestival. Za tuto možnost vděčil Budějovický Majáles Česko-německému fondu budoucnosti v rámci Česko-německého kulturního jara 2017.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HROCH. Prolomit vlny: I Budějovický Majáles musí dělat ústupky. Radio Wave [online]. Dostupné online. 
  2. a b Nouvelle Prague 2014 je historií, hudební profesionálové ocenili své kolegy. Fullmoonzine [online]. [cit. 2015-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-23. 
  3. budějovický majáles 2006 [online]. 2012. Dostupné online. 
  4. budějovický majáles 2011 [online]. 2012. Dostupné online. 
  5. http://2014.budejovickymajales.cz/program/ucinkujici/profil/48 [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]