Commandos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Britští Komandos)
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Commandos (herní série).
Památník Commandos, Spead Bridge, Skotsko.

Britské oddíly Commandos byly zřízeny v červnu 1940 na žádost britského premiéra Winstona Churchilla, který tím chtěl zvrátit poraženecké nálady a demonstrovat britské odhodlání vzdorovat nepřátelům. Jejich vznik byl reakcí na rychlý úspěch německé invaze do Francie. Britská armáda potřebovala síly k provádění drobných útoků proti Němcům. V této chvíli přišel asistent náčelníka imperiálního generálního štábu generálporučíka sira Johna Dilla podplukovník Dudley Clarke, který byl jihoafrického původu, s návrhem na zřízení útočných sil. Inspiroval se búrskými komandy, s nimiž se Britové střetli během druhé búrské války (1899–1902). Ministerský předseda návrh přijal s nadšením. Možná i proto, že byl veteránem búrské války. Zpočátku jednotku tvořili pouze dobrovolníci, později byla ovšem doplněna o zástupce všech poboček ozbrojených sil britské armády a řadu dobrovolníků z Němci okupovaných zemí.

Brigáda byla rozdělena na prapory a dále na roty. Potenciální zájemci procházeli výcvikem ve skotských horách. Jednotky Commandos byly velmi univerzální – k jejich výcviku patřilo například práce s výbušninami, první pomoc, horolezectví, noční přesuny, plavání nebo používání lodi. Díky tomu mohli být tito muži vysláni téměř kamkoli. Za první akci stylu Commandos se považuje operace Collar, která ovšem paradoxně nebyla provedena jednotkami Commandos (protože ještě neukončily výcvik), nýbrž nezávislou 11. rotou. Ta pod vedením majora Ronnieho Toda provedla průzkum na francouzském pobřeží jižně od Boulogne.

První britské oddíly Commados byly však cvičeny především pro námořní výsadkové akce – moře se totiž ukázalo být nejvýhodnější cestou pro přepravu speciálních skupin na nepřátelské území.

Komanda sloužila na všech frontách války od polárního kruhu po Evropu a ve Středomoří či na Blízkém východě. K nejznámějším akcím patří útok na St. Nazaire nebo pokus o zajetí generála Rommela.

Po válce byly Commandos rozpuštěny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]