Brestovská jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní přírodní památka
Brestovská jeskyně
Vyhlášení 1979, 2008
Kód 224
Výměra x ha
Okres Tvrdošín
Logo Wikimedia Commons Kategorie na Commons
Zeměpisné souřadnice
Brestovská jeskyně
Brestovská jeskyně

Brestovská jeskyně je puklinová říční jeskyně a národní přírodní památka v katastrálním území obce Zuberec v nadmořské výšce 867 m. Nachází se v okrese Tvrdošín v Žilinském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v letech 1979, 2008 na rozloze x ha. Rozloha ochranného pásma byla stanovena na 59,3073 ha.

Patří mezi nejvýznamnější jeskyně na Oravě a v Západních Tatrách. Její délka se odhaduje na 1450 m. Jeskyně byla objevena dávno a lidé způsobili zničení části krápníkové výzdoby. Národní přírodní památkou byla vyhlášena v roce 1979. Spolu s jeskyní je chráněno i ochranné pásmo s výměrou 54,15 ha.

Jeskyně vznikla erozní činností Studeného potoka a prosakováním atmosférických vod. Je významná pro výzkum geomorfologického vývoje pohoří a krasové hydrografie, protože se v jeskyni nachází aktivní podzemní tok spolu s několika jezery a sifony.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Jeskyně je bohatá na faunu. Bylo zjištěno 9 druhů netopýrů, zejména netopýr velký (Myotis myotis) a vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros). Dále se v podzemním toku vyskytuje ploskula snežní (Crenobia alpina) a larvy jepic druhu Baeta alpinus, vodní korýši z rodu Niphargus a Mesoniscus graniger, karpatské endemity Ischyropsalis manicata.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brestovská jaskyňa na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]