Bohuchval Berka z Dubé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bohuchval Berka z Dubé

Nejvyšší purkrabí Českého království
Ve funkci:
1619 – 1620
Panovník Matyáš
Předchůdce Adam ze Šternberka
Nástupce Adam ze Šternberka

Člen direktoria Českého království
za panský stav
Ve funkci:
24. květen 1618 – 4. listopad 1619
Předchůdce direktorium ustaveno den po pražské defenestraci
Nástupce činnost direktoria ukončena

Národnost česká
Profese šlechtic
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohuchval Berka z Dubé (před rokem 1590 – po roce 1621) byl český šlechtic z rozvětveného a svého času velice mocného rodu Berků z Dubé, což byla jedna z větví starobylého rodu Ronovců. Byl vlastníkem městeček i zámků Kuřívody a Bělá pod Bezdězem. Po bitvě na Bílé hoře musel emigrovat ze země.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dnešní podoba zámku Chyše
Zámek Bělá pod Bezdězem

Matkou Bohuchvala byla Gryzelda (někdy psaná Grizelda) Švamberková z Lobkovic. Byla třikrát vdaná, poprvé za jednoho z Berků a z tohoto manželství se Bohuchval narodil. Byla to paní zámožná, která si koupila zámek Chyše v západních Čechách.

Když zemřel vlastní rukou Aleš Berka z Dubé a Lipé,[1] poslední z rodiny kuřívodských Berků, jeho rozsáhlý majetek zdědili bratři Jiří a Václav Berka starší, a také příbuzní, Jan Hovora se svým strýcem Bohuchvalem. Po vyřešení rozdělení majetku (vyplacení podílů) Kuřívody i Bělou pod Bezdězem získal roku 1601 Bohuchval a ponechal si obojí 20 let. Další majetek zdědil (zmiňovaný zámek Chyše) a dokázal dál sám rozšiřovat.[2] Bohuchval měl sestru Kateřinu, provdanou z Kolowrat, které roku 1617 věnoval majetek v hodnotě 7000 míšeňských grošů. Vedl za svého života několik soudních sporů.

V Kuřívodech přestavěl bývalou tvrz na pěkný, dvoupatrový zámek Kuřívody. Také přestavěl zámek v Bělé.

V letech 1618 až 1620 se zapletl do stavovských sporů v Českém království. Stal se jedním z direktorů, nejvyšším purkrabím a hlasoval pro volbu Fridricha Falckého českým králem. Po prohrané bitvě na Bílé hoře v obavě o svůj život ze země uprchl, v nepřítomnosti byl v dubnu 1621 odsouzen ke ztrátě majetku i hrdla.

Necelý rok poté v srpnu 1622 celý Bohuchvalův majetek v Kuřívodech a Bělé (a také jiné rozsáhlé pozemky) odkoupil výhodně Albrecht z Valdštejna.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOFFMANN, Zdeněk. Aleš Berka z Dubé. Bezděz, vlastivědný sborník Českolipska. 1997, roč. 6, s. 135. ISSN 1211-9172. 
  2. ÚLOVEC, Jiří. Tvrz a zámek v Kuřívodech u Mimoně. Bezděz, vlastivědný sborník Českolipska. 2000, roč. 9, s. 43. ISSN 1211-9172. ISBN 80-86319-00-8. 
  3. Bezděz 2000, str. 52

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]