Přeskočit na obsah

Bořinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox chráněné území v Česku Bořinka je přírodní rezervace v okrese Český Krumlov. Nachází se v Křemžské kotlině, podél Křemžského potoka, 1 km jižně od Křemže. Je součástí CHKO Blanský les.

Předmětem ochrany je zbytek reliktního boru na hadci, významné mineralogické naleziště. Trhliny v hadci vyplňuje často hadcový magnezit, který se zde dříve těžil, což dokládají drobná důlní díla (tzv. jeskyňky) ve stráni.[1] Na svazích jsou četné skalky, na nichž lze pozorovat různé fáze zvětrávání hadců.

Vliv odlišného geologického podkladu působí na složení flóry. V hadcových půdách se díky zvětrávání uplatňuje vysoká koncentrace uhličitanu hořečnatého a hořčík je pro většinu rostlin jedovatý. Jedinou původní dřevinou, která trvale odolává toxickým vlivům hadcového podkladu, je borovice lesní, proto převažujícím typem lesní vegetace v rezervaci je rozvolněný hadcový bor.[1] Lesní porosty jsou stejnověké, ve stáří 70-90 let. V bylinném patře jsou typickými druhy hadcové květeny kostřava ovčí, strdivka nící, silenka nadmutá, chrpa čekánek, mateřídouška vejčitá, zvonek okrouhlolistý, bělozářka větvitá, bedrník obecný, psineček tenký a válečka prapořitá.[1] Charakteristickým druhem hadcových borů je serpentinofyt sleziník hadcový, který se vyskytuje nerovnoměrně v rozptýlených trsech po celém území, včetně skalních štěrbin, vzniklých zvětráváním hadců. Vzácně najdeme v rezervaci kriticky ohrožený hvozdík kartouzek hadcový.[1]

Reference

Šablona:Geo cz