Blektové z Útěchovic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blektové z Útěchovic
Erb Blektů z Útěchovic
Erb Blektů z Útěchovic
Země České královstvíČeské království České království
Tituly

Zakladatel Mikuláš z Útěchovic
Rok založení 1322
Konec vlády 1546

Blektové z Útěchovic byli široce rozvětvený rytířský rod doložený v letech 1322-1546.

Dějiny rodu[editovat | editovat zdroj]

Svůj predikát „z Útěchovic“, užívaný od roku 1409, odvozují od obce Útěchovice (později též Audishorn), části dnešní obce Hamr na Jezeře na Českolipsku, svého prvního panství, které získali jako léno od Vartenberků.

Panství[editovat | editovat zdroj]

Někdejší útěchovická tvrz, dnes součást statku v Hamru
Znak obce Velký Valtinov
Vlajka obce Velký Valtinov
Vlajka obce Brniště

Blektové z Útěchovic vedle svého panství Útěchovice dlouho drželi také panství Brniště, Velký Valtinov, Postřelnou, Dubnici a dokonce i BezdězDětenice ad.

Zámecký pivovar[editovat | editovat zdroj]

Blektové jsou také uvedeni jako majitelé někdejšího zámeckého pivovaru ve Velkém Valtinově, který existoval do roku 1930. Pivovar založil Jiří Blekta z Útěchovic v roce 1580 (Schlossbrauerei Gross-Walten). Dalšími držiteli byli Adam a Šalamoun Blektové z Útěchovic, * Adam Blekta z Útěchovic a Jiří Jindřich Blekta z Útěchovic. Další držitelé jsou uvedení v článku Velký Valtinov.

Osobnosti rodu[editovat | editovat zdroj]

Tvrz v Útěchovicích stála snad již v první polovině 15. století, ale poté byla zničena snad během bojů mezi Vartemberky s lužickým šestiměstím. Útěchovice spolu s dalšími obcemi byly roku 1444 zničeny Lužickými po neúspěšném obléhání Děvína. Útěchovická tvrz byla zřejmě brzy obnovena a v roce 1453 zde sídlil Štěpán z Útěchovic, který se jako spojenec Jana Blankenštejna z Vartemberka účastnil bojů se Saskem.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Rodový erb Blektů z Útěchovic je cele vyvedený v barvách zlaté a červené. Představuje ho polcený štít, na němž jsou proti sobě položeny střídavě červené a zlaté pruhy šikmo směrem dolů ke středu štítu. Erb je ozdoben helmou se zlatou korunkou a parožím, opět v barvách zlaté a červené. Tyto barvy pak můžeme nalézt jako základ obecních a městských znaků okolních obcí, např. Mimoň, Velký Valtinov, Brniště.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GAJDOŠÍK, Petr. Blektové z Útěchovic. In: Bezděz. Vlastivědný sborník Českolipska. Česká Lípa: Vlastivědný spolek Českolipska, 9/2000. Dostupné online. ISBN 80-86319-00-8. S. 73-102.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]