Benetton (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
United Colors of Benetton.
Benetton Group S. p. A.
Logo
Právní forma S. p. A.
Založeno 1965
Zakladatel Sourozenci Benettonovi
Sídlo Treviso, Itálie Itálie
Klíčoví lidé Alessandro Benetton
Počet zaměstnanců 9 766 (2008)
Oficiální web benetton.com

Benetton Group S.p.A je oděvní firma a globální módní značka sídlící v Trevisu v Itálii. Společnost má přes 6200 prodejen ve 120 zemích světa. Vydělá ročně přes 2 miliardy EUR a dělí se na tyto složky:

  • United Colors of Benetton, zkráceně také UCB – nejznámější část, oblečení pro dospělé
  • Undercolors of Benetton – spodní prádlo
  • UCB Kids – oblečení pro děti

V roce 1974 se členem společnosti stala i francouzská značka Sisley (elegantní a ležérní móda), později také Playlife (sportovní oblečení) a Killer Loop (mladistvá móda).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Luciano Benetton založil firmu United Colors of Benetton (Spojené barvy Benettonu) v roce 1965 v italském městě Treviso. Za 44 let své existence získala zákazníky na 5 kontinentech.[zdroj?] Firmu Luciano založil se svými sourozenci. Předsedou a šéfem se stal nejstarší z nich – sám Luciano (*1935). Jeho sestra Guiliana (*1937) měla na starosti návrhy, bratr Gilberto (*1941) vedl administrativu a finance a čtvrtý sourozenec Carlo (*1943) řídil výrobu. V následujících letech se firma rozrůstala. V roce 1969 byl otevřen první butik na Rue Bonaparte v Paříži s výběrem celého tuctu různých svetříků až v padesáti barevných odstínech.

Pak se firma začala rovněž orientovat na kosmetické produkty, například v roce 1986 firma začala vyrábět vlastní parfémem Colors.[zdroj?] V roce 1992 se Luciano Benetton pustil do vydávání mezinárodního magazínu v angličtině a francouzštině s názvem Colors.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

"Jsem snad radikální? Myslím, že tak trochu ano. Věřím, že je to jediný způsob, jak obstát ve své roli – tedy být příkladem. Prorážel jsem cestu tím, že jsem nutil lidi, aby si uvědomili, že každý z nich se musí podílet na řešení problémů" Luciano Benetton

"Nikdy se nesmíte vzdát nejvyšších nároků na kvalitu," říká Alessandro Benetton (*1964), Lucianův syn a jeho nástupce, jenž získal nejvyšší vzdělání na Bostonské univerzitě a na Harvardu, a dodává: "Jsme úspěšní díky produktům. Kdybychom se jen o kousek odchýlili od standardu a přístupných cen pro mladé, pak bychom se vystavili riziku, že naši zákazníci budou nespokojení. Ale i nadále uděláme vše pro to, abychom úroveň společnosti United Colors of Benetton stále zlepšovali".

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]