Benedikt Aniánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Benedikt Aniánský, OSB
Portrét.
Portrét.
Datum narození asi 750
Datum úmrtí 821
Svátek 12. únor
Uctíván církvemi Římskokatolická církev

Benedikt Aniánský, OSB († 821) byl francouzský římskokatolický duchovní, člen benediktinského řádu a později zakladatel jedné z jeho reformních odnoží. Římskokatolickou církví je uctíván jako světec a jeho liturgická památka je slavena 12. února.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z vizigótské šlechtické rodiny z jižní Francie. Vzdělání a vychování získal na dvoře franského krále Pipina Krátkého. Roku 774 málem utonul, když provázel franského krále do boje. Tuto událost pochopil jako výzvu ke změně života a požádal o přijetí do jednoho z benediktinských klášterů v Burgundsku. Jako mnich žil velmi asketicky a pokorně, což jeho spolubratry inspirovalo ke snaze zvolit jej svým opatem. Benedikt takový úřad přijmout nechtěl a raději z kláštera odešel. S pomocí svých příbuzných založil klášter u říčky Aniana a s několika mnichy zde začal žít v duchu původní interpretace Řehole svatého Benedikta. Název říčky přešel později do pojmenování kláštera i do Benediktova přídomku. Roku 814 se stal opatem kláštera sv. Maura v Alsasku. Později v téže funkci přešel do Kornelimünsteru u Cách. S podporou císaře se snažil o reformu benediktinského mnišství. Zemřel v roce 821 a později byl svatořečen.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Benedikt Aniánský po sobě zanechal dva spisy. Tzv. Codex regularum, obsahující sepsaná řeholní pravidla, a Concordia regularum, ve kterém jsou zachyceny různé fragmenty pramenů řeholních pravidel v tematickém uspořádání. Druhý ze spisů obsahuje i anonymní text tzv. Mistrovy řehole (Regula magistri), která byla jedním z pramenů pro Řeholi svatého Benedikta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]