Belver

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Belver
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Zánik 1447
Stavebník Jan Salava z Lípy ?
Poloha
Adresa Teplice nad Metují, ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Belver je zaniklý hrad nejasné lokalizace, který se patrně nacházel nedaleko hradu Skály na území dnešního náchodského okresu. Hrad patřil Janu Salavovi z Lípy a

dochovala se nám o něm jediná písemná zpráva, pocházející ze Starých letopisů českých:

„…téhož roku (1447) po sv. Duchu všechna knížata slezská spolu s městy Vratislaví, Svídnicí, Zhořelcem, Budyšínem, Žitavou a dalšími městy, která jim patřila, vytáhli, a když mezi sebou sebrali peníze, vykoupili od pánů a zemanů hrady, ze kterých jim silně škodili a loupili, jako Vízmburk pana Jiříka Vízmburského z Dubé, Adršpach pana Hynka Červenohorského, Žacléř patřící kdysi panu Hanušovi z Varnsdorfu, Belver a Skály pana Jana Salavy. Hrady zaplatili hotovými penězi a pak je zbořili a zničili…“

Pokusy o lokalizaci zaniklého Belveru[editovat | editovat zdroj]

Lokální badatel Václav Jirásek se domnívá, že se mu podařilo místo zaniklého hradu lokalizovat. Hrad se dle něj nacházel v Supích skalách, kde roku 1960 nalezl jezdecký třmen. V místě nálezu se rovněž nalézají trámová lůžka, která indikují přítomnost zaniklých dřevěných staveb. Ztotožnění opevněné skalní lokality v Supích skalách se zaniklým Belverem ovšem nelze nijak prokázat.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BURYŠKA, Tomáš. K poznání zázemí středověkého hradu (13. – 16. stol.) na příkladu Náchodska. Nepublikovaný rukopis diplomové práce. Praha 2011.
  • DURDÍK, TomášIlustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha : Libri, 1999. ISBN 80-85983-62-1.
  • JIRÁSEK, Václav. Za tajemstvím hradu Belver v Supích skalách a o nálezu jezdeckého třmenu před padesáti lety. In: Rodným krajem. Vlastivědný sborník kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků. Červený Kostelec : Vlastivědný spolek při Městském kulturním středisku v Červeném Kostelci č. 41 (2010), s. 18-20.
  • WOLF, Vladimír. Hrádek Belver z roku 1447. In: Náchodsko od minulosti k dnešku : sborník příspěvků. In memoriam PhDr. Ladislav Hladký, CSc. / Liberec : Nakladatelství Bor Sv. 7, (2012), s. 311-315.
  • WOLF, Vladimír. Matěj Salava z Lípy. In: Královéhradecko. Historický sborník pro poučenou veřejnost. Toto číslo je věnováno PhDr. Jaroslavu Šůlovi, CSc. k jeho sedmdesátým narozeninám / Hradec Králové : ČR-Státní oblastní archiv v Zámrsku et al. 4, (2007,) s. 495-501.
  • WOLF, Vladimír. K lokalizaci hradu Belver. In: Rodným krajem. Vlastivědný sborník kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků. Červený Kostelec : Vlastivědný spolek při Městském kulturním středisku Červený Kostelec č. 42, (2011), s. 25-26.